Wywiady z trenerami

Chivu: Zaczynamy od odpowiedzialności, ambicji i chęci rozwoju (2)

Źródło: en.inter.it
5 miesięcy temu
655
2

Inter rozpocznie rok 2026 na San Siro meczem z Bologną, zaplanowanym na niedzielę 4 stycznia o godz. 20:45. W przeddzień spotkania 18. kolejki Serie A 2025/26 Cristian Chivu odpowiadał na pytania dziennikarzy podczas konferencji prasowej.

 

Jutro zaczynacie od nowa. Jakiego meczu się spodziewasz i jaką odpowiedzialność czujesz w tym momencie?

- Zwykłą odpowiedzialność, jaką ta drużyna zawsze ponosi, biorąc pod uwagę oczekiwania i ambicje, które towarzyszą jej od wielu lat. Wiemy, że czeka nas trudny mecz z rywalem, który w ostatnich sezonach sprawiał problemy wszystkim. Bologna bardzo się rozwinęła, ma wyraźną tożsamość i intensywność, która stwarza trudności każdemu przeciwnikowi.

 

Dlaczego tak trudno gra się przeciwko Bolognie?

- Trudno jest mierzyć się z zespołem o jasno określonej tożsamości, który gra szybko i potrafi sprawiać problemy nawet w pozornie prostych sytuacjach. W fazie ataku mają skrzydłowych, którzy potrafią zrobić różnicę, dobrze wypełniają pole karne i są dobrze zorganizowani. W defensywie grają bardzo indywidualnie, dobrze wyczuwają moment interwencji i zawsze szybko wracają za linię piłki.

 

Jesteście liderem tabeli. Czego jeszcze byście chcieli?

- Zawsze musimy dążyć do poprawy. Od początku staraliśmy się to przekazać i zawodnicy zaczęli w to wierzyć. Drużyny, które chcą być konkurencyjne, muszą stale dodawać coś więcej. Poczucie odpowiedzialności i ambicja nie mogą nigdy zniknąć.

 

Jakie znaczenie mają dla was "złośliwości" ze strony innych drużyn?

- Dla mnie żadne. Tak zostałem wychowany i tak postrzegam piłkę nożną. Ma to znaczenie co najwyżej na poziomie medialnym. To nie ma nic wspólnego ze sportem, który powinien pozostać sportem, bez ciągłego szukania niekonstruktywnej krytyki i niepotrzebnych kontrowersji, które nikomu nie służą.

 

Pojawia się nazwisko Cancelo jako potencjalne wzmocnienie w styczniu. Czego możemy się spodziewać?

- Wolałbym mówić o moich zawodnikach. O Luisie Henrique, Dioufie, Dumfriesie, Darmianie, który wkrótce wróci. Skupiam się na tym, co mam do dyspozycji. Kocham tę grupę i tych zawodników – są na poziomie Interu i o nich chcę mówić.

 

Przy tak napiętym kalendarzu – jeden mecz naraz czy zarządzanie energią w perspektywie dziewięciu spotkań w 28 dni?

- Kiedy kalendarz jest tak intensywny, zawsze staramy się rotować składem, by znaleźć świeżą energię, biorąc pod uwagę przeciwników i nasze treningi. Potrzebujemy wszystkich, bo granie co trzy dni nie jest łatwe, jeśli chce się pozostać konkurencyjnym. Mamy 25 zawodników, z czego 22 mogą wyjść na boisko, zachowując wysoki poziom. Każdy mecz pochłania mnóstwo energii, wszystkie są ważne, dlatego trzeba opierać się na odpowiedzialności i rotacjach, by osiągać wyniki.

 

Inter popełnia więcej fauli niż na początku sezonu. To element rozwoju drużyny?

- To kwestia odpowiedzialności i postrzegania zagrożenia. Gdy wywiera się presję, istnieje ryzyko, że zostanie ona minięta, więc trzeba umieć reagować. Jeśli rośnie liczba fauli, to po prostu element piłki nożnej i zależy również od charakteru meczu. Czytałem nagłówki, w których nazywają nas drużyną "kowali". Cieszę się, że moi zawodnicy mają odwagę, nie boją się walczyć o piłkę ani popełnić faulu, jeśli jest to konieczne, by stworzyć coś ważnego po jej odzyskaniu.

 

De Vrij i Frattesi – czy mogą liczyć na więcej minut, czy obawia się Pan, że będą szukać ciągłości gdzie indziej?

- Nie obawiam się niczego. Ufam ich profesjonalizmowi – zarówno na treningach, jak i wtedy, gdy są potrzebni w meczu. Są ważnymi zawodnikami, tak jak wszyscy pozostali. To oni ponoszą główną odpowiedzialność za to, co dzieje się na boisku. To prawda, że grali mniej: częściowo z powodów fizycznych – w przypadku Davide – a częściowo z uwagi na inne wybory, bo zaczęliśmy też rotować Akanjim i Bisseckiem w środku obrony. Wiemy jednak, kim jest Stefan i co wnosi do zespołu, dlatego na pewno dostanie więcej okazji do gry, podobnie jak Davide.

 

Coraz częściej zdobywacie bramki po błędach rywali. To świadomy element waszej gry?

