Felietony

[Felieton] Jest świeżość (11)

Autor:
prawie 12 lat temu
395
11

Calcio wróciło po zimowej przerwie i był to powrót pełen znaków zapytania. W końcu okres świąteczno-noworoczny we włoskiej piłce w wydarzenia przykuwające uwagę obfitował, zwłaszcza w odniesieniu do czarno-niebieskiej części Mediolanu. Mieszanka buty i frustracji Rafy Beniteza dała mu drugie wielomilionowe odszkodowanie w ciągu zaledwie pół roku, w pakiecie z zawodowym upadkiem; z awersji do trenerstwa szybko wyleczył się Leonardo i równie błyskawicznie doszedł do porozumienia z największym rywalem klubu, z którym związany był przez lata, kolejno jaki piłkarz, scout i trener. Stosunek do tej roszady mógł być każdy, lecz na pewno nie obojętny.

[hide]


Benitez wyleciał z Interu w atmosferze, w jakiej do owego zdarzenia dojść nie powinno. Zbyt dużo było kłamstw, uników, publicznie demonstrowanego wzajemnego obrażania się. Wyglądało to tak, jakby obie strony miały względem siebie długą listę zarzutów i ogromne, ogromne pretensje, tłumione jednak przez chęć uniknięcia dalszego wałkowania sprawy przez – zawsze do usług – wysłanników mediów. De facto wszyscy zdawali sobie sprawę z relacji na linii Benitez-Moratti i w świecie ludzi zwykłych, z dala od błysków fleszy, wielkich pieniędzy i wszędobylskich dziennikarzy, taka szorstka przyjaźń musiałaby się nieuchronnie skończyć dość efektowną konfrontacją. W zamian była zupełnie niepotrzebna kurtuazja, owijanie w oficjalnie poprawny papierek cukierka obrzydliwego jak przedszkolny kleik. Podnieście ręce ci, których to nie zmęczyło.

 

Spoglądając na Inter za kadencji Beniteza przekrojowo, można zaryzykować pointę, iż jaka cała runda, taka i dymisja. Drużyna była bowiem niemrawa, chwilami przeraźliwie słaba, pozbawiona tak charakterystycznego drużynowego ducha, a wewnętrzne relacje piłkarzy ze sztabem szkoleniowym czy nawet między sobą – przeraźliwie chłodne, utrzymywane pod wielkim przymusem. Wyjmuję już z rozważań nad przesłankami tak mizernej drugiej połowy roku 2010 w wykonaniu Mistrzów Włoch aspekty bezpośrednio od Beniteza niezależne, jak choćby mentalna i sportowa apatia zawodników oraz plaga kontuzji. Warto zadać sobie w tym momencie pytanie – czy faktycznie Hiszpan nie przyłożył do dwóch ostatnich ręki? Albo inaczej, czy zaistnienie obu zjawisk nie było spowodowane po prostu faktem, że jako bajońsko opłacany fachowiec powielał te same błędy?

 

Teraz utrzymane w podobnym stylu analizy są już nieistotne. Benitez to etap zamknięty, ku wielkiej uldze w obozie Interu. Ironizujący z nieobecności Beniteza Moratti – na świeżo, zaraz po oficjalnych potwierdzeniach – uosabiał wręcz oddech ulgi zaistniałej na San Siro. Choć od rozstania szkoleniowca i klubu kilkanaście dni już minęło, tamten czas wydaje się niezwykle odległy, może nawet z pogranicza tego, co rzeczywiste. Tak, było bardzo źle. Leonardo miał zatem w stosunku do statystycznego nowo zatrudnionego trenera ułatwione zadanie – w tym przypadku wywrócenie wszystkiego do góry nogami wysuwało się na rozwiązanie najlogiczniejsze, zważywszy na to, iż oskarżenia pod adresem Beniteza dotykały praktycznie każdej materii, za którą ten się zabrał.

Z tego też względu, Leonardo o własnej gamie pomysłów i nowych konceptów nie bał się mówić. Wszakże, powiew świeżości był – obok uzasadnienia o charakterze merytorycznym, tj. jesiennych wyników i ich stylu – głównym argumentem wymiany Beniteza na Lepszy Model.

