Pozostałe

102 lata pasji, wiary, honoru... (45)

Autor:
ponad 16 lat temu
908
45

Dokładnie 9 marca 1908 roku założony został Inter Mediolan. Nasz klub obchodzi dzisiaj 102. urodziny! 

FC Inter został założony 9 marca 1908 roku przez grupę działaczy innego zespołu z Mediolanu - "Milan Cricket and Football Club", dzisiaj zwanego AC Milan. Tego dnia kilku włoskich i szwajcarskich przedstawicieli AC Milanu postanowiło podczas spotkanie w jednej z restauracji zbuntować się przeciwko dominacji Włochów w ich zespole i złamać tą zasadę zakładając nowy, własny zespół, który nazwali Internazionale(tłum. międzynarodowy). Głównym założeniem nowo powstałej drużyny od początku jej istnienia była otwartość dla zagranicznych piłkarzy, którzy praktycznie każdego roku znajdowali się w kadrze Interu. Pierwszym przydomkiem drużyny założonej w 1908 roku w mediolańskim dialekcie był "La Beneamata" - "umiłowany". Warto zaznaczyć, iż w skład dzisiejszej kadry Interu wchodzi zaledwie kilku Włochów, są nimi Marco Materazzi, Francesco Toldo, Paolo Orlandoni, Mario Balotelli i Davide Santon. Tak więc otwartość dla zagranicznych piłkarzy z roku na rok jest coraz większa. Niestety FIFA ma zamiar wprowadzić limity mające na celu ograniczyć liczbę obcokrajowców w drużynach piłkarskich. 

Najbardziej aktywnym malarzem w przygotowywaniu pierwszego herbu Interu był Giorgio Muggiani, który wykonał okrągły symbol klubu składający się z dwóch kół - niebieskiego, a w nim czarnego, obydwa kolory otoczone były barwą złotą. W środku także na złotym tle znajdowały się białe litery - FCIM, co znaczyło International Football Club Milan(Międzynarodowy Piłkarski Zespół Mediolan). 

"Poniżej wymienieni gentelmani zebrali się dzisiejszego popołudnia w celu założenia nowego klubu. Na spotkaniu obecni byli: G.Muggianiego, Bossarda, Lany, Bertoloniego, De Olma, Hintermanna Enrico, Hintermann Arturo, Hintermann Carlo, Dell'Oro Pietro, Rietmanna Ugo, Hansa, Voelkela, Maner Wipfa, Ardussi Carlo. Po zakońćzeniu krótkiej dyskusji na temat nowej drużyny Pan Muggiani zaproponował skład tymczasowego zarządu klubowego, jaki miał rozpocząć swoją działalność na pierwszym posiedzeniu, które było zaplanowane na środę 11 marca, Zdecydowano się jednak odłożyć wybór Prezydenta i vice-Prezydenta. Propozycja tymczasowego zarządu wyglądała następująco: G.Muggiani - sekretarz; De Olma - dyrektor ds. finansów; Rietmann Hans - ekonomik; doradcami zostali Dell'Oro Pietro i Paramithiotti... Muggiani zaproponował także nazwisko honorowego członka zarządu - Bosisio, sekretarza Włoskiej Federacji Piłkarskiej. Członkowie spotkania zaakceptowali wybór zarządu tymczasowego, a za oficjalną nazwę klubu przyjęto Foot-Ball Club Internazionale Milano. Spotkanie zostało zakończone około godziny 23.30."

Początkowo nowy klub miał nosić nazwę "Milano", jednak ze względu na znaczące podobieństwo do nazwy już istniejącego Milanu działacze zdecydowali się nadać swojemu zespołowi nazwę zgodną z programem działania polegającym na otwartości do piłkarzy zagranicznych - Internazionale. 

Pierwszym prezydentem Interu został Giovanni Paramithiotti, podczas gdy na trenera wybrano Virgillio Fossatiego - kapitana drużyny, który niestety zginął kilka lat później podczas I Wojny Światowej. Po stu latach prezydentem Interu jest Massimo Moratti, a trenerem Jose Mourinho. 

Jednakże przez ten czas zespół z Mediolanu miał kilku prezydentów oraz bardzo wielu trenerów, których nie sposób byłoby wymienić tutaj z imienia i nazwiska. 


