Felietony

Inter Conte - analiza taktyczna (11)

Źródło: inf. własna
ponad rok temu
3324
11

 

Dominacja niskiego ustawienia linii pressingu, krótkie pole gry, wyszukiwanie wolnych przestrzeni w ataku, umiejętność odnajdywania się w różnych fazach konstruowania akcji z przewagą gry z kontrataku – są to cechy, które w skrócie opisują filozofię gry stosowana przez Inter w sezonie 2020/2021. Dzisiejszy tekst jest poświęcony taktycznym aspektom, które przybliżą niektóre założenia wdrożone w zespole Antonio Conte.  

 

Od 3-4-1-2 do 3-5-2. 

Pomimo chęci ustawiania zespołu w formacji 3-5-2, niemal od samego początku Antonio Conte próbował gry w taktyce 3-4-1-2. Inter rozpoczął tegoroczną kampanie w formacji z pomocnikiem za plecami napastników, co było spowodowane próbą znalezienia miejsca w drużynie dla Christiana Eriksena. Eksperyment ten okazał się ostatecznie klapą, czego wynikiem był powrót do ulubionej formacji szkoleniowca Nerazzurrich 

 

Na niepowodzenie gry w systemie 3-4-1-2 mogło mieć kilka czynników - i prawdopodobnie nie chodzi tutaj wyłącznie o słabą dyspozycję Eriksena na początku sezonu, a filozofię gry, której część została zbudowana już w pierwszym sezonie pod wodzą Conte, a jej brakiem kompatybilności z nowym pomysłem na ustawienie. Przede wszystkim – ustawienie z wyżej wysuniętym pomocnikiem wymuszało na Interze grę z wyżej ustawioną linią obrony – co sprawiało drużynie problemy, czego rezultatem były często tracone bramki. 

Problemem była także zmiana roli środkowych pomocników. Marcelo Brozovic przez lata swojej gry w Interze zdołał przekonać wszystkich obserwatorów, że nie radzi sobie lepiej na żadnej innej pozycji niż na centralnie ustawionej przed linią defensywy, mając ustawionych po bokach dwóch kolegów z pomocy. Nicolo Barella najlepiej radził sobie w roli prawego mezzali, a w 3-4-1-2 więcej uwagi musiał poświęcić budowaniu akcji niż w znajdowaniu wolnych przestrzeni w liniach defensywnych rywala.  

Wydaje się, że sam Eriksen nie do końca pasował do roli 10. Dynamika gry we Włoszech ulega ciągłej zmianie i znalezienie miejsca ofensywnemu pomocnikowi za plecami napastników jest utrudnione – dla przykładu, na tej pozycji o wiele lepiej radził sobie do tej pory np. Alexis Sanchez, który jest bardziej błyskotliwy od Duńczyka, co pozwala mu na szybsze podejmowanie decyzji i podniesienie prędkości gry Interu – czego przykładem było np. spotkanie z Fiorentiną na Giuseppe Meazza, kiedy wejście zawodnika odmieniło losy spotkania.  

Ostatecznie, dzięki poprawie gry w fazie bronienia, Eriksen bardzo dobrze radzi sobie ustawiony głębiej - gdzie jak powiedział ostatnio Massimiliano Allegri – ma więcej miejsca i czasu i może posłać piłkę, gdziekolwiek chce.  

 

Dominacja niskiego pressingu z krótkim polem gry. 

Inter najlepiej czuje się w grze w kontrataku, gdzie drużyna w największym stopniu uwalnia swój prawdziwy potencjał w postaci dynamiki Romelu Lukaku, Nicolo Barelli czy Achrafa Hakimiego. Aby uwydatnić te atuty, Conte stawia zazwyczaj na stosunkowo głębokie cofnięcie drużyny na własnej połowie, gdzie w grze defensywnej bierze udział cała 11. W starciu z najsilniejszymi rywalami napastnicy ustawieni są nawet na 35-40 metrze od bramki. Pole gry jest skrócone do absolutnego minimum, a odległości między formacjami – niewielkie.  

Tym samym, Nerazzuri lubią dać swojemu przeciwnikowi więcej swobody na jego połowie oraz na wysokości linii środkowej boiska, dając mu mylną świadomość, że to rywal, a nie Inter – kontroluje przebieg spotkania. Ostatecznie, największym problemem przeciwników jest znalezienie luki w szczelnej defensywie zespołu Conte - ponieważ niewielkie odległości między formacjami oraz głęboka defensywa powoduje konieczność gry w szerz boiska i uniemożliwia znalezienie miejsca na przeprowadzenie prostopadłego podania.  