 

Na pierwsze wzmianki o rewitalizacji Interu nie trzeba było długo czekać. Nowy-stary koncept treningowy, czyli powrót do łask zajęć z piłką o wysokiej intensywności, ograniczenie treningów na siłowni z uwzględnieniem uwarunkowań fizycznych każdego piłkarza z osobna. Dalej, projekt stworzenia – za rywalem zza miedzy – specjalistycznego laboratorium, wykorzystującego najnowsze zdobycze techniki i odkrycia medycyny do dbałości o właściwą kondycję organizmów zawodników. Wszystko fajnie, ale najważniejsza wśród reform sygnowanych przez Leonardo była ta związana ze sferą psychiczną – postawił on bowiem na partnerskie relacje z podopiecznymi, nie stroniąc od przyjacielskich gestów, chcąc, aby ci widzieli w nim nie tylko srogiego pryncypała, ale także bratnią duszę. Bardziej towarzysza tułaczki niż jej przewodnika. Inter ma ponownie stanowić grupę zgraną jak mało która w futbolu, kolektyw w ujęciu całościowym. Wdrożenie przez Mourinho takiego modelu pozwoliło wznieść się mediolańczykom na wyżyny swych piłkarskich umiejętności, umierać na boisku za trenera i za siebie nawzajem. Po pierwsze, według samych zawodników, mających z nim styczność, Leonardo należy do gatunku „swój chłop”, po drugie zaś, warto korzystać ze sprawdzonych wzorców. Prochu się nie wmyśli, bo i sensu nie ma.

Pod tym kątem, Benitez zawiódł na całej linii. Żeby nie być zbyt monotematycznym, prztyczek w nos powinien dostać także Moratti. O łatce trenerskiego belfra, maniakalnego taktycznego wykładowcy i chłodnego, zdystansowanego szefa głośno było jeszcze za czasów pracy Beniteza w Liverpoolu. Graczom Interu zabrano kochającą matkę, dano w zamian nieustannie punktującego ojca. To się nie mogło dobrze skończyć, na Boga. Ktoś taki ruch świadomie podjął, nawet podejrzewam, kto. Przerzucanie na kogoś odpowiedzialność za to posunięcie? Nie wypada, Panie Moratti.

 

Już z Leonardo na ławce, Inter wszedł w nowy rok z pewnym przytupem. Odprawione z kwitkiem zostało wiceliderujące do tej pory w Serie A Napoli, a „Nerazzurri” zagrali jak nie oni. Jak nie oni za Beniteza, oczywiście.
Wszędzie było pełno tego nowego. Ci biegający po boisku tryskali radością z gry, z zapałem atakując rywala, naładowani pozytywną energią. Tego właśnie brakowało być może najbardziej – dziecięcej radochy z tego, że możemy kopać piłkę z herbem Interu na piersi i dawać jego kibicom satysfakcję każdym golem, każdym zwycięstwem. O, dobre słowo, satysfakcja – na palcach jednej ręki można policzyć spotkania, w których tą właśnie czerpali z futbolu ludzie Beniteza.

 

Z wysokości ławki rezerwowych nie spoglądał już nań jegomość z zakłopotaną miną, bezustannie zapisujący coś w swoim notesie. Leonardo ponownie wrócił do zwyczajów Mourinho i mecz starał się rozgrywać na swój sposób. Uśmiechał się i karcąco pokrzykiwał, w zależności od sytuacji, krążył wzdłuż linii bocznej. Thiago Motta ściskał się z nim po strzelonej bramce, ale podczas przerwy w grze dostał krótką lekcję z tego, jak w niektórych sytuacjach winien się zachować. Nie było lekko.

Ekspresja. Chemia pomiędzy piłkarzami a trenerem. Szczerość wyrażanych uczuć, czy pozytywnych, czy negatywnych. Wzniesiona przez Beniteza niewidzialna ściana runęła. Inter odzyskał dobrą aurę, Inter uzdrowił wewnętrzną atmosferę. Nie ma już wrażenia odwalania roboty dla wąsatego repa, jest za to wspólne spojrzenie w jednym kierunku. Wspomniany Motta już rozpowiada, że Leonardo to wspaniały człowiek. Przez dotarcie do zawodników i zjednanie ich sobie – tak przykładny trener leje fundamenty pod późniejsze sukcesy.

 

Niemniej jednak, pod względami stricte piłkarskimi, Leonardo czeka ciężka praca. Skuteczność podbramkowa Diego Milito i Gorana Pandeva, bronienie zespołowe przy dośrodkowaniach z bocznych sektorów boiska – przykłady pierwsze z brzegu. Zatrzęsienie kontuzji – pewnie nie na skalę poprzedniego – przyjdzie w swoim czasie. Tym bardziej, że Andrea Ranocchia może okazać się jedynym zimowym nabytkiem Interu.

 

By Inter doskoczył do ścisłej czołówki ligi i skutecznie przebił się co najmniej do ćwierćfinału Champions League, droga jest, rzecz jasna, daleka. Nie chcę przesądzać, czy wyczekiwane przebudzenie i odzyskanie mistrzowskiej dyspozycji już nastąpiło, nastąpi lada dzień, a może dopiero za kilka tygodni. Nie ośmielam się również wyrokować, że Inter będzie regularnie zostawiał rywali w pokonanym polu. Ba, jak najbardziej jest przecież naturalne, że w walce Samuel Eto’o i spółka okażą się od kogoś po prostu słabsi, a o porażce zdecydują aspekty wyłącznie sportowe.

