Pozostałe

To już 104 lata (46)

Aby kontynuować zaloguj lub zarejestruj się.
Autor:
Źródło: inf. własna
ponad 14 lat temu
513
46

Dokładnie 9 marca 1908 roku założony został Inter Mediolan. Nasz klub obchodzi dzisiaj 104. urodziny! 

FC Inter został założony 9 marca 1908 roku przez grupę działaczy innego zespołu z Mediolanu - "Milan Cricket and Football Club", dzisiaj zwanego AC Milan. Tego dnia kilku włoskich i szwajcarskich przedstawicieli AC Milanu postanowiło podczas spotkanie w jednej z restauracji zbuntować się przeciwko dominacji Włochów w ich zespole i złamać tą zasadę zakładając nowy, własny zespół, który nazwali Internazionale(tłum. międzynarodowy). Głównym założeniem nowo powstałej drużyny od początku jej istnienia była otwartość dla zagranicznych piłkarzy, którzy praktycznie każdego roku znajdowali się w kadrze Interu. Pierwszym przydomkiem drużyny założonej w 1908 roku w mediolańskim dialekcie był "La Beneamata" - "umiłowany".

Najbardziej aktywnym malarzem w przygotowywaniu pierwszego herbu Interu był Giorgio Muggiani, który wykonał okrągły symbol klubu składający się z dwóch kół - niebieskiego, a w nim czarnego, obydwa kolory otoczone były barwą złotą. W środku także na złotym tle znajdowały się białe litery - FCIM, co znaczyło International Football Club Milan(Międzynarodowy Piłkarski Zespół Mediolan). 

"Poniżej wymienieni gentelmani zebrali się dzisiejszego popołudnia w celu założenia nowego klubu. Na spotkaniu obecni byli: G.Muggianiego, Bossarda, Lany, Bertoloniego, De Olma, Hintermanna Enrico, Hintermann Arturo, Hintermann Carlo, Dell'Oro Pietro, Rietmanna Ugo, Hansa, Voelkela, Maner Wipfa, Ardussi Carlo. Po zakońćzeniu krótkiej dyskusji na temat nowej drużyny Pan Muggiani zaproponował skład tymczasowego zarządu klubowego, jaki miał rozpocząć swoją działalność na pierwszym posiedzeniu, które było zaplanowane na środę 11 marca, Zdecydowano się jednak odłożyć wybór Prezydenta i vice-Prezydenta. Propozycja tymczasowego zarządu wyglądała następująco: G.Muggiani - sekretarz; De Olma - dyrektor ds. finansów; Rietmann Hans - ekonomik; doradcami zostali Dell'Oro Pietro i Paramithiotti... Muggiani zaproponował także nazwisko honorowego członka zarządu - Bosisio, sekretarza Włoskiej Federacji Piłkarskiej. Członkowie spotkania zaakceptowali wybór zarządu tymczasowego, a za oficjalną nazwę klubu przyjęto Foot-Ball Club Internazionale Milano. Spotkanie zostało zakończone około godziny 23.30."

Początkowo nowy klub miał nosić nazwę "Milano", jednak ze względu na znaczące podobieństwo do nazwy już istniejącego Milanu działacze zdecydowali się nadać swojemu zespołowi nazwę zgodną z programem działania polegającym na otwartości do piłkarzy zagranicznych - Internazionale. 

Pierwszym prezydentem Interu został Giovanni Paramithiotti, podczas gdy na trenera wybrano Virgillio Fossatiego - kapitana drużyny, który niestety zginął kilka lat później podczas I Wojny Światowej. Po stu latach prezydentem Interu jest Massimo Moratti, a trenerem Claudio Ranieri. 

Jednakże przez ten czas zespół z Mediolanu miał kilku prezydentów oraz bardzo wielu trenerów, których nie sposób byłoby wymienić tutaj z imienia i nazwiska. 

Przy tej okazji należy również wspomnieć o dwóch szczególnych osobach - Peppino Prisco i Giacinto Facchettiego, którzy mieli znaczący wpływ na historię ekipy Nerazzurrich. Wszyscy żałujemy, iż nie ma ich już z nami.

 

Inter w 104-letniej historii zdobył 18 Scudetti, 7 Coppa Italia, 5 Supercoppa Italia, 3 Puchary UEFA, 3 Puchary Ligi Mistrzów, 2 Puchary Interkontynentalne, 1 Klubowy Puchar Świata Cup.

