Wywiady z dziennikarzami

Carlo Festa przybliża finanse Interu. Suning niebawem sprzeda klub? (25)

Autor:
Źródło: fcinter1908.it
6 dni temu
2970
25
suning

Wywiadu dla portalu fcinter1908.it udzielił Carlo Festa z finansowego Il Sole 24 Ore. Oto co miał do powiedzenia:

 

Jak fani mogą odbierać słowa Zhanga z ostatnich dni?

Problem finansowy Interu jest spowodowany kondycją Suning. Klub od wielu lat ma pewną i określoną strukturę właścicielską. To aspekt, który nadaje spokój całemu środowisku. Teraz ta pewność zniknęła. Nie wiadomo, kto za rok będzie właścicielem Interu. Dlatego w tej sytuacji nie można wskazać konkretnego i pewnego planu wzrostu i rozwoju. Zhang zatrzymał klub w momencie, gdy mógł go sprzedać. Robiąc to strasznie się zadłużył. Nie zadłużył dalej Interu, który ma już prawie 400 milionów długów, ale luksemburskiego akcjonariusza samochodowego, który należy do rodziny. Zrobił to, zastawiając akcje Interu. W pewnym sensie więc przyszłość Interu zleca Oaktree, który w dowolnym momencie w przypadku nie respektowanych wcześniej ustalonych warunków pożyczki, słusznie i szybko stałby się nowym właścicielem firmy.

 

Z ekonomicznego punktu widzenia jak sprawa wygląda? 

Sytuacja ekonomiczna Interu nie jest najlepsza.

 

Inter, w porównaniu z innymi zespołami, ma dwie słabości w bilansie: z jednej strony dług, który przewiduje spłatę lub refinansowanie dwóch obligacji w wysokości 375 mln euro w 2022 r.; Drugą słabością jest fakt, że Inter obecnie pali pieniądze i nie generuje gotówki.

 

By zaradzić tej sytuacji istnieją 2 rozwiązania: po pierwsze, stale dokonuje się podwyżek kapitału, ale widzieliśmy, że Suning nie może zabrać pieniędzy z Chin; drugim jest zmniejszenie kosztów poprzez zwiększenie przychodów, co starają się robić menedżerowie Interu. Nie jest to jednak łatwa misja, także dlatego, że Inter ma wysoki poziom pensji, które trudno ciąć, biorąc pod uwagę ryzyko osłabienia zespołu. Sytuacja jest złożona, nawet jeśli wszyscy są zaangażowani. Ale Inter, jak wspomniano, jest w gorszej sytuacji, biorąc pod uwagę, że musi zmierzyć się z sytuacją związaną z zadłużeniem i terminem wykupu obligacji.

 

Czy możemy powiedzieć, że dyrektywy wysłane przez chiński rząd w sprawie inwestycji w piłkę nożną znacząco przyczyniły się do tej sytuacji?

To w połowie prawda. Zainteresowanie Pekinu piłką nożną zawsze było wielką fantazją. Chiny nigdy tak naprawdę nie interesowały się piłką nożną, z wyjątkiem krótkiego okresu, kiedy chiński rząd próbował inwestować na Zachodzie. Chiny początkowo chciały inwestować w inne sektory, ale piłka nożna była świetnym nośnikiem reklamy. Kiedy zdali sobie sprawę, że nie jest to potrzebne, biorąc pod uwagę inwestycje w inne sektory, piłka nożna wróciła do zerowego zainteresowania. Przykładem są mistrzostwa Chin, które musiały być wyrazem wewnętrznego ruchu: zostały bardzo osłabione, do tego stopnia, że ​​sponsorzy nie mogą już nawet kojarzyć swoich nazwisk z zespołami. Suning sprawił, że drużyna mistrzów poniosła porażkę. To mówi wszystko.

W ciągu najbliższych kilku lat, o ile nie nastąpi zmiana kursu, która moim zdaniem jest mało prawdopodobna, w Chinach futbol całkowicie zniknie. W rezultacie będzie zachęcać swoje grupy do rozwoju za granicą, ale w innych obszarach. Grupa Suning miała poważne problemy, zarówno z wpływem Covid na jej obroty, jak i z negatywnym trendem w handlu detalicznym, nieruchomościach i rozrywce. Wszystko stało się, gdy Suning musiał spłacić obligacje o wartości kilkuset milionów euro. W rezultacie w Nanjing zdecydowali się sprzedać państwu udziały swoich firm.