Przy tej okazji należy również wspomnieć o dwóch szczególnych osobach - Peppino Prisco i Giacinto Facchettiego, którzy mieli znaczący wpływ na historię ekipy Nerazzurrich. Wszyscy żałujemy, iż nie ma ich już z nami.

Tagi:
udostępnij

Zobacz też

Joel Obi - z boiska na ławkę trenerską: zostanie asystentem w Vis Pesaro (0)

12.05
08:38

GdS - Lautaro zostanie królem strzelców Serie A z najmniejszą liczbą bramek. Analogia z Maradoną (1)

23.05
09:08

Komentarze (45)

Nie jesteś zalogowany. Tylko zalogowane osoby, mogą dodawać wiadomości
23.03.2010 o 19:59 przez Castaignos
Castaignos
<img src="/files/emoticons/26" alt="&lt;piwko&gt;" /> <img src="/files/emoticons/25" alt="&lt;pijaki&gt;" />
16.03.2010 o 10:25 przez debil
debil
to trzeba opić<img src="/files/emoticons/34" alt="&lt;loldev&gt;" />
10.03.2010 o 15:02 przez Interodzawsze
Interodzawsze
Jestem dumny że od niepamietnych czasów zawsze kibicuje Interowi Forza Nerazzuri<img src="/files/emoticons/9" alt="&lt;brawo&gt;" /> <img src="/files/emoticons/24" alt="&lt;flaga&gt;" /> <img src="/files/emoticons/15" alt="&lt;forza&gt;" /> <img src="/files/emoticons/20" alt="&lt; loveinter &gt;" />
09.03.2010 o 22:26 przez Nerazzurri 1908
Nerazzurri 1908
Forza Inter<img src="/files/emoticons/33" alt=" !! " /> <img src="/files/emoticons/33" alt=" !! " /> <img src="/files/emoticons/33" alt=" !! " /> <img src="/files/emoticons/15" alt="&lt;forza&gt;" /> <img src="/files/emoticons/24" alt="&lt;flaga&gt;" /> <img src="/files/emoticons/18" alt="&lt;hold&gt;" />
09.03.2010 o 22:13 przez Gajdzik
Gajdzik
<img src="/files/emoticons/15" alt="&lt;forza&gt;" /> <img src="/files/emoticons/15" alt="&lt;forza&gt;" /> <img src="/files/emoticons/15" alt="&lt;forza&gt;" /> <img src="/files/emoticons/15" alt="&lt;forza&gt;" /> <img src="/files/emoticons/15" alt="&lt;forza&gt;" />
09.03.2010 o 22:02 przez adriano:)
adriano:)
Forza Inter<img src="/files/emoticons/33" alt=" !! " />
09.03.2010 o 21:39 przez blo
blo
Wszystkiego Najlepszego. :-)<img src="/files/emoticons/15" alt="&lt;forza&gt;" /> <img src="/files/emoticons/12" alt=" :D " /> <img src="/files/emoticons/26" alt="&lt;piwko&gt;" /> <img src="/files/emoticons/25" alt="&lt;pijaki&gt;" />
09.03.2010 o 20:45 przez Kamikaze
Kamikaze
IO TI AMO FORTE <img src="/files/emoticons/33" alt=" !! " /> ! ; ******<br />
<br />
&lt;3
09.03.2010 o 20:29 przez vviktorek
vviktorek
Noo to co pijemy ! <img src="/files/emoticons/15" alt="&lt;forza&gt;" />
09.03.2010 o 19:54 przez mateczekIFC
mateczekIFC
<img src="/files/emoticons/15" alt="&lt;forza&gt;" /> <img src="/files/emoticons/9" alt="&lt;brawo&gt;" />
09.03.2010 o 19:14 przez KaraJunior
KaraJunior
