Koszykówka polska, europejska oraz reprezentacje

Czyli wszystko i nic :) Rozmowa o wszystkim i o wszystkich :)
ODPOWIEDZ
maverik
Posty: 623
Rejestracja: 27 sie 2012, 03:27

Koszykówka polska, europejska oraz reprezentacje

Post autor: maverik »

Obiecałem, że będzie temat o PLK i nie tylko i jest. Przyznam że bojkoty w NBA zachęciły mnie jeszcze bardziej do śledzenia polskiego basketu. Opisałem każdą drużynę pokrótce czego dokonała lub nie w sezonie przygotowawczym. Wiem, że sezon się zaczął, ale wynikami czy grą zawodników się nie sugerowałem podczas opisywania, bo nie chce żeby jeden mecz zmienił zdanie o zawodniku bądź zespole. Wszystko na podstawie przeszłości w PLK bądź w innych ligach i ewentualnie sparingach. Kolejność drużyn to jest taki mój power ranking, tylko sezon, bez playoffów.


1. Pszczółka Start Lublin

To pierwsze miejsce trochę awansem. Daje ich z tego powodu, że obecnie mają bardzo dobry skład choć zastąpić Bryntona Lemara raczej się nie da. Na pozycji rozgrywającego moim zdaniem jest poprawa. Medford, który grał w tamtym sezonie w Lidze Mistrzów i tam radził sobie świetnie w przeciwieństwi do całej drużyny. Kamil Łączyński podpisał kontrakt ze Startem, także ta luka w postaci braku klasowego zmiennika na PG (Pelczar, Gospodarek to nie ten poziom) zostanie wypełniona. Został świetny strzelec Laksa, który dzięki grze w Lublinie dostał się do reprezentacji Łotwy. No i brak Taylora pod koszem też może być zauważalny. Kemp jest świetnym blokującym (najlepszy w tamtym sezonie PLK), ale to raczej nie ten poziom, zobaczymy. Armani Moore z ławki będzie świetny. Gośc potrafi i zebrać i obronić i rzucić i zablokować, taki all-around typowy. Jednak to nie koniec wzmocnień. Po pozyskaniu sponsora tytularnego czyli Pszczółki budżet się trochę poprawił. Obecnie prowadzone są rozmowy z kolejnymi sponsorami. Prezes Pelczar mówił, że chcą pozyskać AJ Slaughtera znanego z reprezentacji Polski, który chciałby dołączyć do zespołu. Jednakże nie wiadomo czy dojdzie do transferu z powodu problemów zdrowotnych. Jeśli będzie wszystko ok to Slaughter dołączy do klubu w październiku bądź listopadzie. Do tego klub chce jeszcze zakontraktować podkoszowego, najprawdopodobniej zza granicy jako że Start ma jeszcze jedno miejsce wolne dla obcokrajowca. Na ten moment, bez tych niepotwierdzonych transferów dałbym ich na 2 miejsce.

2. Stelmet Enea BC Zielona Góra

Stelmet jest nadal bardzo mocny, ale drużyna trochę inaczej zbudowana. Odejście Zyskowskiego do Hiszpanii będzie odczuwalne, jednak trzeba przyznać że ich transfery są mega solidne. Gwiazda ich zespołu powinien być rozgrywający Lundberg. Gość w tamtym sezonie grał w Iberostarze Teneryfa, do tego reprezentant Danii. Filip Put też powinien być solidnym uzupełnieniem ławki. Nie wiem czy Reynolds to poziom Meiera, ale Groselle który grał w lidze VTB powinien dać radę. Żan Tabak jest świetnym trenerem także niżej niż 2 miejsce ich nie widzę.

3. Anwil Włocławek

Nie przekonuje mnie ten Anwil. Deishuan Booker, który grał w Nymburku to genialny transfer, ale tak poza tym to nie wiem. Moore czy Bussey mogą mieć problemy by spełnić wysokie oczekiwania. Z wysokich graczy jest Radić dobrze grał w Stelmecie, swoje będzie punktował Zamojski, który wraz z Sulimą są bardzo dobrymi doświadczonymi zawodnikami z Polski. Jest dobrze, ale czy coś więcej to nie wiem. W okresie przygotowywaczym sporo znaków zapytania było wokół trenera Mihevca. Zobaczymy jak sobie poradzi. Być może pod koniec sezonu Anwil będzie wyglądał trochę inaczej.