Zebrane pieniądze, ponieważ Pekin nie interesuje się piłką nożną, nigdy nie pójdą na finansowanie takiej działalności, zwłaszcza za granicą. Zamiast tego posłużą Suningowi do stabilizacji w Chinach, aby uniknąć zwalniania pracowników. Nie ma mowy, żeby Suning mógł zabrać kapitał z Chin do piłki nożnej. Suning mógł to zrobić tylko za pośrednictwem innych spółek zależnych na całym świecie: na przykład grupa ma udziały w Japonii. Poza niespodziankami, Inter Mediolan przez najbliższy rok lub półtora nie będzie miał pieniędzy od Suning, ale będzie musiał iść na własną rękę. Wielkie oczekiwanie wiąże się z prawami telewizyjnymi, z nadzieją, że przyniosą one większe dochody.

 

Czy ten czas, półtora roku, odnosi się do kwoty otrzymanej przez Oaktree?

Tak, te 275 milionów euro zostanie wykorzystane przez najbliższe półtora roku na pensje i płatności. Potem, jeśli Inter nie pójdzie generować gotówki, co uważam za trudne, okres braku płynności znów się pojawi.

 

Jak należy interpretować ruch właścicielski Interu w celu uzyskania finansowania? Czy jest to prosty „instynkt przetrwania”, czy też część szerszej strategii?

Prawdopodobnie Zhang dokonał kilku złych wyborów. Początkowo zamiarem było pozbycie się klubu...

 

Chociaż Steven Zhang powiedział, że nie otrzymał żadnych oficjalnych ofert ...

Konieczne jest określenie. Oficjalne oferty spisane na papierze nie dotarły, ale była zainteresowana strona, jak BC Partners, która przeprowadziła due diligence i złożyła swoją propozycję na 650-700 mln euro. Zhang odmówił, nawet nie dochodząc do kart. Zamiarem jednak była sprzedaż. „Nie” dla BC Partners przyszło również dla perspektywy Superligi: zwabiony 300-milionową Superligą, która rozwiązałaby problemy Interu, Steven Zhang powiedział, że nie. Ale Superliga była porażką, a także utratą wizerunku naszych włoskich klubów.

W tym momencie Zhang znalazł się z garścią much w dłoni. Nie był już w stanie sprzedawać, a jednocześnie potrzebował kredytu na ratowanie firmy. Bez tych pieniędzy klub byłby w poważnych tarapatach, ponieważ musiałby płacić graczom, nie mając niezbędnych pieniędzy, co skutkowałoby karami.

 

Jestem bardzo krytyczny wobec tego, ponieważ uważam, że Zhang powinien był odejść z Interu, akceptując stratę, ale dając klubowi większą pewność dzięki nowemu udziałowcowi, który może wydać więcej.

 

Byłoby to lepszy rozwiązanie dla fanów. W ten sposób jednak pozostaje niepewność. Sytuacja, choć z różnymi tematami, jest taka sama, jak AC Milan z Li i Elliottem.

 

Jaka jest różnica między Oaktree a Elliottem?

Główna różnica polega na tym, że Elliott to fundusz, który również zarządza spółkami, podczas gdy Oaktree ma bardziej perspektywę finansową. W przypadku, gdy zostanie właścicielem Interu, Oaktree ciężko będzie zarządzać klubem przez kilka lat. Z drugiej strony uważam, że bardziej wiarygodna jest hipoteza, że ​​fundusz może od razu zorganizować proces sprzedaży innemu inwestorowi, prawdopodobnie amerykańskiemu.

 

Wielkie pytanie, które dotyka fanów Interu, dotyczy prawdziwych planów Zhanga. Co chce robić Suning? 

Gdybym miał sporządzić prognozę na najbliższe miesiące, patrząc na liczby, nie sądzę, by było zbyt wiele niepewności.

 

Liczby Interu mówią wyraźnie: przy tych liczbach i akcjonariuszu, który nie może wynieść pieniędzy z Chin, jest prawie pewne, że Inter wkrótce będzie miał kolejnego większościowego akcjonariusza.