- W dzisiejszej piłce nożnej po odbiorze piłki ma się więcej okazji do strzelenia gola. Jeśli buduje się akcję wolno przeciwko nisko ustawionemu rywalowi, wszystko staje się bardziej skomplikowane. Dlatego, gdy decydujemy się na bardziej agresywny pressing, chcemy odzyskać piłkę i grać bardziej pionowo, atakując linię obrony, która nie jest jeszcze zorganizowana.

 

Na początku były trudności, teraz wydaje się, że jest więcej spokoju. Kto jest faworytem do Scudetto?

- Nie do końca… Jest trochę łatwiej, bo widzę kontrowersje, które w rzeczywistości nie istnieją. Wiemy jednak, że postrzeganie z zewnątrz zależy od wielu czynników, więc się tym nie przejmuję. Moim obowiązkiem jest rozwój tej drużyny. Faworyt? W tabeli widać pięć zespołów, między którymi różnice punktowe są minimalne. Za miesiąc sytuacja może wyglądać inaczej. Różnica między czołową piątką jest niewielka, dlatego wszystkie te drużyny mają szanse na walkę o Scudetto.

Zobacz też

Chivu: Brakuje nam już tylko trzech punktów do mistrzostwa (2)

27.04
04:25

Chivu: Mamy w gablocie dwa trofea, wakacje są więcej niż zasłużone (2)

25.05
02:56

Komentarze (2)

Nie jesteś zalogowany. Tylko zalogowane osoby, mogą dodawać wiadomości
04.01.2026 o 11:35 przez tytusek25
-1
tytusek25
😂😂 ić stond...
03.01.2026 o 18:42 przez mroowa111
+2
mroowa111
Mam nadzieje ze skutecznisc zaprowadzi nas do scudetto na koniec Maja

Shoutbox

Apocaliptic 11.06.2026 21:32

Trochę lat już ma to może forma nie ta

Adriano_forever 11.06.2026 21:26

ja się pytam czemu Oczoa nie gra

Apocaliptic 11.06.2026 21:15

Bramkarz co sito puścił xd

Adriano_forever 11.06.2026 21:14

siedzi

Adriano_forever 11.06.2026 21:14

GOOOl

Adriano_forever 11.06.2026 21:10

piekna sprawa

Adriano_forever 11.06.2026 21:10

ajajaj

Adriano_forever 11.06.2026 21:10

ależ mundial

Adriano_forever 11.06.2026 21:10

ależ mecz

ragnar 11.06.2026 20:57

Dumfries, Konate, Paz, Bernardo za 29 mln plus prowizje

El Imprezatore 11.06.2026 20:23

jakby go wzięli to może jest jakiś cień szansy na Paza

martins2000 11.06.2026 20:04

Real Madryt prowadzi zaawansowane rozmowy w sprawie Bernardo Silvy. Madrycki klub dokonał ataku w ciągu ostatnich 24 godzin i jest przekonany, że sfinalizuje transakcję uprzedzając Atletico i Barcelonę. [Romano]

FENDI_SOSA 11.06.2026 19:41

Wgl naprawdę wart jest takich 50 ten palestra aż? Jakoś go nigdy nie widziałem w akcji a to nie są małe kwoty

FENDI_SOSA 11.06.2026 19:41

Xd ale ta ata jest odklejona

Rebelde 11.06.2026 19:03

Chyba najslabsza

martins2000 11.06.2026 18:54

3k

martins2000 11.06.2026 18:47

Giovanni Carnevali nowym dyrektorem generalnym Juventusu. [Romano]

Archiwum shoutboxa

Publicystyka

Stajnia Ausiliasza (20)

02.04
19:37

Inter - Arsenal: Szukanie kozła ofiarnego to błąd. Prawdziwy problem leży u szczytu (6)

21.01
17:20
Archiwum publicystki

Tabela

/

Tabela strzelców

Serie A

  • 1

    Inter

    38

    87

  • 2

    Napoli

    38

    76

  • 3

    Roma

    38

    73

  • 4

    Como 1907

    38

    71

  • 5

    Milan

    38

    70

  • 6

    Juventus

    38

    69

Pokaż tabelę

Mecze

Zawodnik

Bramki

  • 1

    Lautaro Martínez

    17

  • 2

    Anastasios Douvikas

    14

  • 3

    Donyell Malen

    14

  • 4

    Rasmus Højlund

    13

  • 5

    Marcus Thuram-Ulien

    13

Pokaż wszystkich

Statystyki serwisu

Liczba użytkowników: 29457

Liczba newsów: 53344

Liczba komentarzy: 624663

Użytkownicy online: 0 1 gość

Serwis istnieje od 2003 roku

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką cookies. Możesz określich warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Herb Interu
Scudetto

20x

scudetto

Champions league

3x

Champions league

Coppa italia

8x

Coppa Italia

Fifa Club World Cup

1x

Fifa Club World Cup

UEFA cup

3x

Uefa Cup

Logo FcInter.pl

Nieoficjalny, największy polski serwis poświęcony Interowi Mediolan. Działamy dla Was od 2003 roku!

Serie A

Puchary

Dla Tifosich

Serwis

Zarejestruj się

Zarejestruj się