Wywiady z piłkarzami

Samaden: Moratti napędza młodzież! (4)

Źródło: inter.it
prawie 14 lat temu
281
4

46 letni Roberto Samaden 22 lata swojego życia poświęcił Interowi. W Nerazzuri był od 1990 roku, kiedy to szkolił młodzież. Od 2010 roku pełni funkcję dyrektora sektora młodzieży. Na tym stanowisku zdobył 7 tytułów (NextGen Series, 3 Scudetto, 1 Torneo di Viareggio i 2 edycje Torneo Arco di Trento).

 

Samanden, kiedy i gdzie zaczął się rekordowy sezon?

- Zaczęło się w lutym 1995 roku, wraz z powrotem Interu do rodziny Morattich. Prezes zainspirował nas, aby rozpocząć przebudowę drużyny. Rozpoczęła się intensywna praca, w której pomagał nam i umacniał nas sam Massimo Moratti. W 2006 roku, wraz z przybyciem Ernesto Paolillo jeszcze większa energia została przekazana do projektu, ponownie z pełnym poparciem Morattiego. Jeśli spojrzeć wstecz, to wspaniały sezon ma swoje korzenie głęboko w przeszłości i tegoroczne wyniki są logicznym wynikiem ciężkiej pracy. Wszystko zaczęło się od oddolnych działań organizowanych przez Giuliano Rusca (przyp.red. trener młodzieży) i jego zespołu, dlatego ważne jest dla nas, aby wskazać, że dziewięć z jedenastu zwycięstw Giovanissimi Scudetto jest zasługą oddolnych szkoleniowców, ośrodków szkoleniowych i szkół piłki nożnej. Ich doskonała praca musi być ciągle prowadzona i podsycana, sezon po sezonie, dodając graczy odkrytych przez scoutów.

 

[hide]

Nie ma więc wielkiej tajemnicy, że za tym wszystkim stoi...

- Oczywiście Massimo Moratti. Jego energia, którą "wstrzykuje" do całego klubu, sprawia, że praca i wiara w sektor młodzieżowy jest wręcz zaraźliwa. A "zaraził" nią cały sztab. Moratti generuje bardzo pozytywne nastawienie w naszej grupie.


Które z czterech zwycięstw w sezonie 2011/2012 zaskoczyło Cię najbardziej?

- Sczerze mówiąc, było to NextGen, tylko dlatego, że zaczęło się od ciężkiej klęski i dlatego, że poraz pierwszy graliśmy w Europejskich zawodach na tak wysokim poziomie. Muszę też podkreślić, że w ostatnich sezonach we Włoszech zawsze docieraliśmy do końcowych etapów naszej kategorii, więc zawsze byliśmy groźnymi przeciwnikami, branymi pod uwagę przy walce o tytuły. Ale w futbolu, zwłaszcza na szczeblu młodzieżowym, nie zawsze udaje się wygrać mistrzostwo i trofea. W każdym razie wygraliśmy pięć pucharów w tym sezonie...

 

Pięć?

- Tak, pięć. W sektorze młodzieżowym uważamy każde zwycięstwo za ważne i jedno z nich osiągnął nasz kolega z Primavery, Andrea Stramaccioni, przejmując pierwszą drużynę Interu.


Jak postrzegana jest młodzieżowy sektor Interu na tle futbolu Włoch i Europy?

- We Włoszech jesteśmy bez wątpienia najlepsi, natomiast w Europie jesteśmy poważani, a nasza reputacja ciągle pnie się w górę. Możemy powiedzieć, że ze względu na zaproszenia docieramy na wiele spotkań i turnieji. Wszyscy chcą się z nami spotakć w celu zbadania tego, jak pracujemy.


Wyniki są coraz lepsze sezon po sezonie: W jaki sposób możemy umacniać pozycję sektora młodzieżowego we Włoszech i Europie?

- Drużynę możemy poprawiać poprzez dalszą poważną pracę z oddaniem i pokorą, którą mieliśmy przez te lata. Razem z obecną grupą szkoleniowców mocno wierzymy, że te trzy podstawowe wartości nadal będą stanowić fundament drużyny. Potem oczywiście, albo wygrasz, albo przegrasz, jednak nie sądzę, że liczba dobrych zawodników się zmniejszy. Ona jeszcze wzrośnie.


Podsumowując, kolejna osoba związana z sektorem młodzieżowym, Antonio Manicone, poczynił postępy i od następnego sezonu będzie zastępcą trenera Lazio w Serie A.

- Chcę skorzystać z okazji i życzę mu dobrze oraz dziękuję za wszystko, co zrobił dla nas tutaj. Fakt, że przeniósł się bliżej Serie A dowodzi, że możemy szkolić zarówno trenerów, jak i osiągać dobre wyniki z świetnymi, młodymi zawodnikami. Stramaccioni, Baresi, a do niedawna Bernazzani i Stefano Rapetti, wszyscy oni przenieśli się z sektora młodzieży do pierwszych drużyn. Trener zespołu Primavery Pea Fulvio zajmował się Sassuolo w Serie B, a w następnym sezonie będzie trenować drużynę Padwy. A teraz Manicone jest zastępcą trenera w Lazio. Nieźle, co?

