Pozostałe

Najważniejsze mecze w historii piłki nożnej (0)

Autor:
Źródło: różne
prawie 5 lat temu
1946
0

Piłka nożna jest bez wątpienia najpopularniejszym sportem na świecie, a uprawia się ją regularnie już od ponad 120 lat. Motywy piłkarskie znajdziemy wszędzie - czy to w filmach kinowych, czy w grach wideo, czy w literaturze, nawet gry hazardowe, jakie oferuje typowe darmowe automaty do gier czy spiny bez depozytu 2021, miewają tematykę piłkarską! Oczywiście na przestrzeni wspomnianego czasu rozegranych zostało prawdziwe mnóstwo spotkań, a niektóre z nich przeszły do historii jako mecze o niebagatelnym znaczeniu lub zaskakujących rozstrzygnięciach.

Dziś postaramy się przybliżyć Ci kilka z meczów, które naszym zdaniem zasługują na uwagę z różnych względów. Będą to mecze ligowe, klubowe, a także międzynarodowe rozgrywane przez zespoły reprezentacyjne. Nie wybieraliśmy przy użyciu żadnego konkretnego klucza - raczej na naszą listę trafiały te spotkania, które zapadły nam w pamięć po obejrzeniu na żywo lub nagrań archiwalnych w przypadku meczów rozegranych dawno temu. Zapraszamy do lektury.

 

 

Najważniejsze i najciekawsze mecze w historii światowej piłki nożnej

 

Omawianie najważniejszych spotkań zaczniemy od rozgrywek światowych, oto nasze propozycje:

 

 

Porażka Brazylii z Niemcami w 2014 roku.

 

Owszem, prawdą jest to, że reprezentacja Brazylii okazjonalnie doznawała różnych porażek, czy to na Copa America, czy też na mundialach. Niemniej jednak zawsze była to drużyna stawiana w gronie absolutnych faworytów do końcowego triumfu. Podobnie wyglądała sytuacja w 2014 roku - wtedy to rozgrywano mistrzostwa świata w piłce nożnej, których gospodarzem była właśnie Brazylia.  A to przekładało się na gigantyczne oczekiwania oraz równie sporą presję na drużynie gospodarzy.

Początek turnieju przebiegał zgodnie z planem. Brazylia wygrała fazę grupową remisując z Meksykiem oraz pokonując CHorwację i Kamerun. W 1/8 finału na Brazylijczyków czekało Chile, które sprawiło sporą sensację utrzymując remisowy wynik do końca dogrywki i odpadając dopiero po serii rzutów karnych. W kolejnej rundzie reprezentacja Brazylii dość gładko uporała się z Kolumbią i mogła z niecierpliwością oczekiwać rywala w półfinale.

Przebieg rozgrywek w drugiej części drabinki spowodował, że ostatecznie w półfinale zameldowali się Niemcy, którzy jednak do tej pory nie zachwycali swoją grą. Grali pragmatyczną piłkę, pozbawioną fajerwerków i po prostu solidną, która jednak przy efektownie grającej, olśniewającej technicznie Brazylii wydawała się być wręcz toporna i z góry skazana na porażkę. Tak samo uważali brazylijscy kibice oraz piłkarze - ci ostatni byli wręcz pewni, że mecz półfinałowy to czysta formalność i sporym zainteresowaniem obdarzali drugą część drabinki pucharowej, w której o miejsce w finale walczyła Holandia z Argentyną.

Mecz Brazylijczyków z Niemcami odbył się 8 lipca 2014 roku w Belo Horizonte, na Estadio Mineirao. Przebieg wydarzeń spowodował, że mecz ten otrzymał przydomek Mineirazo będący nawiązaniem do przegranego przez Brazylię finału Mundialu w 1950 roku określanym jako Maracanazo. Skąd ten przydomek dla meczu z 2014 roku? Ano dlatego, że po 23 minutach gry wynik brzmiał 0:2 dla Niemców, po 30 minutach było już 0:5, a ostatecznie całe spotkanie zakończyło się wynikiem 1:7. Takiej deklasacji nie spodziewał się nikt, w efekcie czego cała Brazylia pogrążyła się w rozpaczy na wiele tygodni.

 

 

Finisz rozgrywek ligowych przez Manchester City w sezonie 2011 - 2012

 

W sezonie 2011 - 2012 angielskiej Premier League ostatnia kolejka ligowa zapowiadała się niezwykle emocjonująco. W tabeli tyle samo punktów miały rywalizujące ze sobą drużyny z Manchesteru - United oraz City. The Citizens zajmowali pozycję lidera dzięki lepszym wynikom w meczach bezpośrednich (United poniosło w nich dwie porażki). Mecze obu tych  drużyn rozpoczęły się o tej samej godzinie.

