Felietony

Hernanes symbolem przemian w Interze (14)

Autor:
Źródło: inf. własna
prawie 6 lat temu
104
14
fcinter serwisowe

Ostatni raz Inter wydawał porównywalne pieniądze za jednego zawodnika dokładnie trzy lata temu, zaraz po wygraniu Klubowych Mistrzostw Świata. Wówczas Genoa otrzymała 18,5 mln euro za Andreę Ranocchię, Sampdoria pół miliona mniej za Giampaolo Pazziniego. Jesienią 2013 roku klub przejął Erick Thohir i choć od początku było wiadome, że nikt nie będzie rzucał kasą na prawo i lewo, na takie wzmocnienia liczono.

 

 

Indonezyjczyk za 70% udziałów w klubie zapłacił 300 mln euro. Wielkie pieniądze wydaje również na spłatę długów Interu. Erick Thohir to człowiek zalatany i choć na stałe mieszka w swojej ojczyźnie – nikt nie może zarzucić mu braku zainteresowania mediolańskim klubem.

 

Prezent na „dzień dobry”

 

W styczniu właściciel i jednocześnie prezes „Nerazzurrich” stał się również dyrektorem sportowym klubu. Gdy dowiedział się o planach Marco Fassone i próbie wymiany Fredy’ego Guarina na Mirko Vucinica zaczął żyć przede wszystkim mercato. Ku uciesze tifosich najpierw zablokował barter z Juventusem, a następnie sam wziął się za transfery.

 

We wtorek powiedział – „dajcie mi dwa dni”. W przeciągu kilkunastu godzin widywany był w Mediolanie na treningu swojego zespołu, w Rzymie na kolacji z Claudio Lotito i w Manchesterze, gdzie miał starać się o nabycie Nani’ego. W czwartek piłkarzem Interu został Danilo D’Ambrosio. To była jednak zaledwie przystawka przed piątkowym daniem głównym. Prezentem na pierwsze okienko. Kupnem Hernanesa.

 

Już w grudniu po cichu mówiło się o zainteresowaniu Interu brazylijskim pomocnikiem. Hernanes nie mógł dogadać się z Lazio w sprawie nowego kontraktu – chciał zarabiać 2,5 mln euro, stołeczny klub proponował 1,9 mln. Erick Thohir miał wówczas po raz pierwszy spotkać się z agentem piłkarza, Josephem Lee.

 

Lawina ruszyła jednak w drugiej połowie stycznia. Zaczęło się od nieśmiałych plotek. W czwartek Hernanes potwierdzał transfer, Inter bukował salę na testy medyczne, a media umieszczały piłkarza w składzie na niedzielne derby d’Italia. Brazylijczyk z bólem serca opuszczał Rzym. „Kocham to miasto, tych kibiców. Dziękuję wszystkim za wsparcie, zawsze będę o was pamiętał – nawet jeśli mnie znienawidzicie. To był mój wybór. Chcę się rozwijać być lepszym piłkarzem. Tu nie chodzi o pieniądze czy sławę. Chcę dokonać w futbolu czegoś wielkiego” – mówił zawodnik.

 

Gwiazda Lazio rozbłyśnie w Mediolanie?

 

Co ciekawe Brazylijczyk już w 2009 roku mógł trafić do Interu. Zielone światło na transfer dał José Mourinho, a sam Hernanes bardzo chciał trafić do Mediolanu. Ówczesny agent piłkarza, Alessandro Bartoli Ciancaleoni miał dogadać się z Marco Brancą na sumę 14 mln euro, jednak później działacz „Nerazzurrich” wykręcił się z ustnej umowy tłumacząc się ograniczoną liczbą piłkarzy spoza Unii Europejskiej oraz małą ilością czasu na transfery.

 

Na półwysep Apeniński Hernanes trafił rok później. W 2010 roku 25-letni wówczas piłkarz opuszczał São Paulo FC za 13,5 mln euro. Do Lazio dołączał z marzeniem wygrania Scudetto. W stolicy Italii był jednym z filarów klubu Claudio Lotito. Rozgrywający. Świetnie czujący się w ustawieniu tuż za napastnikami. Imponuje techniką, dobrym uderzeniem. Biorąc pod uwagę marnych wykonawców stałych fragmentów w Mediolanie, Brazylijczyk nie musi nawet krzyczeć „pierwszy na wszystko”. Piłka będzie mu podawana do ręki.

 

 

W tym sezonie wprawdzie nieco spuścił z tonu, częściej lądował na ławce. W 17 ligowych meczach zdobył 3 gole, zaliczył 2 asysty. Gdy do stolicy wrócił Edoardo Reja piłkarz z Kraju Kawy zaczął grać jednak więcej i lepiej. Obok Miroslava Klose był najgorętszym nazwiskiem w klubie, więc nie mogła dziwić determinacja kibiców Lazio, którzy chcieli zablokować transfer. Ostatecznie jednak ze łzami w oczach Hernanes opuścił Rzym, podczas gdy do Wiecznego Miasta przyjechał Gaël Kakuta.

