Rywalizacja w Lidze Mistrzów rozpoczyna się od trzech rund eliminacyjnych rozgrywanych systemem mecz i rewanż. Nie każdy zespół bierze jednak udział w kwalifikacjach – niektóre drużyny rozpoczynają grę od fazy grupowej, czyli pierwszej rundy finałowej. Rozstawienie w poszczególnych rundach zależy od rankingu lig europejskich zrzeszonych w UEFA. Ranking sporządzany jest na podstawie wyników poszczególnych drużyn z tych lig, w ciągu ostatnich 5 lat. O rozstawieniu w poszczególnych rundach decyduje ranking ligowy z dwóch lat wstecz, a nie z ostatniego sezonu. Szczegółowe zasady rozstawienia drużyn wyglądają następująco:
* Z lig zajmujących miejsca 1-3 w rankingu, do LM awansują 4 zespoły, w tym dwa (mistrz i wicemistrz kraju) bezpośrednio do fazy grupowej, a dwa grają w 3 rundzie eliminacyjnej.
* Miejsca 4-6 w rankingu, to 3 zespoły w LM, z czego dwie w fazie grupowej, jedna w 3 rundzie eliminacji.
* Miejsca 7-15 w rankingu: 2 zespoły w LM, przy czym w przypadku lig z miejsc 7-9, udział w fazie grupowej mają zagwarantowany mistrzowie krajów, wicemistrzowie grają w 3 rundzie eliminacji, natomiast w przypadku lig z miejsc 10-15 – mistrz gra w 3 rundzie eliminacji, wicemistrz zaczyna rywalizację już od 2 rundy eliminacji.
* Miejsca 16-50: 1 zespół w LM, przy czym drużyna z ligi zajmującej 16 miejsce gra w 3 rundzie eliminacji, ligi z miejsc 17-27 – 2 runda eliminacji, pozostałe – 1 runda eliminacji.
W rozgrywkach LM nie biorą udziału zespoły z dwóch ostatnich miejsc z rankingu, czyli z 51. i 52 miejsca oraz zespoły z Liechensteinu, które biorą udział w rozgrywkach ligi szwajcarskiej. Zespoły grające w eliminacjach, są rozstawiane na podstawie rankingu klubowego UEFA. Pierwsza runda finałowa LM to faza grupowa, w której jest 8 grup po 4 zespoły, które grają każdy z każdym po dwa mecze – u siebie i na wyjeździe. Po rozegraniu 6 meczów o kolejności decyduje liczba zdobytych punktów, a w przypadku równej liczby punktów – wyższe miejsce w tabeli zajmuje zespół, który był lepszy w dwumeczu, przy czym bramki zdobyte na wyjeździe liczą się podwójnie. Gdy i ta zasada nie przynosi rozstrzygnięcia, liczy się ogólny bilans bramkowy ze wszystkich meczów fazy grupowej.
Po dwa najlepsze zespoły w swoich grupach awansują do 1/8 finału, gdzie grają mecz i rewanż, przy czym w tej fazie rozgrywek nie mogą się spotkać dwie drużyny z tego samego kraju. Trzecia drużyna w grupie awansuje natomiast do Pucharu UEFA.
W fazie pucharowej bramki zdobyte na wyjeździe również liczą się podwójnie, w przypadku braku rozstrzygnięcia po dwóch meczach, obowiązuje dogrywka i w dalszej kolejności konkurs rzutów karnych.
Wielki Finał rozgrywany jest na stadionie wybranym przed startem rozgrywek, zazwyczaj więc na neutralnym terenie. W finale gra się tylko jeden mecz, w którym w razie konieczności o zwycięstwie decyduje dogrywka lub rzuty karne. Mecz o 3. miejsce nie jest rozgrywany.