Z Interem od 1997r w czasach posuchy i teraz gdy już nie ma na Nas bata <img src="/files/emoticons/10" alt=" :) " /> <img src="/files/emoticons/24" alt="&lt;flaga&gt;" /> <img src="/files/emoticons/24" alt="&lt;flaga&gt;" /> <img src="/files/emoticons/24" alt="&lt;flaga&gt;" /> <img src="/files/emoticons/15" alt="&lt;forza&gt;" /> <img src="/files/emoticons/15" alt="&lt;forza&gt;" /> <img src="/files/emoticons/15" alt="&lt;forza&gt;" />
09.03.2010 o 19:09 przez hQ
hQ
<img src="/files/emoticons/15" alt="&lt;forza&gt;" /> <img src="/files/emoticons/15" alt="&lt;forza&gt;" /> <img src="/files/emoticons/15" alt="&lt;forza&gt;" /> <img src="/files/emoticons/33" alt=" !! " />
09.03.2010 o 18:33 przez Adriano(Nestrio)
Adriano(Nestrio)
J akurat 9 marca mam urodziny <img src="/files/emoticons/15" alt="&lt;forza&gt;" />
09.03.2010 o 18:23 przez des
des
Co tu dużo mowic - tyle pieknych oraz smutnych chwil przezylem dzięki temu klubowi<img src="/files/emoticons/10" alt=" :) " /> Nie wyobrazam sobie zebym do konca zycia mogl zaczac kibicowac komus innemu - niezaleznie od sytuacji w tabeli!<br />
Inter na zawsze!<img src="/files/emoticons/15" alt="&lt;forza&gt;" />
09.03.2010 o 17:10 przez 1+8
1+8
Ale ten czas leci jeszcze wydawało by się niedawno kupiłem kilka akcesoriów z okazji stulecia a tu już 102 latka stuknęły <img src="/files/emoticons/10" alt=" :) " /> <br />
Oby te drugie stulecie było pasmem sukcesów FORZA INTER<br />
<img src="/files/emoticons/15" alt="&lt;forza&gt;" /> <img src="/files/emoticons/24" alt="&lt;flaga&gt;" />
09.03.2010 o 16:19 przez cooba
cooba
TANTI AUGURI!<br />
102 ANNI DI STORIA!<br />
FORZA INTER<img src="/files/emoticons/33" alt=" !! " /> !<img src="/files/emoticons/15" alt="&lt;forza&gt;" />
09.03.2010 o 16:14 przez Mate1908
Mate1908
102 lata wielkiego Interu. W całej histerii niebiesko-czarnych bywały chwile rozczarowań, smutku i żalu, jednak zawsze później przychodziły chwile radości i dumy. Mam nadzieję że przez kolejne lata Inter niejednokrotnie sprawi, że u nas wszystkich w oczach pojawią się łzy szczęścia. Najlepszy prezent? Wyeliminowanie Chelsea <img src="/files/emoticons/13" alt=" :P " /> Forza Inter!
09.03.2010 o 16:11 przez mati1908
mati1908
ave Inter forza Nerrazuri. <img src="/files/emoticons/20" alt="&lt; loveinter &gt;" />
09.03.2010 o 15:54 przez Rufus
Rufus
FORZA INTER <img src="/files/emoticons/33" alt=" !! " />
09.03.2010 o 15:34 przez Zbyniu8
Zbyniu8
<img src="/files/emoticons/15" alt="&lt;forza&gt;" /> <img src="/files/emoticons/20" alt="&lt; loveinter &gt;" />
09.03.2010 o 15:20 przez duesouth
duesouth
C'e solo l'Inter, per me, solo l'Inter<br />
<img src="/files/emoticons/20" alt="&lt; loveinter &gt;" /> <img src="/files/emoticons/20" alt="&lt; loveinter &gt;" /> <img src="/files/emoticons/20" alt="&lt; loveinter &gt;" />
09.03.2010 o 15:06 przez piotrrutkowski9
piotrrutkowski9