 

Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek - FORZA INTER!

Tagi:
udostępnij

Zobacz też

Koniec sezonu 2025/26 Serie A: Inter mistrzem, Como w LM, Milan i Juventus w LE (32)

25.05
03:51
whatsapp

Zapraszamy na grupę Whatsapp polskich Interistów (0)

11.06
10:53

Komentarze (46)

Nie jesteś zalogowany. Tylko zalogowane osoby, mogą dodawać wiadomości
15.03.2012 o 08:38 przez Zarate
Zarate
stolat mediolanowi<img src="/files/emoticons/25" alt="&lt;pijaki&gt;" />
15.03.2012 o 08:38 przez Zarate
Zarate
INTERNAZIONALE NA ZAWSZE<img src="/files/emoticons/20" alt="&lt; loveinter &gt;" /> <img src="/files/emoticons/15" alt="&lt;forza&gt;" /> <img src="/files/emoticons/24" alt="&lt;flaga&gt;" />
13.03.2012 o 17:32 przez samum
samum
FOORZA INTER TI AMO INTERNAZIONALE<img src="/files/emoticons/33" alt=" !! " /> <img src="/files/emoticons/33" alt=" !! " /> <img src="/files/emoticons/33" alt=" !! " /> <img src="/files/emoticons/33" alt=" !! " /> <img src="/files/emoticons/33" alt=" !! " /> <img src="/files/emoticons/33" alt=" !! " /> <img src="/files/emoticons/33" alt=" !! " /> !
11.03.2012 o 09:06 przez Michal_fci
Michal_fci
lepszego prezentu nie mogli sobie zrobic jak wygrac w urodziny
10.03.2012 o 17:24 przez intermilito
intermilito
ahhhh... 104 lata<img src="/files/emoticons/26" alt="&lt;piwko&gt;" /> miejmy nadzieje że po urodzinach wróci forma
09.03.2012 o 21:22 przez el_loco
el_loco
Forza <img src="/files/emoticons/15" alt="&lt;forza&gt;" /> <img src="/files/emoticons/20" alt="&lt; loveinter &gt;" /> <img src="/files/emoticons/24" alt="&lt;flaga&gt;" />
09.03.2012 o 19:02 przez kamil13216
kamil13216
Eterno amore<img src="/files/emoticons/15" alt="&lt;forza&gt;" />
09.03.2012 o 18:54 przez cooba
cooba
FORZA INTER<img src="/files/emoticons/33" alt=" !! " /> !<img src="/files/emoticons/15" alt="&lt;forza&gt;" />
09.03.2012 o 18:19 przez Dynia
Dynia
u tym uroczystym dniu życzę Interowi zdobycia 3 punktów w Weronie i żeby to zwycięstwo zapoczątkowało kolejną , tym razem szczęśliwą passe
09.03.2012 o 17:56 przez szymondonderowicz
szymondonderowicz
&lt;3
09.03.2012 o 16:58 przez FENDI_SOSA
FENDI_SOSA
@Jacob3 cóż poradzić, takie czasy nastały...
09.03.2012 o 16:10 przez Gajdzik
Gajdzik
Oby już było tylko lepiej <img src="/files/emoticons/33" alt=" !! " /> <img src="/files/emoticons/33" alt=" !! " /> <br />
Forza Inter <img src="/files/emoticons/24" alt="&lt;flaga&gt;" /> <img src="/files/emoticons/15" alt="&lt;forza&gt;" /> <img src="/files/emoticons/24" alt="&lt;flaga&gt;" /> <br />
<img src="/files/emoticons/20" alt="&lt; loveinter &gt;" /> <img src="/files/emoticons/20" alt="&lt; loveinter &gt;" /> <img src="/files/emoticons/20" alt="&lt; loveinter &gt;" />
09.03.2012 o 16:04 przez adriano94
adriano94
<img src="/files/emoticons/15" alt="&lt;forza&gt;" /> <img src="/files/emoticons/15" alt="&lt;forza&gt;" /> <img src="/files/emoticons/15" alt="&lt;forza&gt;" />
09.03.2012 o 15:55 przez uchol32
uchol32
PAZZA INTER AMALA <img src="/files/emoticons/24" alt="&lt;flaga&gt;" /> <img src="/files/emoticons/24" alt="&lt;flaga&gt;" /> <img src="/files/emoticons/24" alt="&lt;flaga&gt;" /> <img src="/files/emoticons/15" alt="&lt;forza&gt;" />
09.03.2012 o 15:34 przez PuMa
PuMa
Życzymy Sukcesów <img src="/files/emoticons/33" alt=" !! " /> ! Inter Miłość Od Lat <img src="/files/emoticons/33" alt=" !! " /> 1 :*
09.03.2012 o 15:29 przez domi
domi
Kocham Inter!<img src="/files/emoticons/20" alt="&lt; loveinter &gt;" /> Pozdrawiam wszystkich kibiców mających niebiesko- czarne serce , a Interowi życzę zwycięstw, a w chwilach trudnych zjednoczenia, cierpliwości i wytrwałości... Dzisiaj liczę na 3 pkt. Forza Inter<img src="/files/emoticons/33" alt=" !! " /> <img src="/files/emoticons/33" alt=" !! " /> <img src="/files/emoticons/33" alt=" !! " /> <img src="/files/emoticons/33" alt=" !! " /> <img src="/files/emoticons/33" alt=" !! " /> <img src="/files/emoticons/33" alt=" !! " /> <img src="/files/emoticons/33" alt=" !! " /> <img src="/files/emoticons/33" alt=" !! " /> <img src="/files/emoticons/33" alt=" !! " /> <img src="/files/emoticons/33" alt=" !! " /> <img src="/files/emoticons/33" alt=" !! " /> <img src="/files/emoticons/33" alt=" !! " /> <img src="/files/emoticons/33" alt=" !! " /> <img src="/files/emoticons/33" alt=" !! " /> <img src="/files/emoticons/33" alt=" !! " /> <img src="/files/emoticons/33" alt=" !! " /> <img src="/files/emoticons/33" alt=" !! " /> <img src="/files/emoticons/33" alt=" !! " /> <img src="/files/emoticons/33" alt=" !! " /> <img src="/files/emoticons/33" alt=" !! " />
