Felietony

Hernanes symbolem przemian w Interze (14)

Autor:
Źródło: inf. własna
prawie 6 lat temu
126
14
fcinter serwisowe

Ostatni raz Inter wydawał porównywalne pieniądze za jednego zawodnika dokładnie trzy lata temu, zaraz po wygraniu Klubowych Mistrzostw Świata. Wówczas Genoa otrzymała 18,5 mln euro za Andreę Ranocchię, Sampdoria pół miliona mniej za Giampaolo Pazziniego. Jesienią 2013 roku klub przejął Erick Thohir i choć od początku było wiadome, że nikt nie będzie rzucał kasą na prawo i lewo, na takie wzmocnienia liczono.

 

 

Indonezyjczyk za 70% udziałów w klubie zapłacił 300 mln euro. Wielkie pieniądze wydaje również na spłatę długów Interu. Erick Thohir to człowiek zalatany i choć na stałe mieszka w swojej ojczyźnie – nikt nie może zarzucić mu braku zainteresowania mediolańskim klubem.

 

Prezent na „dzień dobry”

 

W styczniu właściciel i jednocześnie prezes „Nerazzurrich” stał się również dyrektorem sportowym klubu. Gdy dowiedział się o planach Marco Fassone i próbie wymiany Fredy’ego Guarina na Mirko Vucinica zaczął żyć przede wszystkim mercato. Ku uciesze tifosich najpierw zablokował barter z Juventusem, a następnie sam wziął się za transfery.

 

We wtorek powiedział – „dajcie mi dwa dni”. W przeciągu kilkunastu godzin widywany był w Mediolanie na treningu swojego zespołu, w Rzymie na kolacji z Claudio Lotito i w Manchesterze, gdzie miał starać się o nabycie Nani’ego. W czwartek piłkarzem Interu został Danilo D’Ambrosio. To była jednak zaledwie przystawka przed piątkowym daniem głównym. Prezentem na pierwsze okienko. Kupnem Hernanesa.

 

Już w grudniu po cichu mówiło się o zainteresowaniu Interu brazylijskim pomocnikiem. Hernanes nie mógł dogadać się z Lazio w sprawie nowego kontraktu – chciał zarabiać 2,5 mln euro, stołeczny klub proponował 1,9 mln. Erick Thohir miał wówczas po raz pierwszy spotkać się z agentem piłkarza, Josephem Lee.

 

Lawina ruszyła jednak w drugiej połowie stycznia. Zaczęło się od nieśmiałych plotek. W czwartek Hernanes potwierdzał transfer, Inter bukował salę na testy medyczne, a media umieszczały piłkarza w składzie na niedzielne derby d’Italia. Brazylijczyk z bólem serca opuszczał Rzym. „Kocham to miasto, tych kibiców. Dziękuję wszystkim za wsparcie, zawsze będę o was pamiętał – nawet jeśli mnie znienawidzicie. To był mój wybór. Chcę się rozwijać być lepszym piłkarzem. Tu nie chodzi o pieniądze czy sławę. Chcę dokonać w futbolu czegoś wielkiego” – mówił zawodnik.

 

Gwiazda Lazio rozbłyśnie w Mediolanie?

 

Co ciekawe Brazylijczyk już w 2009 roku mógł trafić do Interu. Zielone światło na transfer dał José Mourinho, a sam Hernanes bardzo chciał trafić do Mediolanu. Ówczesny agent piłkarza, Alessandro Bartoli Ciancaleoni miał dogadać się z Marco Brancą na sumę 14 mln euro, jednak później działacz „Nerazzurrich” wykręcił się z ustnej umowy tłumacząc się ograniczoną liczbą piłkarzy spoza Unii Europejskiej oraz małą ilością czasu na transfery.

 

Na półwysep Apeniński Hernanes trafił rok później. W 2010 roku 25-letni wówczas piłkarz opuszczał São Paulo FC za 13,5 mln euro. Do Lazio dołączał z marzeniem wygrania Scudetto. W stolicy Italii był jednym z filarów klubu Claudio Lotito. Rozgrywający. Świetnie czujący się w ustawieniu tuż za napastnikami. Imponuje techniką, dobrym uderzeniem. Biorąc pod uwagę marnych wykonawców stałych fragmentów w Mediolanie, Brazylijczyk nie musi nawet krzyczeć „pierwszy na wszystko”. Piłka będzie mu podawana do ręki.