 

 

Ulubionym rozwiązaniem, mającym karcić błędy rywali jest wykorzystywanie luk powstałych po rajdach bocznych obrońców rywali. Powstałe przestrzenie są natychmiastowo zajmowane przez napastników czy Nicolo Barellę (szczególnie jest to widoczne po stronie Romelu Lukaku), co umożliwia błyskawiczne przeniesienie gry na połowę rywala, często z pominięciem drugiej linii.  

 

 

Tak jak Lukaku dominuje w kontratakach przeprowadzanych bocznymi sektorami boiska, tak jego partner w ataku, Lautaro Martinez, zazwyczaj ustawiony jest nieco głębiej, gdzie najlepiej czuje się w grze kombinacyjnej, próbując rozwiązać akcje bezpośrednimi podaniami pomiędzy nim, a Belgiem.  

 

Atak pozycyjny – gra na znalezienie przestrzeni. 

Cierpliwość - tym słowem najłatwiej byłoby opisać sposób rozgrywania ataku pozycyjnego. Inter stawia na rozegranie piłki krótkimi podaniami – potwierdzają to statystyki, które mówią, że drużyna Antonio Conte stosuje najmniej długich podań ze wszystkich zespołów Serie A (stan na 19.03.2021 r.).  

Głównym celem długiego rozgrywania piłki jest znalezienie wolnej przestrzeni na boisku, mogącej otworzyć szanse do dostarczenia piłki jak najbliżej bramki rywala. Drużyna tym samym nie skupia się na znalezieniu podania prostopadłego za plecy obrońców czy miejsca do oddania strzału z dystansu - dość powiedzieć, że Inter w bieżącej kampanii bramek spoza pola karnego zdobył “jak na lekarstwo”. Atak odbywa się z udziałem wszystkich graczy z pola przy określonej dyscyplinie taktycznej – zawodnicy trzymają się przydzielonych pozycji, a kluczem do stworzenia wolnych korytarzy jest wykonywanie nieustannego ruchu do piłki.  

 

 

 

Ważną rolę w ataku pozycyjnym odgrywają napastnicy, którzy bardzo często obsługiwani są podaniami od środkowych pomocników. Tym samym Inter wykorzystuje umiejętność zastawiania się z piłką Lukaku i Martineza, którzy po przyjęciu piłki próbują szybkiego rozegrania piłki między sobą lub też uruchamiają podaniem zawodnika atakującego z głębi pola.  

To, że kluczową rolę w konstruowaniu akcji odgrywają napastnicy podkreślają statystyki – najlepszymi dogrywającymi piłki w tym sezonie są kolejno: Lautaro Martinez (8 asyst), Romelu Lukaku (7 asyst) i Alexis Sanchez (6 asyst, tyle samo co Barella i Brozovic).

  

Wariant B. 

Nie sposób zdefiniować gry jakiegokolwiek zespołu w jeden konkretny sposób, ponieważ każdy mecz jest inny. Możemy wysuwać wnioski na postawie tego, co obserwujemy najczęściej, lecz każde spotkanie może nieść za sobą coś innego. Tak na przykład - w spotkaniu ze Spezią, Conte postawił na ustawienie wahadeł i dwóch pomocników bliżej środkowych napastników, a ciężar rozgrywania akcji spoczywał na środkowych obrońcach i głęboko cofniętym Brozoviciu. 

 

 

Głównym celem w niniejszym wariancie ataku jest dostarczenie piłki do jednego z szeroko ustawionych wahadłowych lub pomocnika, którego zadaniem było uwolnienie się spod ścisłego krycia przeciwnika. Jeśli żadna z takich opcji jest niemożliwa, Inter zazwyczaj bazuje na zgraniu duetu Lukaku-Martinez, kierując podania bezpośrednio do nich. Argentyńczyk i Belg starają się wówczas rozegrać akcję dwójkowo, opierając się na szybkich i bezpośrednich podaniach.  

 

Odmienna rola Barelli i Eriksena. 