09.03.2012 o 15:18 przez Lethal_Doze
Lethal_Doze
Forza Inter<br />
<img src="/files/emoticons/24" alt="&lt;flaga&gt;" /> <img src="/files/emoticons/24" alt="&lt;flaga&gt;" /> <img src="/files/emoticons/24" alt="&lt;flaga&gt;" />
09.03.2012 o 15:02 przez dragon
dragon
Z Interem od 1995 az do konca Swiata i jeden dzien dlużej FORZA INTER<img src="/files/emoticons/15" alt="&lt;forza&gt;" />
09.03.2012 o 15:00 przez Kebo
Kebo
Krystian@ to, że niektórzy porzucają swój ulubiony klub po słabszych występach, pamiętasz ile osób było tu np. kiedy zdobywali LM? I gdzie oni są teraz się pytam?...
09.03.2012 o 14:47 przez danioxx17
danioxx17
KOCHAM INTER I NIC WIĘCEJ ?<img src="/files/emoticons/20" alt="&lt; loveinter &gt;" /> <img src="/files/emoticons/20" alt="&lt; loveinter &gt;" /> <img src="/files/emoticons/20" alt="&lt; loveinter &gt;" />
09.03.2012 o 14:34 przez Kusy
Kusy
wygrajcie dzisiaj!
09.03.2012 o 14:23 przez Maras
Maras
Forza<img src="/files/emoticons/33" alt=" !! " /> Samych sukcesów<img src="/files/emoticons/33" alt=" !! " /> <img src="/files/emoticons/15" alt="&lt;forza&gt;" /> <img src="/files/emoticons/24" alt="&lt;flaga&gt;" /> <img src="/files/emoticons/20" alt="&lt; loveinter &gt;" />
09.03.2012 o 14:22 przez Piotr1996
Piotr1996
Kocham ten klub i będę kochał do końca życia <img src="/files/emoticons/20" alt="&lt; loveinter &gt;" /> <img src="/files/emoticons/20" alt="&lt; loveinter &gt;" /> <img src="/files/emoticons/20" alt="&lt; loveinter &gt;" /> <img src="/files/emoticons/15" alt="&lt;forza&gt;" /> <img src="/files/emoticons/24" alt="&lt;flaga&gt;" /> <img src="/files/emoticons/9" alt="&lt;brawo&gt;" />
09.03.2012 o 14:19 przez FENDI_SOSA
FENDI_SOSA
#21, a co mają wyniki do miłości? Prawdziwa miłość trwa mimo przeszkód, forza F.C. Internazionale Milano<img src="/files/emoticons/33" alt=" !! " /> &lt;3
09.03.2012 o 14:12 przez magneto86
magneto86
Czekamy na prezent od piłkarzy <img src="/files/emoticons/15" alt="&lt;forza&gt;" /> <img src="/files/emoticons/24" alt="&lt;flaga&gt;" />
09.03.2012 o 14:09 przez Kebo
Kebo
Mimo tych wpadek ostatnio nadal kocham ten klub, mam tylko nadzieję, że nasi ulubieńcy dadzą nam dzisiaj wspaniały prezent w postaci zwycięstwa
09.03.2012 o 13:45 przez Timonek14
Timonek14
kolejnych 100 lat i więcej dziękujemy za wspaniałą historię i miejmy nadzieje przyszłość <img src="/files/emoticons/10" alt=" :) " /> <img src="/files/emoticons/20" alt="&lt; loveinter &gt;" /> <img src="/files/emoticons/15" alt="&lt;forza&gt;" />
09.03.2012 o 13:39 przez Fqrve
Fqrve
FORZA INTER<img src="/files/emoticons/33" alt=" !! " /> <img src="/files/emoticons/24" alt="&lt;flaga&gt;" /> <img src="/files/emoticons/15" alt="&lt;forza&gt;" />
09.03.2012 o 13:28 przez El_Imprezatore
El_Imprezatore
Ja na nasze urodziny fanom, właścicielowi, graczom, sztabowi i trenerowi życzę zwycięstw mądrych i udanych transferów i godnego reprezentowania barw INTERU. FORZA!<img src="/files/emoticons/15" alt="&lt;forza&gt;" />
09.03.2012 o 13:20 przez Excubitor
Excubitor
A ja się przywalę:<br />
&quot;Na spotkaniu obecni byli: G.Muggianiego&quot;, &quot; Klubowy Puchar Świata Cup&quot; i kilkanaście innych. Litości, to wygląda jakby było przekopiowane z translatora. Część nazwisk w mianowniku, część w dopełniaczu, jedne przed imieniem, drugie za. Jak już coś ląduje na stronie, to niech prezentuje trochę wyższy poziom.<img src="/files/emoticons/23" alt="&lt;ban!&gt;" />