Manchester United wygrał swoje spotkanie i czekał tylko na doniesienia z Etihad Stadium, na którym to stadionie jednak działy się rzeczy trudne do wyobrażenia sobie nawet dla najbardziej pesymistycznie nastawionych kibiców Manchesteru City. Otóż od 55 minuty The Citizens grali w 10 po czerwonej kartce dla jednego z graczy, a na dodatek od 64 minuty przegrywali z broniącym się przed spadkiem zespołem QPR. Taki wynik oczywiście gwarantował tytuł mistrzowski rywalom zza miedzy, czyli United.

W 90 minucie wciąż utrzymywał się wynik korzystny dla QPR, zatem wszyscy gracze United i cały stadion Old Trafford rozpoczął świętowanie tytułu mistrza Anglii w piłce nożnej. Nastroje w czerwonej części Manchesteru nie zmieniły się nawet po tym, gdy w 92 minucie do stanu 2:2 doprowadził Edin Dżeko. Ale dwie minuty później nastroje w obu częściach miasta zmieniły się o 180 stopni. Otóż w ostatnich sekundach meczu do siatki trafił Sergio Aguero, w efekcie czego Manchester City wygrał to spotkanie i zdobył tytuł mistrzowski.

To bez wątpienia było jedno z najbardziej emocjonujących spotkań ligowych w ostatnich dekadach!

 

 

Najważniejsze i najciekawsze mecze w historii polskiej piłki nożnej

 

Jeśli spojrzymy na mecze z udziałem polskich drużyn klubowych i reprezentacji, to z pewnością przeciętny kibic wymieni kilka wspaniałych spotkań. Mogą to być na przykład słynny mecz z Anglikami na Wembley, kiedy to Jan Tomaszewski zatrzymał Anglię. Może to być także pamiętny „mecz na wodzie” z drużyną Republiki Federalnej Niemiec. A może fenomenalne spotkanie z wicemistrzami Europy, Portugalią, za kadencji Leo Beenhakkera, wygrane przez Polaków 2:1? Tak, wybór jest naprawdę ogromny. My jednak mamy dla Ciebie inną propozycję.

 

 

Polska - Węgry, sierpień 1939 roku

 

Ten mecz z pewnością pomijany jest przez wielu historyków futbolu. Poniekąd mają oni rację, bo nie wiązał się z żadnymi sukcesami, medalami, czy awansami, był jedynie spotkaniem towarzyskim. Ale otoczka istniejąca wokół niego powoduje, że bez wątpienia warto taki mecz wyróżnić.

Spotkanie, o jakim mowa, rozegrane zostało 27 sierpnia 1939 roku w Warszawie, na kilka dni przed wybuchem II wojny światowej. Oczywiście w powietrzu czuć było atmosferę nadchodzącej wojny, gazety i radio od wielu miesięcy nadawały liczne komunikaty, przemówienia i nawoływania do mobilizacji. I właśnie w tym gorączkowym, pełnym napięcia okresie został rozegrany mecz piłkarski na stadionie w stolicy kraju.

Sam mecz nie byłby niczym godnym uwagi, gdyby nie trzy fakty. Po pierwsze, rywalem naszej drużyny był wicemistrz świata, z którym Polacy przegrali wszystkie wcześniejsze spotkania, nie mając nawet cienia szansy na nawiązanie wyrównanej walki. Po drugie, nikt naszej reprezentacji nie dawał najmniejszych szans na korzystny wynik - nawet polskie gazety. Gdyby wtedy istniały automaty do gier na prawdziwe pieniądze i zakłady bukmacherskie, to kursy byłyby dla nas skrajnie niekorzystne. Po trzecie, tym rywalem byli Węgrzy, którzy otwarcie sympatyzowali z reżimem nazistowskich Niemiec, a więc śmiertelnym wrogiem Polski.

Jednak Polacy rozegrali jedno z najlepszych spotkań w dziejach polskiej piłki nożnej i sprawili ogromną sensację pokonując Węgrów aż 4:2. Ponadto był to ostatni oficjalny mecz futbolowy przed rozpoczęciem II wojny światowej!