Rok czasu potrzebował Christian Eriksen aby dostosować się do potrzeb Antonio Conte oraz do znalezienia miejsca, w którym będzie dla Interu najbardziej przydatny. Jak do tej pory Duńczyk pełni role drugiego pivotaustawionego po lewej stronie boiska i wspierającego w konstruowaniu akcji i budowaniu kontrataku z głębi pola, Marcelo Brozovicia 

Trudno powiedzieć, czy Włoski szkoleniowiec będzie próbował lepiej wykorzystać potencjał Eriksena w postaci strzelania bramek (we Włoszech do tej pory ukryty, ale powszechnie znany) czy w zamyśle szkoleniowca jest utrzymanie “krzywego kształtu formacji” - w zespole jak do tej pory dominuje bowiem atakowanie głównie prawą stroną boiska, gdzie w porównaniu do Duńczyka szerzej i wyżej ustawiony jest Nicolo Barella, wspierający w atakach Romelu Lukaku i Achrafa Hakimego. Może składać się na to kilka czynników.  

 

 

Przede wszystkim – wynikiem odmiennej roli Barelli i Eriksena mogą być ich partnerzy w bocznych sektorach boiska. O ile Hakimi dobrze radzi sobie zarówno w ataku pozycyjnym jak i kontratakach, tak Ivan Perisic dużo gorzej radzi sobie w tym pierwszym elemencie. Jeśli Chorwat jest ściśle kryty w ataku pozycyjnym - większość piłek odgrywa do tyłu. Tym samym, przeprowadzenie ataku lewym sektorem boiska staje się utrudnione.  

Ustawienie Eriksena głębiej pozwala na większą swobodę Marcelo Brozoviciovi oraz Alessandro BastoniemuBrozomając obok Duńczyka może niekiedy ruszyć z piłką wyżej, co daje Interowi dodatkowy element zaskoczenia i płynniejsze przejście do ataku. Dodatkowo, w ostatnich spotkaniach występowały niekiedy sytuacje w których obaj Panowie, wykorzystując niejako schemat stosowany w piłce ręcznej - kiedy lewy rozgrywający wymienia podania ze środkowym rozgrywającym - zamieniają się pozycjami w ataku.  Ponadto, wydaje się, że sam Chorwat o wiele lepiej czuje się w sytuacji, kiedy ma obok siebie wsparcie w postaci drugiego pivota. Kiedy na pozycji lewego pomocnika próbowani byli Roberto Gagliardini czy Arturo Vidal, takiego wsparcia brakowało, a ponadto, sam Chorwat często rozkładał bezradnie ręce w sytuacjach, nie mogąc znaleźć wolnych przestrzeni dla zawodników grających wyżej. 

Ustawienie Eriksena pozwala także na przesunięcie wyżej Alessandro Bastoniego, który bardzo dobrze czuje się z piłką przy nodze, gdzie czasami dubluje pozycję wahadłowego (przykład w meczu z Bolonią), podczas gdy Milan Skriniar, raczej utrzymuje defensywną dyscyplinę taktyczną, asekurując poczynania Barelli i Hakimiego 

Wracając do roli Barelli i Eriksena – w obu przypadkach zauważalny jest również inny model pressingu. Włoch w porównaniu do Duńczyka atakuje swoich przeciwników niżej. Z czego wynika ten fakt? Wydaje się, że może mieć to na celu ukrycie wad poszczególnych zawodników. Z pewnością Eriksen i Perisic lepiej się czują broniąc z dala od swojego pola karnego, podczas gry Barella dobrze radzi sobie w fazie odbioru piłki, a Hakimi, tłumacząc “łopatologicznie” - jest bardziej obrońcą niż jego partner po przeciwległej stronie.  

Takie zróżnicowanie jest korzystne dla Milana Skriniara i Alessandro Bastoniego, bowiem Słowak dał się poznać jako piłkarz lepiej czujący się broniąc własnego pola karnego, a Włoch - dobrze radzi sobie w bocznych sektorach, co pozwala zespołowi płynnie przesunąć linię defensywną w przypadku przedostania się rywala bocznym sektorem boiska.  

Brak materiału w postaci nagrania powoduje niemożność zaprezentowania niniejszego zachowania.  

 

Co mówią statystyki? 

Pewne odzwierciedlenie sposobu gry Interu charakteryzuje opis zamieszczony przez portal whoscored.com. Dziennikarze przedstawiają drużynę Antonio Conte jako zespół skoncentrowany na grze z kontrataku, atakujący głównie środkiem pola i prawą stroną boiska, stosujący krótkie podania, bardzo silny w defensywnie oraz obronie stałych fragmentów gry oraz (co ciekawe) mało agresywny. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że jak do tej pory Inter jest najrzadziej karaną kartkami drużyną w lidze.  