4. Arged BMSlam Stal Ostrów Wlkp.

Ostrów wraca w wielkim stylu. Zakontraktowanie MVP polskiej ligi Jamesa Florence'a z sezonu 2018/19 i to na dwa lata to więcej niż świetny transfer. Do tego 38-letni Shawn King też MVP polskiej ligi, z sezonu 2016/17 powinien być świetnym zmiennikiem Josepa Sobina który grał sporo w Anwilu. Jest też Tauren Green, który rozegrał 17 meczów w NBA. Kolejny gracz to Chris Smith, świetny rzucający z doświadczeniem w europejskich pucharach. Na minus tylko jeden SF w postaci Jakuba Garbacza. Stal będzie walczyć o medale.

5. Trefl Sopot

Poprzedni sezon bardzo udany, zakończony na 6 miejscu. Strata Nany Foullanda jest duża, ale jest Dominik Olejniczak, który na pewno go świetnie zastąpi. Ayersa znanego z Turowa w sezonie 2017/18 zastąpi kolejny reprezentant Polski Karol Gruszecki. Świetne wzmocnienie dla takiego klubu, każdy interesujący się koszem go zna. W Sopocie został trzeci z reprezentantów Polski czyli Łukasz Kolenda, który powinien się jeszcze bardziej rozwinąć. TOP4 w zasięgu.

6. Polski Cukier Toruń

Zawirowania w Toruniu sprawiły, że sezon z początku będzie mega trudny. Drużyna która w tamtym sezonie zajęła 5. miejsce, a rok wcześniej wywalczyła srebro, nagle znalazła się z problemami finansowymi, prezes odszedł, trener odszedł do Anwilu, a za kompletowanie składu zabrano się gdy drużyny miały pełną kadrę lub w najgorszym wypadku jak m.in. Start w większości zapełnioną. Na pocieszenie czterech bardzo dobrych polskich koszykarzy, w tym dwóch reprezentantów Polski zostało w Toruniu. Mowa o Kuligu, Celu, Perce i Diduszce. Na rozegranie wzięto rozgrywającego z polskiej ligi sprawdzonego choć wiekoego Trottera. Na dniach kontrakt ma podpisać Stephen Zimmermann znany z występów w barwach Orlando Magic i pobytu w LA Lakers, a bardziej ich drużynie G-League. Do tego ma dojść Donovan Jackson, bardzo dobry rzucający obrońca z doświadczeniem w Europie. Torunianie pewnie wrzesień poświęca na kompletowanie kadry i ugrywanie czego się da, a później zobaczymy prawdziwe Twarde Pierniki. Na ten moment kadra liczy 7-8 zawodników + juniorzy. Z planowanymi transferami nie mogę ich dać niżej niż 6. miejsce.

7. GTK Gliwice

GTK zamieniła dobrego trenera jakim był Paweł Turkiewicz na Matiasa Zollnera z Niemiec, który wygrywał Adria Cup w którym GTK właśnie grało. Na rozegraniu mają Josha Perkinsa, który razem z Przemkiem Karnowskim w Gonzadze grał w finale NCAA. Kto oglądał ten na pewno go kojarzy. Na "2" mają Hendersona, który też jest po dobrej uczelni (North Carolina State). W G-League miał ponad 11 pkt/mecz, jest do tego świetnym strzelcem. Miał 44,6% za 3 w drugiej lidze włoskiej. Na pozycji silnego skrzydłowego mają Martina Krampelja, który błysnął trójkami mając w sumie chyba 26 pkt w wygranym meczu sparingowym z Nymburkiem (czołowa drużyna Ligi Mistrzów). Bardzo ciekawa drużyna z coraz większymi ambicjami. Playoffy powinny zawitać do Gliwic.

8. King Szczecin

Problemy widoczne na pozycji centra. 33-letni Łapeta z coraz słabszymi sezonami, bo Parzeński kontuzjowany do wiosny. Cleveland Melvin miał udany poprzedni sezon, ale różnie z jego formą bywa. Na obwodzie już to trochę lepiej wygląda. Schenk, który bywał na zgrupowaniu reprezentacji, bardzo dobry polski rozgrywający choć czasem mnie denerwował samolubnością. Do tego na PG Kasey Hill, uczelnia Florida i dobra kariera w Europie, więc powinno być solidne wzmocnienie. Zębski w Astorii sobie poradził więc pewnie podobnie będzie w Kingu. Taka mieszanka dobrych ciekawych graczy, z brakami w składzie. Na plus na pewno zgranie, bo wielu zawodników zostało w Szczecinie. King na pewno będzie się kręcił wokół ósmego miejsca.