 

Umiesz liczyć? Licz na siebie

 

28-letni Brazylijczyk przychodzi do Interu ze statusem piłkarza robiącego różnicę. Drużyna Waltera Mazzarriego w ostatnich spotkaniach nie grzeszy skutecznością w ofensywie – jedna bramka w czterech styczniowych meczach – co ma zmienić nowy kreator gry. Erick Thohir na własne oczy mógł się przekonać o marazmie Interu w spotkaniu z Catanią Calcio, gdy czarno-niebiescy w żaden sposób nie potrafili sforsować defensywy najgorszej drużyny Serie A. 28 stycznia otworzył okienko transferowe w Interze i w przyśpieszonym trybie załatwił transfery, o których przez kilka poprzednich tygodni zaledwie myśleli dyrektor techniczny Marco Branca, dyrektor sportowy Piero Ausilio i dyrektor generalny Marco Fassone. Zresztą ci panowie siedzą teraz na wręcz palących się stołkach. Szczególnie Branca, który zdaniem niektórych mediów ma niedługo pożegnać się z pracą w stolicy Lombardii.

 

Pierwsze miesiące panowania Ericka Thohira w Interze są obiecujące. Indonezyjczyk zjednał sobie fanów, zapobiegł kryzysowi i robi wszystko ku unowocześnieniu klubu. Zamiast kilku nic nie wnoszących transferów zafundował kibicom zawodnika o uznanej renomie, który znacząco podniesie poziom piłkarski drużyny. Transfer jakiego w Interze nie było dawno – zarówno pod względem jakości zawodnika jak i sumy na niego przeznaczonej.

 

CZYTAJ TAKŻE NA FOOTBAR.PL

 

Tagi:
udostępnij

Zobacz też

Serie A

Z obozu rywali - na koniec mercato (2)

07.09
14:54
VAR

Co z tym VAR-em we Włoszech? (15)

29.10
12:58

Komentarze (14)

Nie jesteś zalogowany. Tylko zalogowane osoby, mogą dodawać wiadomości
02.02.2014 o 11:36 przez Hernanes
Hernanes
dobrze za hernanes doszedł ale potrzebyjemy napastnika lepszego !!
01.02.2014 o 15:23 przez Sarna2318
Sarna2318
Guarin, Hernanes, Kovacic, Alvarez, Botta, Cambiasso, Kuzmanovic, Olsen, Mudingay, Taider... Sporo nam się nazbierało tych pomocników. Czuje, że Mazzarri szykuje się na powrót do 3-5-1-1.
01.02.2014 o 14:00 przez kulasiak
kulasiak
Fajnie, że jest Hernanes, ale ja bym się zbytnio nie podniecał bo cały czas szkodniki w Interze występują licznie i ani jeden z nich nie odszedł. Tak na prawdę Thohira zweryfikuje dopiero najbliższe miesiące kiedy trzeba będzie podjąć decyzje o kontraktach(gdzie żadnemu weteranowi poza Cambiasso(mniejsza pensja) nie powinien zostać przedłużony) i wywalić zbędny balast w postaci części zarządu i dyrektorów.
01.02.2014 o 13:08 przez Snake86
Snake86
W lato klasowy napastnik, dobry obrońca i boczny pomocnik, do tego pozbyć się szrotu i darmozjadów i będzie można powalczyć w lidze o coś więcej.
01.02.2014 o 13:02 przez Wasiel InterFC
Wasiel InterFC
Fajnie, ze przyszedł Hernanes. Mimo całkowitej kichy w tym sezonie (tu nawet Brazylijczyk nie pomoze) jest to jakies małe pocieszenie. Tak naprawde licze, ze dojdzie do wielkich zmian latem. A Hernanes bedzie jednym z filarów tego nawego projektu. Latem kadra zostanie zmniejszona, wielu piłkarzom koncza sie kontrakty, zamiast kupować 4-5 piłkarzy srednich lub wrecz marnych lepiej kupic 2-3 do pierwszej jedenastki.
01.02.2014 o 13:02 przez Wasiel InterFC
Wasiel InterFC
Fajnie, ze przyszedł Hernanes. Mimo całkowitej kichy w tym sezonie (tu nawet Brazylijczyk nie pomoze) jest to jakies małe pocieszenie. Tak naprawde licze, ze dojdzie do wielkich zmian latem. A Hernanes bedzie jednym z filarów tego nawego projektu. Latem kadra zostanie zmniejszona, wielu piłkarzom koncza sie kontrakty, zamiast kupować 4-5 piłkarzy srednich lub wrecz marnych lepiej kupic 2-3 do pierwszej jedenastki.
01.02.2014 o 12:52 przez Greg4Inter
Greg4Inter
Na lato zapowiadał przecież konkretne wzmocnienia, więc patrząc na to okienko można być optymistą.
01.02.2014 o 12:51 przez Pjerun
Pjerun
Bałem się, że nie będzie już żadnych dobrych transferów przez najbliższe lata. Myślałem, że Thohir będzie sępił kase. Najpierw kogoś sprzeda, żeby kupić. A tu prosze.
To jest nadzieja na lepsze lata dla Interu.
01.02.2014 o 12:47 przez Chuchu
Chuchu
Mam nadzieję, że to właśnie zapowiedź tego, co będzie się działo latem, a nie tylko jednorazowy wyskok w celu przypodobania się kibicom.
01.02.2014 o 12:41 przez Revan
Revan
Śmieszne. Indonezyjczyk, który nie specjalnie zna sie na piłce nożej i stosunkoo dosyć rzadko bywa w swoim klubie, w 3 dni okazał sie lepszym dyrektorem niż pozostała trójka w 3 lata. Skoro tak się zaangażował w Styczniu to można liczyć na conajmniej dobre okienko w lato. Jedynie ma lekki minus za brak napastnika i puszczenie jedego z nich co radykalnie zmniejsza szansę na zmianę ułomnej taktyki Mazzariego
01.02.2014 o 12:39 przez dymekkkk10
dymekkkk10
co nie zmienia faktu ze zeby grac o "cos" trzeba jeszcze 3 transfery na takim poziomie. Dobrze jednak ze cos sie dzieje.
01.02.2014 o 12:39 przez Odet
Odet
teraz następny krok: pozbyć się "dyrektorów"
Pozdr.
01.02.2014 o 12:30 przez Omen
Omen
Cieszymy się,że powoli Inter wychodzi na prostą ; )
01.02.2014 o 12:26 przez ZnawcaCalcio
ZnawcaCalcio
Oby to nie był kolejny news z którego będziemy się śmiali