 

 

W tym sezonie wprawdzie nieco spuścił z tonu, częściej lądował na ławce. W 17 ligowych meczach zdobył 3 gole, zaliczył 2 asysty. Gdy do stolicy wrócił Edoardo Reja piłkarz z Kraju Kawy zaczął grać jednak więcej i lepiej. Obok Miroslava Klose był najgorętszym nazwiskiem w klubie, więc nie mogła dziwić determinacja kibiców Lazio, którzy chcieli zablokować transfer. Ostatecznie jednak ze łzami w oczach Hernanes opuścił Rzym, podczas gdy do Wiecznego Miasta przyjechał Gaël Kakuta.

 

Umiesz liczyć? Licz na siebie

 

28-letni Brazylijczyk przychodzi do Interu ze statusem piłkarza robiącego różnicę. Drużyna Waltera Mazzarriego w ostatnich spotkaniach nie grzeszy skutecznością w ofensywie – jedna bramka w czterech styczniowych meczach – co ma zmienić nowy kreator gry. Erick Thohir na własne oczy mógł się przekonać o marazmie Interu w spotkaniu z Catanią Calcio, gdy czarno-niebiescy w żaden sposób nie potrafili sforsować defensywy najgorszej drużyny Serie A. 28 stycznia otworzył okienko transferowe w Interze i w przyśpieszonym trybie załatwił transfery, o których przez kilka poprzednich tygodni zaledwie myśleli dyrektor techniczny Marco Branca, dyrektor sportowy Piero Ausilio i dyrektor generalny Marco Fassone. Zresztą ci panowie siedzą teraz na wręcz palących się stołkach. Szczególnie Branca, który zdaniem niektórych mediów ma niedługo pożegnać się z pracą w stolicy Lombardii.

 

Pierwsze miesiące panowania Ericka Thohira w Interze są obiecujące. Indonezyjczyk zjednał sobie fanów, zapobiegł kryzysowi i robi wszystko ku unowocześnieniu klubu. Zamiast kilku nic nie wnoszących transferów zafundował kibicom zawodnika o uznanej renomie, który znacząco podniesie poziom piłkarski drużyny. Transfer jakiego w Interze nie było dawno – zarówno pod względem jakości zawodnika jak i sumy na niego przeznaczonej.

 

CZYTAJ TAKŻE NA FOOTBAR.PL

 

Tagi:
udostępnij

Zobacz też

Serie A

Z obozu rywali - spadły pierwsze bomby! (1)

24.01
17:45
derby

Reportaż z weekendu derbowego w Mediolanie (12)

20.03
16:21

Komentarze (14)