9. PGE Spójnia Stargard

Solidna drużyna, taki średniak z bardzo dobrym i doświadczonym w polskiej lidze trenerem Jackiem Winnickim. Najciekawszy transfer to na pewno Wayne Blackshear, który wygrał NCAA w Loiusville. Jego kariera zaczęła się bardzo dobrze, ale ostatnio pikuje w dół, jeśli odbuduje się w Stargardzie to będzie sporym wzmocnieniem. Jeszcze można wspomnieć o środkowym Steelu. 211 cm wzrostu, a świetnie rzuca za trzy. Przyda się zwłaszcza gdy w zespole na obwodzie mają Matczaka, który nie umie się odnaleźć w dalekich rzutach, czy Śniega, który nie rzuca za trzy. Ciężko w pełni ocenić Spójnie. Jeżeli obcokrajowcy wypalą, a trener Winnicki to fajnie poukłada to mogą być playoffy.

10. Śląsk Wrocław

Odejście lidera drużyny jakim był Kamil Łączyński będzie chyba nie do zastąpienia. Do tego stracili najlepszego strzelca Josepha który robił im 17 pkt na mecz oraz Mathieu Wojciechowskiego, który zahaczał o Polską reprezentację. W składzie został Aleksander Dziewa, który powinien za jakiś czas zagrać w reprezentacji. Dużo zależy od Nevelsa jak będzie grał. Do tego rozgrywający Jovanović podpisał kontrakt aż na 3 lata, to powinien się sprawdzić, bo wątpię że ot tak mu dali tak długi kontrakt jak na polską ligę. W Rumunii spisywał się bardzo dobrze. Trener Vidin się sprawdził, więc Śląsk powinien być groźny, ale 7. miejsca z poprzedniego sezonu raczej nie powtórzą, choć na playoffy mają szanse.

11. MKS Dąbrowa Górnicza

MKS Dąbrowa zrobiła krok naprzód względem poprzedniego sezonu. Gwiazdą zespołu i może nawet ligi wśród centrów powinien być Sacha Killeya-Jones, który grał na uczelni Kentucky, a także w bardzo mocnej lidze VTB. W Kentucky w 2016 roku grał w pierwszej piątce z DeAaronem Foxem, Bamem Adebayo, Malikiem Monkiem i Wenyenem Gabrielem. Myślę, że statystyki double-double są jak najbardziej w zasięgu. Jestem ciekaw jak sobie poradzi Lee Moore. Pod koniec tamtego sezonu zadebiutował w MKSie i się spisał bardzo dobrze. Może do tego bym jeszcze się przyjrzał Elijahowi Wilsonowi, niezły strzelec z ligi holenderskiej, rywalizowałem z Dorsey-Walkerem z Zwolle, który jest teraz strzelcem w Starcie. Do tego ciekawy trener z Włoch Alessandro Magro. Doświadczony jako asystent w Kubaniu czy Brescii, widział mecze Euroligi, także jak na taki klub trener mega. Jeżeli w Dąbrowie nie będzie problemów finansowych to widzę ich w walce o playoffs.

12. Asseco Arka Gdynia

To będzie ciężki sezon dla Arki. Kolejny raz postawiono na kadrę składającą się w 100% z Polaków. Josh Bostic czy Devonte Upson rok temu robili grę dla zespołu w Gdynii zarówno w lidze jak i w europejskich pucharach. Teraz trzonem zespołu będa weterani tacy jak: Szubarga, Hrycaniuk oraz bardzo solidni Żołnierewicz i Wołoszyn. No i na tym się kończy w sumie kadra Asseco. Może Czerlonko coś z ławy dorzuci bo fajnie się prezentował w sparingach. Bardzo dobry trener jakim jest Frasunkiewicz będzie miał ciężkie zadanie żeby wywalczyć playoffy.