600Lat<img src="/files/emoticons/20" alt="&lt; loveinter &gt;" /> <img src="/files/emoticons/20" alt="&lt; loveinter &gt;" /> <img src="/files/emoticons/20" alt="&lt; loveinter &gt;" /> <img src="/files/emoticons/20" alt="&lt; loveinter &gt;" /> <img src="/files/emoticons/20" alt="&lt; loveinter &gt;" /> <img src="/files/emoticons/20" alt="&lt; loveinter &gt;" /> <img src="/files/emoticons/20" alt="&lt; loveinter &gt;" /> <img src="/files/emoticons/20" alt="&lt; loveinter &gt;" /> <img src="/files/emoticons/20" alt="&lt; loveinter &gt;" /> <img src="/files/emoticons/20" alt="&lt; loveinter &gt;" /> <img src="/files/emoticons/20" alt="&lt; loveinter &gt;" /> <img src="/files/emoticons/20" alt="&lt; loveinter &gt;" /> <img src="/files/emoticons/20" alt="&lt; loveinter &gt;" /> <img src="/files/emoticons/20" alt="&lt; loveinter &gt;" /> <img src="/files/emoticons/20" alt="&lt; loveinter &gt;" /> <img src="/files/emoticons/20" alt="&lt; loveinter &gt;" /> <img src="/files/emoticons/20" alt="&lt; loveinter &gt;" />
09.03.2010 o 15:03 przez piotrekninter
piotrekninter
cor72z youri mój też,1sza koszulka piłkarska<br />
wogole moi ulubieni pilkarze to wiekszosc grała u nas stoiczkov jedynie nie a potem youri adriano veron<br />
forza inter od 98 roku <img src="/files/emoticons/15" alt="&lt;forza&gt;" />
09.03.2010 o 15:02 przez Internalista93
Internalista93
Są chwile,które w pamięci zostaną i choć czas mija one nie mijają. Fc Internazionale<img src="/files/emoticons/33" alt=" !! " /> !<img src="/files/emoticons/15" alt="&lt;forza&gt;" /> <img src="/files/emoticons/15" alt="&lt;forza&gt;" /> <img src="/files/emoticons/15" alt="&lt;forza&gt;" /> <img src="/files/emoticons/24" alt="&lt;flaga&gt;" /> <img src="/files/emoticons/24" alt="&lt;flaga&gt;" /> <img src="/files/emoticons/24" alt="&lt;flaga&gt;" />
09.03.2010 o 14:59 przez Piotr1996
Piotr1996
Inter aż do śmierci <img src="/files/emoticons/15" alt="&lt;forza&gt;" /> <img src="/files/emoticons/24" alt="&lt;flaga&gt;" />
09.03.2010 o 14:42 przez siemanko94
siemanko94
100 <img src="/files/emoticons/12" alt=" :D " /> lat<img src="/files/emoticons/33" alt=" !! " /> FORZA INTER<img src="/files/emoticons/33" alt=" !! " /> <img src="/files/emoticons/33" alt=" !! " /> ! <img src="/files/emoticons/18" alt="&lt;hold&gt;" /> <img src="/files/emoticons/18" alt="&lt;hold&gt;" /> <img src="/files/emoticons/15" alt="&lt;forza&gt;" />
09.03.2010 o 14:35 przez reku9
reku9
<img src="/files/emoticons/15" alt="&lt;forza&gt;" /> w tym roku nasza 18<img src="/files/emoticons/10" alt=" :) " /> <img src="/files/emoticons/15" alt="&lt;forza&gt;" />
09.03.2010 o 14:20 przez Kielben
Kielben
Forza Inter , 4ever <img src="/files/emoticons/33" alt=" !! " /> ! <img src="/files/emoticons/12" alt=" :D " />
09.03.2010 o 14:20 przez Ricardo Quaresma77
Ricardo Quaresma77
Ave<img src="/files/emoticons/15" alt="&lt;forza&gt;" />
09.03.2010 o 14:19 przez Kusy
Kusy
<img src="/files/emoticons/15" alt="&lt;forza&gt;" />