Tagi:
udostępnij

Zobacz też

Lautaro: Chcę zostać tu do końca kariery. A potem zniknę (7)

19.05
11:10
Luis Henrique

Luis Henrique: Czuję się gotowy na jeszcze lepszy sezon (5)

22.06
15:07

Komentarze (4)

Nie jesteś zalogowany. Tylko zalogowane osoby, mogą dodawać wiadomości
01.07.2012 o 23:42 przez Gajdzik
Gajdzik
Młodzież jest mocna, teraz tylko jej nie zmarnować <img src="/files/emoticons/33" alt=" !! " />
01.07.2012 o 19:59 przez el_loco
el_loco
wieżę że kilku chłopaków Strama wprowadzi.<br />
Przecież zablokował transfer Longo i napewno<br />
nie zrobił tego bez powodu<img src="/files/emoticons/10" alt=" :) " />
01.07.2012 o 19:33 przez FENDI_SOSA
FENDI_SOSA
Oby ten sezon przyniósł przełamanie, związane z wprowadzaniem młodzieży do pierwszego składu, seniorskiego zespołu
01.07.2012 o 17:06 przez AlwaysRemember
AlwaysRemember
Zgadzam się z Tobą Capitano, szkoda. Mamy mnóstwo talentów w Primaverze, mam nadzieję, że Andrea wprowadzi ich powoli do 1 składu.

Shoutbox

Claudio 28.06.2026 11:26

Widzę że też oferuje Milanowi Casado

Claudio 28.06.2026 11:25

W Milanie Mendes wszedł na pełnej i wciska swoich klientów 🙂

Claudio 28.06.2026 11:23

Wg mnie za 25mln za Antonio nic nie stracą, a mogą tylko zyskać

Piotrek85 28.06.2026 11:21

20 -25 mln to adekwatna cena.

Piotrek85 28.06.2026 11:20

Więcej

Claudio 28.06.2026 11:19

Antonio to jeszcze 2 sezony temu był określany mianem największego talentu w Benfica i miał odchodzić za 70mln. W ostatnim sezonie był już mniej pewny ale jak Milanowi uda się go wyciągnąć poniżej 30mln to naprawdę może to być dobry ruch z ich strony

Piotrek85 28.06.2026 11:19

Okatree musi wyrazić zgodę na każde pół miliona czy milon euro na transfery ,kontrakty.

Piotrek85 28.06.2026 11:13

Można? Gość z rocznym kontraktem w Benfice. I cena adekwatna. A my się pierxolimy

martins2000 28.06.2026 11:08

Antonio Silva dogadany z Milanem,na stole 20 mln +5 w bonusach,kontrakt do 31r

AveCaesar 28.06.2026 11:02

Dokładnie, jakby się łaskawie zgodził, mógłby nawet na wahadle pograć. Jest świetny technicznie. Jeden problem rozwiązany.

Cny 28.06.2026 11:01

ogóry*

Cny 28.06.2026 11:00

do tego Mancini to psychopata

Cny 28.06.2026 11:00

co wy tu piszecie xd

Cny 28.06.2026 11:00

ndicka i Mancini to góry na max poziom LE

Piotrek85 28.06.2026 10:59

I jeden transfer mniej do obrony.

Piotrek85 28.06.2026 10:58

Szkoda ,że tak wyszło z Pavardem. Mimo wszystko,to dalej nasz zawodnik .

AveCaesar 28.06.2026 10:51

Dwóch centralnych, jeszcze jeden na ławkę.

AveCaesar 28.06.2026 10:47

A Bisseck to już w ogóle. Niemiec to wygląda pewniej na LŚO niż PŚO XD

AveCaesar 28.06.2026 10:46

Zarówno Ndicka jak Mancini są CŚO.

AveCaesar 28.06.2026 10:46

Nawet jeśli nie jest lepszy wciąż potrzebujemy centralnego obrońcy. Solet nim nie jest, Akanji wali tam byki.

Archiwum shoutboxa

Publicystyka

Stajnia Ausiliasza (20)

02.04
19:37

Inter - Arsenal: Szukanie kozła ofiarnego to błąd. Prawdziwy problem leży u szczytu (6)

21.01
17:20
Archiwum publicystki

Tabela

/

Tabela strzelców

Serie A

  • 1

    Inter

    38

    87

  • 2

    Napoli

    38

    76

  • 3

    Roma

    38

    73

  • 4

    Como 1907

    38

    71

  • 5

    Milan

    38

    70

  • 6

    Juventus

    38

    69

Pokaż tabelę

Mecze

Zawodnik

Bramki

Pokaż wszystkich

Statystyki serwisu

Liczba użytkowników: 29501

Liczba newsów: 53369

Liczba komentarzy: 625721

Użytkownicy online: 0 1 gość

Serwis istnieje od 2003 roku

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką cookies. Możesz określich warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Herb Interu
Scudetto

21x

scudetto

Champions league

3x

Champions league

Coppa italia

10x

Coppa Italia

Fifa Club World Cup

1x

Fifa Club World Cup

UEFA cup

3x

Uefa Cup

Logo FcInter.pl

Nieoficjalny, największy polski serwis poświęcony Interowi Mediolan. Działamy dla Was od 2003 roku!

Serie A

Puchary

Dla Tifosich

Serwis

Zarejestruj się

Zarejestruj się