Statystyki potwierdzają również, że Nerazzurri bardzo rzadko decydują się na ataki lewą stroną boiska – 32 % procent przeprowadzanych ataków tą flanką daje ostatni wynik w ligowej tabeli. Ponadto, liczby potwierdzają, że Inter jeśli strzela – to głównie w polu karnym. Bramki spoza pola karnego to zaledwie 30% wszystkich zdobytych – gorzej w tej statystyce wypada wyłącznie Atalanta.  

Dziennikarze portalu jako najgorszy element gry Interu określili grę w powietrzu – w statystyce wygranych górnych piłek Inter zajmuje dopiero 16 miejsce.  

 

 

Co można poprawić? Podsumowanie. 

Cóż - tak naprawdę to niewiele. Wydaje się, że obecny progres drużyny można uznać za wystarczający - trener znalazł sposób na wykorzystanie atutów swoich piłkarzy i ukrycie ich poszczególnych wad. Z pewnością można pracować nad zwiększeniem zagrożenia po lewej stronie boiska, choć do wykonania progresu być może potrzebne będzie sprowadzenie konkretnego piłkarza. Nadal można pracować nad zwiększaniem przydatności Christiana Eriksena – bowiem Duńczyk pomimo, że już teraz wygląda dobrze na pewno może poprawić swoje statystyki bramek czy asyst.  

Ostatnim elementem, który przychodzi mi do głowy jest egzekwowanie stałych fragmentów gry- choć i ten element w porównaniu do minionego sezonu - wygląda lepiej. 

 

Źródła wykorzystane w artykule: 

www.totalfootballanalysis.com 

www.themastermindsite.com 

www.breakingthelines.com 

udostępnij

Zobacz też

Marzenie spełnione! Relacja z trybun Stadio Giuseppe Meazza (19)

25.10
19:37

Kim są pogromcy Szachtara i Realu? Portret Sheriffa Tiraspol (18)

29.09
08:32

Komentarze (11)

Nie jesteś zalogowany. Tylko zalogowane osoby, mogą dodawać wiadomości
05.04.2021 o 15:51 przez Orzeu
+1
Orzeu
Eriksen jest wykorzystywany inaczej, bo ma zupełnie odmienną charakterystykę niż Barella. Fajnie, że go odkurzył Conte, choć wydaje mi się, że Duńczyk w następnym sezonie straci miejsce w składzie.

Myślę też, że osobny akapit powinien otrzymać Bastoni, który jest filarem Interu Conte i który często jest de facto rozgrywającym w sytuacji gdy gramy przeciwko drużynom stosującym wysoki pressing. W takim właśnie przypadku wiele akcji budowanych jest właśnie przez Bastoniego, który długimi krosami szuka wolnych przestrzeni, bądź gra na Lukaku.

Ciekawy tekst, oby tak dalej.
05.04.2021 o 13:39 przez Kebo
+2
Kebo
Tak się pisze felietony, klasa.
05.04.2021 o 11:54 przez FReeFonix
+2
FReeFonix
Bardzo dobry tekst, brawo Mati 😅
05.04.2021 o 11:33 przez Gajdzik
Gajdzik
Bardzo fajnie napisane, przyjemnie się czytało. Nie wiedziałem, że tak mało górnych piłek wygrywamy, bo za to bramek strzelonych głową mamy chyba najwięcej w lidze, chociaż wiem że to zupełnie inne "sytuacje boiskowe".
05.04.2021 o 10:04 przez ddamiann17
+3
ddamiann17
Świetny tekst o ciekawej tematyce. Trzeba przyznać, że trochę czasu zajęło naszemu Trenejro, żeby znaleźć właściwą taktykę, ale gdy już ją znalazł, nie ma na nas mocnych. Jednak cierpliwość czasami popłaca ⚫🔵
05.04.2021 o 07:17 przez IlCapitano
+1
IlCapitano
No pięknie, prezes patrz i ucz się i nie sap tam za mocno
05.04.2021 o 10:07 przez timon
+3
timon
Mimo wszystko Prezesowi należy się szacunek. Chłopak poświęca swój czas, stara się i to nie jego wina, że nie potrafi
04.04.2021 o 22:49 przez Wyzyskiwacz
+5
Wyzyskiwacz
Bardzo dobry tekst, ciekawe spostrzeżenia 💪
04.04.2021 o 22:17 przez maestro177
+6
maestro177
No artykuł na innym poziomie.
04.04.2021 o 20:08 przez Dyl87
+8
Dyl87
Super Analiza wciąga i fajnie się czyta ! Brawo Ty ;-)
04.04.2021 o 20:00 przez timon
+8
timon
Analiza, której nie powstydziłby się sam Jacek Gmoch. Kolejny świetny tekst Czarodzieja 💪