Shoutbox

Andrzej1985 23.06.2026 18:38

Kredence 23.06.2026 11:29 Witam cieplutko wszystkie twarde głowy, wszystkich byłych, obecnych lub przyszłych pacjentów oddziału szpitala w choroszczy, miłego dnia.Witamy Ordynatora szpitala w choroszczy.Pozdrawiamy Pacjenci z choroszczy 🤣😅

kadrian89 23.06.2026 18:30

Bardziej martwi chęć zakupu Manciniego do wyjściowego skladu

kadrian89 23.06.2026 18:27

taki rzeźnik 26 lat nie jest złą opcją. Może wśród lepszych od siebie jeszcze sie rozwinie

Klinsi64 23.06.2026 18:26

Acerbi i Stefan to byli profesorowie w prime

kadrian89 23.06.2026 18:26

Ostigard był wyróżniajacym sie zawodnikiem w lidze na swojej pozycji wiec na lige wloska wystarczy. Wolałbym STefana ale ten i tak mało grał

Klinsi64 23.06.2026 18:26

u nas potrzeba poważnych zmienników

ragnar 23.06.2026 17:46

Xucatlan opisałeś acerbiego 😄Ostigard to zastępstwo za Stefka więc ławka, jak na ławkę dobra opcja

ragnar 23.06.2026 17:44

Ostigard dobra opcja

Xucatlan 23.06.2026 16:31

Podoba mi się Ostigard, lubię jego styl i zasadniczo jest to obrońca mocno niedoceniany, ale to nie jest defensor na Inter. Jest surowy technicznie i ogólnie pasuje do zespołów broniących nisko, które są pod presją rywala. Wtedy może toczyć pojedynki, walczyć w powietrzu i pokazywać wysoką jakość. Do wychodzenia wysoko i uczestniczenia w rozegraniu czy potem ewentualnego brnienia kontrataków nadaje się średnio. Wątpię, że faktycznie na poważnie się nim interesujemy.

