około 2 miesiące temu
1676
8
Oprawa Derby Mediolanu Inter Milan

Wielkimi krokami zbliża się 172. spotkanie Interu i Milanu w walce o punkty w Serie A. Do tej pory to Nerazzurri wychodzili z tych pojedynków z lepszym wynikiem - 66 spotkań zakończyło się zwycięstwem Interu, 51 razy ze zwycięstwa cieszyli się Rossoneri, a 55 razy kluby podzieliły się punktami.

Te derby będą wyjątkowe między innymi przez wpływ koronawirusa na obraz europejskiej piłki. Początek spotkania w sobotę o 18:00, a do tej pory może warto sprawdzić swoją derbową wiedzę i przygotować się na rzucanie ciekawostek podczas wspólnego oglądania meczu? Zaczynajmy!

1) Biorąc pod uwagę ostatnie cztery spotkania derbowe rozgrywane w październiku - ile z nich wygrał zespół Interu?

Ostatnio Inter jest w niesamowitym gazie w pojedynkach derbowych - ostatnie osiem spotkań zakończyło się pięcioma zwycięstwami i trzema remisami oznaczającymi podział punktów w ligowej tabeli. Ostatnie derbowe spotkanie rozgrywane w październiku miało miejsce w 2018 roku i wtedy Nerazzurri wygrali 1:0. A jaka jest odpowiedź na pytanie? Cztery.

28-10-2006, pamiętny mecz zakończony zwycięstwem Interu 4:3,

07-10-2012, Inter zwycięża 1:0,

15-10-2017, Inter zwycięża 3:2 w derbowym pojedynku,

21-10-2018, Inter pokonuje Milan 1:0, a bramkę na wagę zwycięstwa zdobył w 92. minucie Mauro Icardi.

2) Derby zakończone wynikiem 6:5 dla Interu to mecz pomiędzy oboma klubami, który zakończył się największą ilością trafień. W którym sezonie został rozegrany?

Mecz ten został rozegrany na początku sezonu 1949/50. Mecz zakończony tym kosmicznym wynikiem uważany jest za jedne z najbardziej niesamowitych derbów w historii. La Gazzetta dello Sport opisała to wydarzenie jako "Zjawiskowe wydarzenie na San Siro". Co ciekawe mecz rozpoczął się bardzo nie po myśli Nerazzurrich, bo już po 7. minutach Milan prowadził 2:0, a do 19. minuty powiększył swoje prowadzenie do wyniku 4:1. Strzelanie dla Interu rozpoczął Nyers. W drugiej połowie mieliśmy iście Szalony Inter - kolejne trafienie zaliczył Nyers, dwa dołożył Amadei i mieliśmy remis. W 58. minucie Inter wyszedł na prowadzenie 4:5 za sprawą Benito Veleno Lorenziego, ale prowadzenie udało się utrzymać... przez minutę! Bramkę na 5:5 zdobył Annovazzi i znów był remis. W 64. minucie hat-tricka skompletował Amadei i Nerazzurri ostatecznie wygrali 6:5 w historycznych derbach.

3) Który trener najczęściej zdobywał trzy punkty w meczach z Milanem?

Tutaj odpowiedź nie może być inna - Helenio Herrera. Legendarny szkoleniowiec Nerazzurrich wygrał osiem spotkań derbowych przeciwko AC Milanowi.

4) Kto zdobył najwięcej bramek w meczach przeciwko Milanowi?

Niepodważalnym królem derbowych strzelców po stronie Nerazzurrich jest legendarny Giuseppe Meazza z dwunastoma trafieniami. Na drugim miejscu uplasował się Istvan Nyers, który do siatki Rossonerich trafił 11 razy. Patrząc na obie strony barykady to liderem w klasyfikacji strzelców jest były gracz Milanu - Andrij Szewczenko z 14 trafieniami, a za nim... Meazza, który do bramek strzelonych dla Interu dołożył jedno trafienie w czerwono-czarnych barwach.

5) Który z obecnych graczy Interu był zaangażowany w najwięcej bramek przeciwko Milanowi?

Przenieśmy się do roku 2016 i spotkania derbowego zakończonego wynikiem 2:2. 93. minuta spotkania, Inter przegrywa 2:1. Wtedy do piłki dochodzi Chorwat, Ivan Perisić, który daje bramkę dającą cenny punkt dla ekipy Nerazzurrich. I to właśnie on jest zawodnikiem, który był zaangażowany w najwięcej trafień - zaliczył bramkę i asystę w meczu z 2016 roku, a następnie asystował przy dwóch trafieniach Icardiego - najpierw w 2017 roku w meczu zakończonym remisem 2:2, a następnie w wygranym, październikowym spotkaniu zakończonym wynikiem 3:2 w tym samym roku.

6) Który gracz Interu ma najwięcej występów w historii derbów Mediolanu?

Najczęściej w derbach występował ikoniczny gracz AC Milanu - Paolo Maldini, który na boisku w derbach pojawił się w 56 razy. Dla Interu najczęściej derbowe emocje z punktu murawy mógł poczuć jedyny i niepowtarzalny Javier Zanetti, Il Capitano. Legenda Interu zaliczyła nawet trafienie w derbowym meczu w sezonie 1998/99. Argentyńska ikona wystąpiła w 47. spotkaniach.

Mam nadzieję, że ciekawostki przedstawione w tekście chociaż trochę rozbudziły derbowe emocje w tym trudnym, nie tylko dla futbolu, czasie. Liczymy, że uda wam się obejrzeć to emocjonujące spotkanie w towarzystwie tifosich z waszych okolic i razem będzie nam dane cieszyć się z kolejnego derbowego zwycięstwa.