13. Legia Warszawa

Pierwsze co się rzuca w oczy to podpisanie Michała Sokołowskiego, który szukał klubu za granicą, a wylądował w Warszawie. Reprezentant Polski jednak może odejść w każdej chwili za darmo gdy zgłosi się po niego klub z innej ligi, co jest problemem dla Legii gdyż na pewno tak dobrego zawodnika nie znajdą, chyba że znajdzie się budżet na obcokrajowca. Ponadto jest Wyka, który otarł się o reprezentacje lecz jego forma znacznie spadła. Justin Bibbins radził sobie w Polpharmie, więc myślę, że i tu da radę. Do tego do pary na pozycji nr 3 jest Jakub Karolak znany z Anwilu, a wcześniej właśnie w Legii miał najlepszy sezon w karierze. No i trener Kamiński, renoma w PLK, powinno być dobrze, ale na playoffy chyba za mało choć szans im nie odbieram.

14. Enea Astoria Bydgoszcz

Bardzo dobry trener na polskie warunki jakim jest Artur Gronek, ale skład nie bardzo powala, widać cięcia w budżecie. Spodziewam się, że Chyliński będzie ciągnął zespół. Z obcokrajowców to największe nadzieje w rozgrywającym Sandersie, który wybitnym rzucającym z dystansu nie jest, ale powinien dać dużo punktów. Bez szału, cała nadzieja w trenerze, że to jakoś poukłada.

15. Polpharma Starogard Gdański

Jest i powinno być lepiej niż rok temu gdy zajęli ostatnie miejsce w tabeli. James Washington znany z Anwilu i Startu powinien sobie bardzo dobrze radzić. Trevon Allen, który jest świetnym strzelcem też ciekawy transfer. Dlaczego daje ich na 15. miejscu? Bo moim zdaniem pozostałe drużyny wzmocniły się bardziej lub mają kadry trochę mocniejsze, ale nie wykluczam Polpharmy nawet na miejscach 10-12.

16. HydroTruck Radom

Bardzo niskobudżetowe transfery, przyszli zawodnicy którzy furory wcześniej nie robili. Stracili za to Trottera, Camphora, Lindbloma. Jakby tego było mało to mają problemy z halą. Ciężko będzie HydroTruckowi się utrzymać. Jak dla mnie to jest to zdecydowany faworyt do spadku i zdziwię się jak będzie inaczej, chyba że sytuacja w klubie się poprawi w trakcie sezonu.



Tak podsumowując to faworyci do złota to Start i Stelmet, choć Anwil zawsze groźny. Playoffy na spokojnie powinni zrobić Stal, Trefl i Polski Cukier. Od 7. miejsca do 13., a nawet optymistycznie do 15. to już może wszystko się zdarzyć. Faworyzuje tutaj GTK, ale walka o playoffy będzie ciekawa. No 16. miejsce spadkowe zarezerwowane dla HydroTrucka, chyba że sytuacja ulegnie poprawie w trakcie sezonu. Jak dla mnie poziom PLK lekko się podniósł. Także jak ktoś śledził wcześniej, a przestał, lub chce się zainteresować to polecam.


Jak ktoś chce poczytać o najnowszym sezonie PLK, jak wyglądają kadry i kim są zawodnicy to polecam tutaj:
https://polskikosz.pl/transfery-nazwisk ... -21-w-plk/

Do tego jak ktoś chce sobie posłuchać opowiadania o zespołach i zawodnikach to polecam ocenę zespołów przez komentatora Polsatu Sport Adama Romańskiego. Bardzo dobrze się słucha, wiedzę ma na wysokim poziomie. Linki poniżej:
https://www.youtube.com/watch?v=bDRrWLPBoH0
https://www.youtube.com/watch?v=SBmmq5xe8kY
Klinsi64
Posty: 945
Rejestracja: 1 sty 1970, 02:00

Re: Koszykówka polska, europejska oraz reprezentacje

Post autor: Klinsi64 »

pewnie się wybiorę na jakiś mecz GTK czy MKS i to tyle odnośnie mojej wiedzy na temat PLK :D
maverik
Posty: 623
Rejestracja: 27 sie 2012, 03:27

Re: Koszykówka polska, europejska oraz reprezentacje

Post autor: maverik »

Klinsi polecam śledzić GTK w tym sezonie, najlepszy skład jaki mieli w historii w PLK.