Właśnie, sportowe. Inter zyskał co innego, mianowicie – tylko lub aż – podstawę, by na dawne tory wrócić. Przywracając w drużynie równowagę mentalno-psychiczną, uczynił pierwszy i zasadniczy krok po obronę wysadzanej pięcioma trofeami korony. Teraz wszystko w nogach piłkarzy i rękach samego Leonardo.

 

Mateusz Jaworski, Transfersblog.pl
Tekst pochodzi z serwisu Transfersblog.pl

Blog
piłkarski

Tagi:
udostępnij

Zobacz też

Marzenie spełnione! Relacja z trybun Stadio Giuseppe Meazza (19)

25.10
19:37

Portret beniaminka - US Cremonese (6)

27.07
06:00

Komentarze (11)

Nie jesteś zalogowany. Tylko zalogowane osoby, mogą dodawać wiadomości
10.01.2011 o 13:27 przez Adrian521995
Adrian521995
teraz trzeba tylko dalej wygrywać i zdobyć Scudetto, na co tak ciężko Inter pracuje już od początku roku.<img src="/files/emoticons/24" alt="&lt;flaga&gt;" />
08.01.2011 o 13:50 przez mati1908
mati1908
dokładnie,'jest świeżość'
08.01.2011 o 12:58 przez keloo08
keloo08
Nie mozna mówić o świeżosci po 1 meczu.Nie twierdze ze jej nie ma ale należy poczekac jeszcze kilka spotkań z obserwacją.<img src="/files/emoticons/15" alt="&lt;forza&gt;" />
08.01.2011 o 11:22 przez piotrekninter
piotrekninter
nikt o tym nie pisze,ale wazne ze nie bylo kontuzji,to sie ostatnio rzadko zdarzalo<br />
gramy fajniej,duzo szybkich wymian,prostopadlych pilek,na wolne pole do Milito<br />
a jak pamietam u Benia,klepanie w nieskonczonosc i podanie do obroncow,70 min mozna bylo wylaczac mecz bo nasi juz tylko truchtali, ale po takich treningach nic dziwnego
08.01.2011 o 10:51 przez zanetti22
zanetti22
Ciekawy felieton, chociaż jestem trochę innego zdania o pracy Beniteza to zgadzam się z autorem, że wyraźnie poprawiła się atmosfera w szatni. Na początek to pewnie wystarczy. Na resztę efektów pracy Leo przyjdzie nam jeszcze poczekać. Nie mniej pierwsze wrażenie zrobił dobre.<br />
Jeszcze inna rzecz to te szczególne zainteresowanie Interem mediów. Cóż, sądzę, że nie mniej pisano o Milanie w kontekście Cassano i były to bezapelacyjne pozytywniejsze aspekty futbolu nisz zamieszanie w naszym klubie.
08.01.2011 o 00:54 przez Fanatyczny
Fanatyczny
Strasznie ciężko się to czytało, wybacz ale jestem szczery. Naprawdę, czasem wystarczy dobrać nieco lżejsze słowa.<br />
Pzdro!
07.01.2011 o 23:57 przez D@rtH W!nD
D@rtH W!nD
Zgadzam się z przedmówcą... daję oczywiście Leo kredyt zaufania, tak samo jak dawałem Benitezowi. Ale nie rozumiem tych ochów i achów po raptem jednym meczu. Oby ten huraoptymizm nie został szybko skarcony, bo coś czuję, że wielu którzy teraz go wychwalają zacznie go zwalniać po 2-3 przegranych meczach. Jak dla mnie to nie ma się na razie z czego specjalnie cieszyć, ot zagraliśmy dobry mecz z wiceliderem i wygraliśmy -nic mniej, nic więcej.
07.01.2011 o 23:39 przez RossoCavaliere
RossoCavaliere
Pierwszy mecz Leonardo- wygrał i od razu felietony o świeżości i nowej drużynie;D Gratuluję Wam<img src="/files/emoticons/12" alt=" :D " /> Żebyście się tylko nie zachłysnęli...
07.01.2011 o 23:21 przez g0raFCI
g0raFCI
Dobry felieton. To fakt jest świeżość. FORZA RAGAZZI ! <img src="/files/emoticons/15" alt="&lt;forza&gt;" />
07.01.2011 o 22:33 przez eldupa45
eldupa45
stary to sie czyta gorzej niz podrecznik spawacza elektrycznego! <br />
&quot;Wyjmuję już z rozważań nad przesłankami tak mizernej drugiej połowy roku 2010 w wykonaniu Mistrzów Włoch aspekty bezpośrednio od Beniteza niezależne&quot; mamy 7 styczen a to zdanie dla mnie jest juz zdaniem roku<br />
<br />
robisz felieton i chwala Ci za to ale nie nadymaj sie sztucznie, piszac &quot;lekko&quot; zyskasz wiecej
07.01.2011 o 22:24 przez bobek
bobek
Świetny felieton, atmosfera widać, że się poprawiła, a co za tym idzie motywacja i walka do końca z zapałem i chęcią.<br />
<br />
Słusznie zauważyłeś jednak, że poprawy wymaga szczególnie obrona. We wczorajszym meczu przeciwnicy zbyt często dochodzil do strzałów. Jeśli nie będzie kontuzji, to po powrocie Eto'o i Sneijdera powinno być dużo lepiej.