Nie jesteś zalogowany. Tylko zalogowane osoby, mogą dodawać wiadomości
02.02.2014 o 11:36 przez Hernanes
Hernanes
dobrze za hernanes doszedł ale potrzebyjemy napastnika lepszego !!
01.02.2014 o 15:23 przez Sarna2318
Sarna2318
Guarin, Hernanes, Kovacic, Alvarez, Botta, Cambiasso, Kuzmanovic, Olsen, Mudingay, Taider... Sporo nam się nazbierało tych pomocników. Czuje, że Mazzarri szykuje się na powrót do 3-5-1-1.
01.02.2014 o 14:00 przez kulasiak
kulasiak
Fajnie, że jest Hernanes, ale ja bym się zbytnio nie podniecał bo cały czas szkodniki w Interze występują licznie i ani jeden z nich nie odszedł. Tak na prawdę Thohira zweryfikuje dopiero najbliższe miesiące kiedy trzeba będzie podjąć decyzje o kontraktach(gdzie żadnemu weteranowi poza Cambiasso(mniejsza pensja) nie powinien zostać przedłużony) i wywalić zbędny balast w postaci części zarządu i dyrektorów.
01.02.2014 o 13:08 przez Snake86
Snake86
W lato klasowy napastnik, dobry obrońca i boczny pomocnik, do tego pozbyć się szrotu i darmozjadów i będzie można powalczyć w lidze o coś więcej.
01.02.2014 o 13:02 przez Wasiel InterFC
Wasiel InterFC
Fajnie, ze przyszedł Hernanes. Mimo całkowitej kichy w tym sezonie (tu nawet Brazylijczyk nie pomoze) jest to jakies małe pocieszenie. Tak naprawde licze, ze dojdzie do wielkich zmian latem. A Hernanes bedzie jednym z filarów tego nawego projektu. Latem kadra zostanie zmniejszona, wielu piłkarzom koncza sie kontrakty, zamiast kupować 4-5 piłkarzy srednich lub wrecz marnych lepiej kupic 2-3 do pierwszej jedenastki.
01.02.2014 o 13:02 przez Wasiel InterFC
Wasiel InterFC
Fajnie, ze przyszedł Hernanes. Mimo całkowitej kichy w tym sezonie (tu nawet Brazylijczyk nie pomoze) jest to jakies małe pocieszenie. Tak naprawde licze, ze dojdzie do wielkich zmian latem. A Hernanes bedzie jednym z filarów tego nawego projektu. Latem kadra zostanie zmniejszona, wielu piłkarzom koncza sie kontrakty, zamiast kupować 4-5 piłkarzy srednich lub wrecz marnych lepiej kupic 2-3 do pierwszej jedenastki.
01.02.2014 o 12:52 przez Greg4Inter
Greg4Inter
Na lato zapowiadał przecież konkretne wzmocnienia, więc patrząc na to okienko można być optymistą.
01.02.2014 o 12:51 przez Pjerun
Pjerun
Bałem się, że nie będzie już żadnych dobrych transferów przez najbliższe lata. Myślałem, że Thohir będzie sępił kase. Najpierw kogoś sprzeda, żeby kupić. A tu prosze.
To jest nadzieja na lepsze lata dla Interu.
01.02.2014 o 12:47 przez Chuchu
Chuchu
Mam nadzieję, że to właśnie zapowiedź tego, co będzie się działo latem, a nie tylko jednorazowy wyskok w celu przypodobania się kibicom.
01.02.2014 o 12:41 przez Revan
Revan
Śmieszne. Indonezyjczyk, który nie specjalnie zna sie na piłce nożej i stosunkoo dosyć rzadko bywa w swoim klubie, w 3 dni okazał sie lepszym dyrektorem niż pozostała trójka w 3 lata. Skoro tak się zaangażował w Styczniu to można liczyć na conajmniej dobre okienko w lato. Jedynie ma lekki minus za brak napastnika i puszczenie jedego z nich co radykalnie zmniejsza szansę na zmianę ułomnej taktyki Mazzariego
01.02.2014 o 12:39 przez dymekkkk10
dymekkkk10
co nie zmienia faktu ze zeby grac o "cos" trzeba jeszcze 3 transfery na takim poziomie. Dobrze jednak ze cos sie dzieje.
01.02.2014 o 12:39 przez Odet
Odet
teraz następny krok: pozbyć się "dyrektorów"
Pozdr.
01.02.2014 o 12:30 przez Omen
Omen
Cieszymy się,że powoli Inter wychodzi na prostą ; )
01.02.2014 o 12:26 przez ZnawcaCalcio
ZnawcaCalcio
Oby to nie był kolejny news z którego będziemy się śmiali

Shoutbox

Alfa 18.01.2020 10:07

Juve ich wyruchalo ze spinaczem i teraz biedaczki myśleli że nas wyruchają a tu zonk

WTC 18.01.2020 10:05

szczerze mówiąc to mam satysfakcję widząc ten ból dupy u nich

Alfa 18.01.2020 10:05

Beka ze Roma chce nas pozywac xddd

WTC 18.01.2020 10:04

spiseg

WTC 18.01.2020 10:03

Werewolf Dodano: 12 godzin temu | Karma: 3 Pewnie uważacie że Marotta chu j, że jest niepoważny i prowadzi gierki transferowe pełne ukrytych podtekstów, że celowo marnuje czas mercato innym klubom, zwłaszcza bliskiej i najbliższej konkurencji i pewnie wielu sądzi, że cała ta wymiana była od początku skazana na porażkę, bo symultanicznie negocjowano transfer Younga. Wreszcie wielu zapewne powie, że to wszystko i tak małe piwo w stosunku do tego, jak potraktowani zostali w tej sytuacji piłkarze, a zwłaszcza biedny Politano. Wielu pewnie tak właśnie uważa, za to a ja Wam powiem, że ja też