Trzeci mecz Stelmetu w tym sezonie który widziałem i trzeba przyznać, że przyjemnie się to ogląda. Obrona na całym parkiecie i wymuszanie strat. Śląsk najbardziej się przy takiej presji gubił. Lundberg na PG jest świetny. Póki co odstają od reszty, chociaż trzeba Legię w tym ostatnim meczu docenić. Przegrywali pod koniec 2 kwarty ze Stelmetem 51-29, a na początku 4 kwarty zrobiło się 70-70. Jednak w 4 kwarcie już znaleźli sposób na ich krycie stefą 2-3. Jestem ciekaw jak zagrają w piątek o 17:30 z GTK Gliwice. Do tego Anwil - Trefl w sobotę oraz Asseco Arka - Pszczółka Start w poniedziałek o tej samej porze.
Speaker
Posty: 865
Rejestracja: 18 sie 2009, 12:16

Re: Koszykówka polska, europejska oraz reprezentacje

Post autor: Speaker »

Jak widzicie nasze szanse dzisiaj w meczu o półfinał ze Słowenią?
Kebo
Posty: 357
Rejestracja: 6 lut 2011, 11:15
Lokalizacja: Lubań/Wrocław

Re: Koszykówka polska, europejska oraz reprezentacje

Post autor: Kebo »

1% chyba, że Luka się połamie czego mu nie życzę.
maverik
Posty: 623
Rejestracja: 27 sie 2012, 03:27

Re: Koszykówka polska, europejska oraz reprezentacje

Post autor: maverik »

Szanse na awans graniczą z cudem choć jak pokazał ten Eurobasket niespodzianki są na porządku dziennym. Odpadnięcie Serbów czy Greków można tak traktować. Polacy również nie byli faworytem w meczu z Ukrainą, a mimo to dali radę choć Słoweńcy to wiadomo półka jak nie dwie wyżej.

Wszyscy skupiają się na Doncicu (słusznie), ale ja bym jeszcze zwracał uwagę na środkowego reprezentacji Słowenii Mike'a Tobeya. Z nim na parkiecie Słowenia ma +25.9, gdy jest na ławce ma -11.9. Z kolei z Luka +12.4, bez -17.4. U nas w tej statystyce najlepszy jest Balcerowski, który jak dobrze pamiętam podczas fazy grupowej miał około +11 pkt na mez, a bez Balcerowskiego mieliśmy około -30 pkt na mecz, także spora różnica.
Speaker
Posty: 865
Rejestracja: 18 sie 2009, 12:16

Re: Koszykówka polska, europejska oraz reprezentacje

Post autor: Speaker »

No powiem szczerze, że nie pamiętam od lat żeby tak dobrze zespołowo wyglądała gra naszej reprezentacji, tym bardziej że akurat przegranych meczów z Finlandią i Serbią nie widziałem.
Ponitka powiedział ostatnio w wywiadzie, że to jest ich życiowa szansa i mam nadzieję, że przynajmniej będzie dobra, zacięta walka i nie odskoczą nam zbyt szybko
maverik
Posty: 623
Rejestracja: 27 sie 2012, 03:27

Re: Koszykówka polska, europejska oraz reprezentacje

Post autor: maverik »

Zrobili to! Niesamowita jest ta kadra. Wydawało się, że 8 miejsce na MŚ w Chinach to będzie max, jednorazowy wybryk przy dobrym układzie drabinki, a tu proszę ogrywamy MISTRZÓW EUROPY.

Doncic kompletnie wyłączony z gry, granie mobilnym centrem jakim jest Balcerowski robi mega robotę na tych mistrzostwach. Trzeba również pochwalić Dziewę z którym mieliśmy +23 na parkiecie, który dawał oddech Balcerowskiemu i można było na niego liczyć, a poprzednie mecze miał dość słabe. Choć MVP spotkania może być tylko jeden - Mateusz Ponitka. Triple double, czwarte w historii mistrzostw. Niesamowita gra i prawdziwy lider. Slaughter również w kluczowych momentach dawał punkty jak chociażby w końcówce 4 kwarty.

Teraz w piątek o 17:15 walczymy z Francją, która ma Goberta, Fourniera, Yabusele'a, Huertela czy Luwawu-Cabarrot. Będzie to zupełnie inny mecz od tego ze Słowenią. Słoweńcy mają jedną supergwiazdę Doncica i solidnych Cancara, Dragica czy Tobeya. Z kolei Francuzi nie mają takiej supergwiazdy jak Doncic, choć Gobert od lat to jest jeden z najlepszych defensorów tak na pewno głębią składu biją takich Słoweńców. Choć jak pokazał mecz grupowy pomiędzy Francją, a Słowenią to ci drudzy byli lepsi, więc trzeba wierzyć, że i Polska da radę skoro już Słowenię wyeliminowaliśmy.
ODPOWIEDZ