Shoutbox

domin98 30.09.2022 14:31

odurzony

Luki165 30.09.2022 14:31

Czytam co tam wygaduje Putin :) to gosc tak odleciał.

Czaglar 30.09.2022 14:29

Podgardlak to jakimś szyfrem nadaje?

nicolas80 30.09.2022 14:16

Nasir wygląda na to że posiadasz jakiś kompleks małego poniżej normy. Nie przejmuj się na pewno znajdziesz jakiś sposób żeby go pokonać i wtedy odzyskasz radość

Luki165 30.09.2022 14:10

no stęka żę ma 4 pomocników dostępnych

Orzeu 30.09.2022 14:09

Lord Gagliardini połamany i dlatego Asllani zagra

Orzeu 30.09.2022 14:09

acha czyli dobra już wiadomo

Luki165 30.09.2022 14:08

gość na mefedronie

Luki165 30.09.2022 14:08

xD

Orzeu 30.09.2022 14:08

xd

Orzeu 30.09.2022 14:07

co on pier xd oli

Orzeu 30.09.2022 14:07

#Inzaghi : „Mówi moja historia, tam, gdzie trenuję, zwiększam przychody, zmniejszam straty o połowę i przybywają trofea. Tak było w #Lazio i tak jest w #Inter ”.

Luki165 30.09.2022 14:06

są*

Luki165 30.09.2022 14:06

włosi i tak twierdzą, ze najblizej przejecia się własciciela Miami Dolphins

Imrahil 30.09.2022 14:05

17,2%

pablo77 30.09.2022 14:05

natomiast zdziwie się jak wyjdzie Asllani

Orzeu 30.09.2022 14:05

dobra cofam

pablo77 30.09.2022 14:05

nie zdziwie sie

Orzeu 30.09.2022 14:05

mogę się założyć że Gagliardini

Luki165 30.09.2022 14:05

tak przed chwilą poweidział el betone Szymone :p

Archiwum shoutboxa

Sonda

Kto był najlepszy w starciu z Udinese?

Polls answer

Publicystyka

Portret beniaminka - US Lecce (3)

03.08
07:00

Lucien Agoume - jak zapracował na nominację do nagrody Golden Boy (9)

02.08
10:09
Archiwum publicystki

Tabela

/

Tabela strzelców

Serie A

 • 1

  Napoli

  Napoli

  7

  17

 • 2

  Atalanta

  Atalanta

  7

  17

 • 3

  Udinese

  Udinese

  7

  16

 • 4

  Lazio

  Lazio

  7

  14

 • 5

  Milan

  Milan

  7

  14

 • 6

  Roma

  Roma

  7

  13

Pokaż tabelę

Mecze

Zawodnik

Bramki

 • 1

  Marko Arnautovic

  6

 • 2

  Ciro Immobile

  5

 • 3

  Khvicha Kvaratskhelia

  4

 • 4

  Dusan Vlahovic

  4

 • 5

  Beto

  4

Pokaż wszystkich

Statystyki serwisu

Liczba użytkowników: 27564

Liczba newsów: 43499

Liczba komentarzy: 520382

Użytkownicy online: 3 (domin98 Luki165, domin98) oraz 22 gości

Serwis istnieje od 2003 roku

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką cookies. Możesz określich warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Herb Interu
Scudetto

19x

scudetto

Champions league

3x

Champions league

Coppa italia

8x

Coppa Italia

Fifa Club World Cup

1x

Fifa Club World Cup

UEFA cup

3x

Uefa Cup

Logo FcInter.pl

Nieoficjalny, największy polski serwis poświęcony Interowi Mediolan. Działamy dla Was od 2003 roku!

Serie A

Puchary

Dla Tifosich

Serwis

Zarejestruj się

Zarejestruj się