Shoutbox

ZnawcaCalcio 08.12.2019 00:16

Na studiach też masz wf

ZnawcaCalcio 08.12.2019 00:16

Studia?

bitels10 08.12.2019 00:13

nie musisz odpowiadać :)

bitels10 08.12.2019 00:11

24 lata i wf? kiblowałeś trochę?

ZnawcaCalcio 08.12.2019 00:07

wątpię, bo to było z 2 tyg. temu a ja mam już 24 lata :/

bitels10 08.12.2019 00:07

a w ogóle to beka z sędziego że najpierw dał cuadrademu zółć a dopiero po varze czerwo

bitels10 08.12.2019 00:04

gdybyś trafił wtedy gola to pewnie ktoś by Cię zauważył i dziś mógłbyś grać na najwyższym poziomie

ZnawcaCalcio 08.12.2019 00:04

Ja tak strzeliłem prawie na wf, ale bramkarz obronił :(

bitels10 08.12.2019 00:02

Suarez jaki gol wow

Piter 07.12.2019 23:52

no lepiej sobie odpocząć i przeznaczyć czas na regenerację niż 2 piwa na mieście pić i do domu

kusy 07.12.2019 23:51

Tyle hajsu z boksu, że mogę sobie pozwolić

Piter 07.12.2019 23:50

co kamil dziś na spokojnie widzę

kusy 07.12.2019 23:50

Dobra, trzeba obejrzeć skrót Lazio juve w końcu

Skepta 07.12.2019 23:50

tego bym sie w zyciu nie spodziewal

Skepta 07.12.2019 23:49

no nie przewidzialem ze sedzia pomoze lazio

Piter 07.12.2019 23:49

i co skepta kurło jedna srałeś że lazio anusa wypięło

kusy 07.12.2019 23:48

Typowe, pić trzeba umieć jak capitano, jego zabrakło

Piter 07.12.2019 23:48

mecz, dwa piwa i do domu, żenada co

Archiwum shoutboxa

Wyniki Serie A

Piątek, 06 grudnia

  • FT

    Inter

    0 - 0

    Roma

Sobota, 07 grudnia

  • FT

    Atalanta

    3 - 2

    Verona

  • FT

    Udinese

    1 - 1

    Napoli

  • FT

    Lazio

    3 - 1

    Juventus

Niedziela, 08 grudnia

  • 12:30

    Lecce

    ? - ?

    Genoa

  • 15:00

    Torino

    ? - ?

    Fiorentina

  • 15:00

    SPAL

    ? - ?

    Brescia

  • 15:00

    Sassuolo

    ? - ?

    Cagliari

  • 18:00

    Sampdoria

    ? - ?

    Parma

  • 20:45

    Bologna

    ? - ?

    Milan

Booking.com

Publicystyka

VAR

Co z tym VAR-em we Włoszech? (15)

29.10
12:58
Serie A

Z obozu rywali - na koniec mercato (2)

07.09
14:54
Archiwum publicystki

Tabela

/

Tabela strzelców

Serie A

  • 1

    Inter

    Inter

    15

    38

  • 2

    Juventus

    Juventus

    15

    36

  • 3

    Lazio

    Lazio

    15

    33

  • 4

    Roma

    Roma

    15

    29

  • 5

    Atalanta

    Atalanta

    15

    28

  • 6

    Cagliari

    Cagliari

    14

    28

Pokaż tabelę

Mecze

Zawodnik

Bramki

  • 1

    Ciro Immobile

    17

  • 2

    Romelu Lukaku

    10

  • 3

    Luis Muriel

    9

  • 4

    Joao Pedro

    9

  • 5

    Lautaro Martinez

    8

Pokaż wszystkich

Statystyki serwisu

Liczba użytkowników: 29004

Liczba newsów: 35354