Shoutbox

HB 09.12.2022 23:53

podania do przodu ciągle

HB 09.12.2022 23:53

rajdy, dryblingi, celne strzały

HB 09.12.2022 23:53

lol nie było polotu w grze Brazylii?

cuba 09.12.2022 23:31

Milego Weekendu Panowie ,zdrówka

cuba 09.12.2022 23:30

Jakiś czas temu to właśnie pisałem Cny o tym finale

Ojciec SB 09.12.2022 23:24

kiedys ta finezja polot, kreatywnosc. A dzis chyba zbyt bardzo skupiaja sie na europejskim stylu gry

Ojciec SB 09.12.2022 23:23

jak zawsze lubilem te zespoly z ameryki poludniowej, tak od kilku lat sie na nich nie da patrzec

Cny 09.12.2022 23:22

no i Argentyńczycy straszne brudnopisy się zrobiły. masakra

Cny 09.12.2022 23:21

fifa przepchnie finał Argentyna Portugalia i zrobią pojedynek o miano piłkarza wszechczasow

Cny 09.12.2022 23:20

a ci Argentyńczycy to straszne brudnopisy xd

cuba 09.12.2022 23:14

Ten mundial z sezonem jest i tak specyficzyny

kadrian89 09.12.2022 23:14

Sedzia lahoz jak zwykle ananas lepszy

kadrian89 09.12.2022 23:12

Znów

kadrian89 09.12.2022 23:12

Dzeko jedyna nadzieja znoś

kadrian89 09.12.2022 23:12

Lautaro jest przesłaby obecnie

oster 09.12.2022 23:12

Haha

kadrian89 09.12.2022 23:11

Di Maria pomógł w końcówce

Claudio 09.12.2022 23:11

oster ma zaburzenia psychiczne. Zostawcie go w swojej bańce

kadrian89 09.12.2022 23:11

De Paula zdjal niepotrzebnie

oster 09.12.2022 23:11

W Argentinie jest słaby trener, przez fatalne zmiany mieli duże problemy mimo dobrej sytuacji

Archiwum shoutboxa

Publicystyka

Teraz albo nigdy (3)

04.10
07:00

Portret beniaminka - US Lecce (3)

03.08
07:00
Archiwum publicystki

Tabela

/

Tabela strzelców

Serie A

  • 1

    Napoli

    Napoli

    11

    29

  • 2

    Milan

    Milan

    11

    26

  • 3

    Lazio

    Lazio

    11

    24

  • 4

    Atalanta

    Atalanta

    11

    24

  • 5

    Roma

    Roma

    11

    22

  • 6

    Udinese

    Udinese

    11

    21

Pokaż tabelę

Mecze

Zawodnik

Bramki

  • 1

    Marko Arnautovic

    7

  • 2

    Ciro Immobile

    6

  • 3

    Dusan Vlahovic

    6

  • 4

    Lautaro Martinez

    6

  • 5

    Khvicha Kvaratskhelia

    5

Pokaż wszystkich

Statystyki serwisu

Liczba użytkowników: 27601

Liczba newsów: 44107

Liczba komentarzy: 526374

Użytkownicy online: 0 8 gości

Serwis istnieje od 2003 roku

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką cookies. Możesz określich warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Herb Interu
Scudetto

19x

scudetto

Champions league

3x

Champions league

Coppa italia

8x

Coppa Italia

Fifa Club World Cup

1x

Fifa Club World Cup

UEFA cup

3x

Uefa Cup

Logo FcInter.pl

Nieoficjalny, największy polski serwis poświęcony Interowi Mediolan. Działamy dla Was od 2003 roku!

Serie A

Puchary

Dla Tifosich

Serwis

Zarejestruj się

Zarejestruj się