Shoutbox

Jacenty 23.06.2026 08:45

D. Mari za Fabrizio Romano: W sprawie Paza Inter pozostaje jedynie widzem do czwartku, kiedy odbędzie się szczyt między Como a Realem. Hiszpanie chcą sprzedać Paza czy to do Como czy do innego klubu. Co jest pewne - w przypadku cienia szansy na pozyskanie Paza Inter odstawi pomysl sprowadzenia Curtisa Jonesa.

Jacenty 23.06.2026 08:42

Gazzettino Friuli: Sprawa Solet nie jest wcale przesądzona tak, jak przedstawiały to ostatnio media. Piłkarz jest obecnie na wakacjach, a potencjalne włączenie się klubów angielskich może sporo namieszać. Inter skręca w kierunku Ndicki. Scieżka pt. Solet "ulega ochłodzeniu"

HB 22.06.2026 23:42

Claudio a bierzesz pod uwage, ze truchtanie Messiego, gdy nie atakuje, jest dokładnie tym, czego trener od niego oczekuje?

Cny 22.06.2026 22:48

mozesz sobie tam pisac co chcesz, fakt - Claudio zrobił z siebie pajaca, fakt 2 - zamaniwestował wiktorię, fakt 3 wstanie w lpesyzm humorze. I w sumie mnie to cieszy :)

Cny 22.06.2026 22:47

znowu, manifestacja nie wystarcza

Cny 22.06.2026 22:45

XD

Claudio 22.06.2026 22:45

No skończyłem na tobie...jak na ostatniej dziwce ;) Pozdrawiam

Claudio 22.06.2026 22:45

Cny 22.06.2026 22:42 przecież skończyłeś

Cny 22.06.2026 22:45

chlopie mowie posprzataj gowno spod siebie i bedzie OK

Claudio 22.06.2026 22:44

Messi zmarnowal dwie doskonale okazje? Zmarnowal. Przestrzelil karnego? Przestrzelil. Inni za niego biegali, a on truchtał sobie po boisku? Tak było. Strzelił dwa gole? Strzelil, ale to nie kasuje z automatu tamtych jego błędów i trzeba być obiektywnym w tym przypadku. Zesrałeś się na rzadko, nawet nie udajesz głupa, bo wiemy jak w twoim przypadku wygląda rozumowanie nawet najprostrzych rzeczy. Ale zaślepienie Messim weszło za mocno.

Cny 22.06.2026 22:42

przecież skończyłeś

Claudio 22.06.2026 22:41

jakie idiotyzmy?

Cny 22.06.2026 22:41

niestety to ty jak zwykle masz zwidy gdy ktoś ci wytykaidiotyzmy którymi rzucasz dość czesto

Cny 22.06.2026 22:40

czasami warto przyznać się do błędu, jak się nastało to przykucnąć zebrać gówno do ręki. to jak z pisarzami. jak nasra i zostawisz to gębie i jesteś debilem. posprzątasz to jeszcze powiedzą że normalny zdrowy czlowiek

Claudio 22.06.2026 22:40

Szczerze? Nawet dyskusja z tobą jest mega jałowa. Nie wiem czy na siłę udajesz czy psychotropy za bardzo weszły. Przynudzasz już. Dawno tu nie spotkałem tak słabego mówcę. Starasz się doyebać, ale to nie wygląda jak wojownik z UFC, ale bezdomny wyciągający rękę po 50 groszy i mówiący "ale jestem zayebisty"

Cny 22.06.2026 22:37

fakt zrobiłeś z siebie pajaca w 30 minut i brniesz w to dalej

Claudio 22.06.2026 22:37

widzę, że mocno siadło. Psycha ci siada. Spuszczanie się nad pilkarzem jak dojakiegoś Bożka. Ciężki przypadek :)

Cny 22.06.2026 22:36

no i co ty chłopie masz w głowie? 40 lat coś o plakatach pyerdolisz

Cny 22.06.2026 22:36

no i wjechał argument nie do obalenia. możesz być placzliwą cipą wulewajacą żal na Messiego na SB ale siadł kuponik

Claudio 22.06.2026 22:36

rozumiem, że masz plakaty Leo w pokoju, ale spokojnie. Nikt ci Leo nie odbiera!

Archiwum shoutboxa

Publicystyka

Stajnia Ausiliasza (20)

02.04
19:37

Inter - Arsenal: Szukanie kozła ofiarnego to błąd. Prawdziwy problem leży u szczytu (6)

21.01
17:20
Archiwum publicystki

Tabela

/

Tabela strzelców

Serie A

  • 1

    Inter

    38

    87

  • 2

    Napoli

    38

    76

  • 3

    Roma

    38

    73

  • 4

    Como 1907

    38

    71

  • 5

    Milan

    38

    70

  • 6

    Juventus

    38

    69

Pokaż tabelę

Mecze

Zawodnik

Bramki

Pokaż wszystkich

Statystyki serwisu

Liczba użytkowników: 29490

Liczba newsów: 53357

Liczba komentarzy: 625132

Użytkownicy online: 0 1 gość

Serwis istnieje od 2003 roku

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką cookies. Możesz określich warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Herb Interu
Scudetto

21x

scudetto

Champions league

3x

Champions league

Coppa italia

10x

Coppa Italia

Fifa Club World Cup

1x

Fifa Club World Cup

UEFA cup

3x

Uefa Cup

Logo FcInter.pl

Nieoficjalny, największy polski serwis poświęcony Interowi Mediolan. Działamy dla Was od 2003 roku!

Serie A

Puchary

Dla Tifosich

Serwis

Zarejestruj się

Zarejestruj się