Zespół, który wygrywa Puchar Ligi Mistrzów, ma zagwarantowany start w kolejnej edycji, bez względu na miejsce zajęte w lidze. Gdy zajmie miejsce nie premiujące awansem do LM, zastępuje ostatnią drużynę ze swojej ligi, która zajęła miejsce gwarantujące start w LM. Poszkodowany w ten sposób klub startuje w Pucharze UEFA.

NOWE ZASADY
Zmiany będą obowiązywać już w sezonie 2009/10 (czyli obecnie trwające rozgrywki i wyniki uzyskiwane przez federacje wpisują się w nowy system) i trwać przez trzy sezony. Później zapewne nastąpi weryfikacja i przedłużenie - bądź nie - nowych zasad. Najważniejszą zmianą jest zwiększenie rund eliminacyjnych w LM (z trzech do czterech) i PU (z dwóch do czterech).
Bezpośredni awans do LM otrzymają 22 drużyny, a nie, tak jak teraz, 16 z najlepszych federacji. O pozostałe 10 pozycji zespoły powalczą dwutorowo. O pięć miejsc powalczą drużyny z federacji najsilniejszych, czyli sklasyfikowanych w rankingu UEFA od 1. do 15. miejsca, a kolejnych pięć miejsc przypadnie najlepszym zespołom (teoretycznie słabszym) będącym w federacjach od 13. do 53. (czyli za dwa lata mistrz Polski o ewentualny awans do LM zagra co najwyżej z mistrzem Czech, Belgii, Grecji, Szwajcarii, Bułgarii, Norwegii lub niższych federacji, a więc to nie to samo, co zespoły z Hiszpanii, Włoch czy Anglii).
Michel Platini chce aby w elitarnej LM znajdywały swoje miejsce drużyny odepchnięte od burżuazyjnego stołu ale czy G14 pozwoli odebrać sobie gigantyczne wpływy? - raczej tak łatwo nie oddadzą miejsca biednej Wiśle czy Slavii.
Jedni twierdzą, że poziom sie obniży bo przecież 4ta drużyna ligi angielskiej jest na pewno silniejsza do 1szej w lidze polskiej i dlatego Anglia ma 4 miejsca (2 w eliminacjach) w lidze mistrzów a Polska jedno (w eliminacjach).
Ale czy na pewno nowe zasady wpłyną na wyrównywanie szans? - na pewno mniejsze kluby będą dostawały więcej pieniędzy za udział, z praw TV, itp... ale będą okupować ostatnie miejsca z całymi seriami straconych bramek - przynajmniej przez kilka pierwszych sezonów.
Mi sie wydaje, że w dłuższej perspektywie czasowej takie zmiany rzeczywiście stwarzają szanse dla drużyn ze wschodu na rozwój i podnoszenie swojego poziomu ale będzie to trwało lata i okupione zostanie druzgocącymi porażkami.
UEFA zmieniła zasady klasyfikacji stadionów. Od czerwca 2007 w miejsce "gwiazdek" wprowadzono podział na kategorie (1, 2, 3 i Elite). Finał Ligi Mistrzów będzie mógł gościć tylko obiekt o randze "Elite". Obiekt oznaczony tą kategorią będzie musiał posiadać minimum 70 tys. miejsc. Listę najlepszych stadionów Europy UEFA opublikuje w przyszłym roku.
Europejska Federacja Piłkarska zwiększa również wymagania dla obiektów chcących gościć finalistów Pucharu UEFA. Stadion będzie musiał mieć pojemność minimum 40 tys., a nie jak dotychczas 30 tys.

A więc oznacza to, że na finał LM w naszym kraju przyjdzie nam poczekać do następnego po 2012 euro w Polsce czyli jakieś 150 lat lub do mistrzostw świata (nie wiadomo ile)
CO WY SĄDZICIE O NOWYCH POMYSŁACH NA LIGĘ MISTRZÓW?, jakie konsekwencje mogą mieć te zmiany dla europejskiego footballu?
zapraszam do dyskusji