Chuchu 23.06.2026 15:45

Są w ogóle jakieś nowe doniesienia o aferze z Rocchim? Bo sprawa mocno przycichła

Vancore 23.06.2026 13:18

kredens ze mna bys sie tez przywital to widze celowo mnie ominales

AveCaesar 23.06.2026 12:58

Inter Mediolan wkrótce ma zakończyć współpracę ze Stefanem de Vrijem. Mistrzowie Włoch wytypowali już następcę Holendra. Wybór padł na Leo Ostigarda z Genoi - informuje "La Repubblica".

Kredence 23.06.2026 11:29

Witam cieplutko wszystkie twarde głowy, wszystkich byłych, obecnych lub przyszłych pacjentów oddziału szpitala w choroszczy, miłego dnia

Jacenty 23.06.2026 11:05

Il Giorno - Inter chce dostać za Akinsanmiro ok 10 mln euro. Zainteersowanie wyrażają kluby z Bundesligi oraz Bologna, która jednak nie jest gotowa spełnić oczekiwań Interu

Jacenty 23.06.2026 10:35

Friedkin chce się podobno spotkać i negocjować z UEFĄ warunki ugody przesuwając termin o rok (kiedy uzyskają wpływy z wysępów w LM) ale byłby to bardzo duży ukłon ze strony uefy...

Jacenty 23.06.2026 10:34

pojawiały się plotki, że udine chce za Soleta ok 30 mln euro (choć częściej widzieliśmy kwoty ok 20), więc jeśli oczekują takich kwot, to albo idziemy na obniżenie ceny, albo z jakichś względów ten Ndicka wydaje sie bardziej przekonywujący, a Roma w dalszym ciągu musi wyrobić 60mln euro zysku i pewwnie tutaj upatrujemy "mozliwości"

broda4991 23.06.2026 10:29

Chyba że będziemy szli po paza i dlatego zwlekają

broda4991 23.06.2026 10:29

Szkoda by było tego soleta

Jacenty 23.06.2026 09:58

Schira: Inter i Roma złożyły oficjalne zapytania w sprawie Ostigaarda.

Jacenty 23.06.2026 08:45

D. Mari za Fabrizio Romano: W sprawie Paza Inter pozostaje jedynie widzem do czwartku, kiedy odbędzie się szczyt między Como a Realem. Hiszpanie chcą sprzedać Paza czy to do Como czy do innego klubu. Co jest pewne - w przypadku cienia szansy na pozyskanie Paza Inter odstawi pomysl sprowadzenia Curtisa Jonesa.

Archiwum shoutboxa

Publicystyka

Stajnia Ausiliasza (20)

02.04
19:37

Inter - Arsenal: Szukanie kozła ofiarnego to błąd. Prawdziwy problem leży u szczytu (6)

21.01
17:20
Archiwum publicystki

Tabela

/

Tabela strzelców

Serie A

  • 1

    Inter

    38

    87

  • 2

    Napoli

    38

    76

  • 3

    Roma

    38

    73

  • 4

    Como 1907

    38

    71

  • 5

    Milan

    38

    70

  • 6

    Juventus

    38

    69

Pokaż tabelę

Mecze

Zawodnik

Bramki

Pokaż wszystkich

Statystyki serwisu

Liczba użytkowników: 29492

Liczba newsów: 53357

Liczba komentarzy: 625181

Użytkownicy online: 0 1 gość

Serwis istnieje od 2003 roku

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką cookies. Możesz określich warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Herb Interu
Scudetto

21x

scudetto

Champions league

3x

Champions league

Coppa italia

10x

Coppa Italia

Fifa Club World Cup

1x

Fifa Club World Cup

UEFA cup

3x

Uefa Cup

Logo FcInter.pl

Nieoficjalny, największy polski serwis poświęcony Interowi Mediolan. Działamy dla Was od 2003 roku!

Serie A

Puchary

Dla Tifosich

Serwis

Zarejestruj się

Zarejestruj się