 

Tagi:
udostępnij

Zobacz też

Giovanni Malago

Giovanni Malagò nowym prezesem FIGC (7)

22.06
16:49
Alessandro Bastoni

GdS - Bastoni nie stawi się przed prokuraturą. Inter deklaruje pełne wsparcie (4)

02.07
08:26

Komentarze (0)

Nie jesteś zalogowany. Tylko zalogowane osoby, mogą dodawać wiadomości

Shoutbox

Claudio 04.07.2026 14:15

A wrzucanie do Lautaro Barcelony jest jakimś już kompleksem klinsiego

Claudio 04.07.2026 14:14

Mam alergie na głupie pyerdolenie odnośnie Lautaro samych kibiców Interu. Gość nie jest idealny, ale te wysrywy na niego i robienie z niego Rasiaka już jest kompletnym dnem.

Claudio 04.07.2026 14:13

Klinsi64 04.07.2026 11:35 masz taki ból dupy o wszystko co z barceloną związane

martins2000 04.07.2026 13:30

Oficjalna wycena wynosi 35 mln euro za Niccolo Pisilliego(Roma)

Vancore 04.07.2026 12:58

wczoraj w ogole mecz na chodzonego na wyyebce, mysleli ze przy 1-0 juz im sie nic nie stanie

Vancore 04.07.2026 12:56

martinez jest poniekad ofiara gry calej kadry i samego siebie, kazdy na boisku szuka nie jego a messiego, a jak juz ma okazje cos kopnac to nie trafia

Krownzay 04.07.2026 11:44

Po meczu z Austrią mówienie, że Hiszpania wygląda średnio to lekki nietakt

Klinsi64 04.07.2026 11:37

Martinez jest niechlujny i takie sa fakty w lidze to uchodzi bo meczów 38 na MŚ musisz być tu i teraz gotowy zeby zrobić coś dużego

Klinsi64 04.07.2026 11:35

masz taki ból dupy o wszystko co z barceloną związane

Klinsi64 04.07.2026 11:35

ojej znowu ten zły Messi xd

HB 04.07.2026 11:25

Hiszpania wygląda średnio?

El_Imprezatore 04.07.2026 11:06

Raczej połączenie dalberta z LH

Rebelde 04.07.2026 10:33

Ciekawy jestem tego Khalailiego. Kolejny Dalbert czy nowy Dumfries

coco 04.07.2026 10:18

Gds - Alla scoperta di Khalaili: appartiene alla minoranza araba di Israele, proviene da una famiglia musulmana originaria di Sakhnin (150 km dalla striscia di Gaza). Ha doti da esterno offensivo, accelerazione nei primi metri impressionante secondo i report di Appiano

Tifosinho 04.07.2026 09:52

No trochę to wygląda jakby innym strzelać nie kazano

Claudio 04.07.2026 09:42

Ile on ma okazji w meczu? No nie ma bo wszystko jest podporządkowane pod Messiego. Lautaro nawet biega za niego i momentami to komicznie wyglądało. Dostał takie a nie inne zadania i nazywanie go oferma przez randomow internetowych jest strasznie zabawne

Klinsi64 04.07.2026 09:28

świetny zawodnik strzela wszedzie on jest dobry

Klinsi64 04.07.2026 09:28

taka jest prawda Lautaro to oferma

Claudio 04.07.2026 08:45

oster 04.07.2026 05:22 oster tragedia, aż dziwne że admin toleruje tą oferme

Archiwum shoutboxa

Publicystyka

Stajnia Ausiliasza (20)

02.04
19:37

Inter - Arsenal: Szukanie kozła ofiarnego to błąd. Prawdziwy problem leży u szczytu (6)

21.01
17:20
Archiwum publicystki

Tabela

/

Tabela strzelców

Serie A

  • 1

    Inter

    38

    87

  • 2

    Napoli

    38

    76

  • 3

    Roma

    38

    73

  • 4

    Como 1907

    38

    71

  • 5

    Milan

    38

    70

  • 6

    Juventus

    38

    69

Pokaż tabelę

Mecze

Zawodnik

Bramki

Pokaż wszystkich

Statystyki serwisu

Liczba użytkowników: 29519

Liczba newsów: 53387

Liczba komentarzy: 626156

Użytkownicy online: 0 1 gość

Serwis istnieje od 2003 roku

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką cookies. Możesz określich warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Herb Interu
Scudetto

20x

scudetto

Champions league

3x

Champions league

Coppa italia

8x

Coppa Italia

Fifa Club World Cup

1x

Fifa Club World Cup

UEFA cup

3x

Uefa Cup

Logo FcInter.pl

Nieoficjalny, największy polski serwis poświęcony Interowi Mediolan. Działamy dla Was od 2003 roku!

Serie A

Puchary

Dla Tifosich

Serwis

Zarejestruj się

Zarejestruj się