ManOnFire 18.01.2020 10:03

Lazio robi jakieś transfery? Bo jeśli nie spuchna, oni ławki nie mają

IlCapitano 18.01.2020 10:03

Oni naprawdę są jacyś niedorozwinięci, typ nie przeszedł testów a oni problemu szukają, obłęd

IlCapitano 18.01.2020 10:02

Skower; 15 godzin temu Juve jest jakie jest ale jak mamy umowę to wymieniamy nawet z Napoli się dogadaliśmy z wymianą a z Interem zawsze coś im nie pasuję.

IlCapitano 18.01.2020 10:01

Hipokryci zasrani

Imrahil 18.01.2020 10:01

Jedynie lazio i atalanta trzymaja fason

IlCapitano 18.01.2020 10:01

Roma chce Politano to niech 25 baniek daje a nie inwalidów wciska, za Dzeko twardo krzyczeli

IlCapitano 18.01.2020 10:00

Typowe

IlCapitano 18.01.2020 09:59

W Neapolu sobie tatuaże robili a w Rzymie kąpali się w fontannie

IlCapitano 18.01.2020 09:59

XXDDDDDD

WTC 18.01.2020 09:59

ale jakie ambicje takie reakcje

WTC 18.01.2020 09:59

no wyobrażacie sobie Zhanga skaczącego do fontanny po zwycięstwie w ćwierćfinale LM? przecież to jakiś absurd xd

IlCapitano 18.01.2020 09:59

Oni nie muszą wygrywać bo mieli Tottiego XD

Imrahil 18.01.2020 09:58

HAHAHAHAHA roma i scudetto to zawsze bawi

IlCapitano 18.01.2020 09:58

Najlepsze jak tam "ChInter" piszą a sami są hamburgerami od 10 lat i dalej nic nie wygrali i sa pośmiewiskiem a Chińczycy przywracają Interowi wielkość

WTC 18.01.2020 09:58

zostaje tylko wspomnieć czar z odpalenia barcelony w ćwierćfinale

Archiwum shoutboxa

Sonda

Najlepszym zawodnikiem Interu w pucharowym starciu z Cagliari był:

Polls answer

Wyniki Serie A

Sobota, 18 stycznia

  • 15:00

    Lazio

    ? - ?

    Sampdoria

  • 18:00

    Sassuolo

    ? - ?

    Torino

  • 20:45

    Napoli

    ? - ?

    Fiorentina

Niedziela, 19 stycznia

  • 12:30

    Milan

    ? - ?

    Udinese

  • 15:00

    Bologna

    ? - ?

    Verona

  • 15:00

    Brescia

    ? - ?

    Cagliari

  • 15:00

    Lecce

    ? - ?

    Inter

  • 18:00

    Genoa

    ? - ?

    Roma

  • 20:45

    Juventus

    ? - ?

    Parma

Poniedziałek, 20 stycznia

  • 20:45

    Atalanta

    ? - ?

    SPAL

Booking.com

Publicystyka

Łudogorec Razgrad

Kilka informacji o Łudogorcu Razgrad (4)

16.12
14:57
VAR

Co z tym VAR-em we Włoszech? (15)

29.10
12:58
Archiwum publicystki

Tabela

/

Tabela strzelców

Serie A

  • 1

    Juventus

    Juventus

    19

    48

  • 2

    Inter

    Inter

    19

    46

  • 3

    Lazio

    Lazio

    18

    42

  • 4

    Atalanta

    Atalanta

    19

    35

  • 5

    Roma

    Roma

    19

    35

  • 6

    Cagliari

    Cagliari

    19

    29

Pokaż tabelę

Mecze

Zawodnik

Bramki

  • 1

    Ciro Immobile

    20

  • 2

    Romelu Lukaku

    14

  • 3

    Cristiano Ronaldo

    14

  • 4

    Joao Pedro

    11

  • 5

    Luis Muriel

    10

Pokaż wszystkich

Statystyki serwisu

Liczba użytkowników: 29146

Liczba newsów: 35638