 

Ważne jest, aby nie doszło do dalszych szkód w bilansie i aby aktywa zawodników klubu były szanowane. Inter, który trafi do Ligi Mistrzów, można łatwo sprzedać w odpowiedniej cenie. Mimo to nikt nie kupuje Interu za miliard euro. Ale około 600-700 milionów, można to zrobić, ale gdy pandemia się skończy. Kluczowe jest, aby Zhang nie zubożał klubu w ostatnich miesiącach. Sytuacja Interu jest również skomplikowana, ponieważ nowy nabywca będzie musiał przeprowadzić swego rodzaju rewolucję: jeśli spojrzy się na bilans Nerazzurri, większość pieniędzy pochodzi od chińskich sponsorów o nieznanych nazwach. Kiedy Suning odejdzie, ci sponsorzy znikną. Dlatego nowy udziałowiec będzie musiał całkowicie odwrócić model biznesowy klubu i znaleźć nowych sponsorów. To będzie długa praca. Zhang będzie musiał wykonać pewne prace przygotowawcze do sprzedaży, pracując nad budżetem i na froncie sponsorów. Myślę, że wtedy Inter zostanie sprzedany w ciągu dwóch lat. 

 

Jaki jest prawdziwy potencjał Interspac? W jakim stopniu model Bayernu Monachium odnosi się do Interu?

W Bayern Monachium prawdą jest, że istnieje popularna baza akcjonariuszy, ale są też sponsorzy akcjonariuszy, którzy są dużymi grupami. Jest to model mieszany. Modele te mogą mieć zastosowanie również do włoskich zespołów, ale nie w obecnych warunkach Interu. Zastanówmy się nad aspektem ekonomicznym: ile pieniędzy powinien pozyskać ten akcjonariusz? Jaki powinien być limit dla każdego akcjonariusza? Albo weźmy na przykład milion osób płacących stałą opłatę, albo promowanie takiego projektu staje się fantazją. Problematyczne w realizacji, zwłaszcza w krótkim terminie, bo o tym mowa, na pewno nie o pięcioletnim projekcie. Mówię to na poziomie fantazji: grupa Luxottica z fanem Del Vecchio z Interu mogłaby wejść do klubu z 5-10% udziałem. Nie jest to projekt niemożliwy, ale jest w warunkach, w jakich jest teraz Inter. Zwłaszcza Zhang, po zainwestowaniu w klub prawie 800 milionów, na pewno nie pójdzie na negocjacje z Interspacem, nie byłoby to interesujące. Nie ma czasu.

 

Czy Inter naprawdę ryzykował bankructwo, jak mówili niektórzy?

Bankructwo nie, ale nadal problematyczne jest posiadanie długów i ich niespłacanie. Do sądu może trafić jakiś wierzyciel. Wielką kwestią jest zwrot obligacji w 2022 roku. Tam będziemy mogli zrozumieć, jak będzie się poruszał Inter. Między końcem 2021 a początkiem 2022 będzie ten kamień milowy. Jeśli kaucja nie zostanie spłacona, firma nie wywiązuje się z zobowiązań. Wśród głównych ubezpieczycieli obligacji jest Oaktree ze 100 milionami, ale są też inne grupy finansowe, które mogą w takim przypadku poprosić o sprzedaż Interu.

 

Dlatego kwestia własności Interu zostanie rozwiązana na długo przed upływem trzech lat przewidzianych w umowie podpisanej z Oaktree na spłatę pożyczki…

Tak, wierzę, że w ciągu roku sytuacja będzie bardziej przejrzysta: albo Suning w pełni wróci do siodła, albo pojawi się inny właściciel.

 

 

 

 

 

 

Zobacz też

Zazzaroni CorSport

Zazzaroni: PIF i BC uciekły po tym, jak zobaczyły księgi Interu (15)

13.04
16:54
Paolo Condo

Condo: To media są winne szkalowaniu gry Interu (8)

14.04
17:52

Komentarze (25)

Nie jesteś zalogowany. Tylko zalogowane osoby, mogą dodawać wiadomości
10.06.2021 o 00:03 przez mroowa111
+1
mroowa111
Stać nas na naprawdę kogoś ogarniętego z kasą, jesteśmy dużą marką w końcu
09.06.2021 o 16:22 przez Sempre_Inter
+2
Sempre_Inter
Wygląda na to, że bida aż piszczy. Generalnie to im szybciej Steven z tatusiem sprzedadzą Inter tym lepiej dla klubu. Niech juz nawet ten nasz kochany klub kupi jakiś szejk za petrodolary.
09.06.2021 o 14:11 przez Guarin
+3
Guarin
zaraz się zlecą obrońcy chinoli, że jest PANDEMIA i wszyscy tak mają
09.06.2021 o 13:45 przez cuba
+1
cuba
Przykro to wszystko wygląda,serucho się kraje ..
09.06.2021 o 10:07 przez Omen
+3
Omen
Zajebista perspektywa, że zarządza nami bankrut. Boże za jakie grzechy. 20 lat cierpienia potem chwilą radości i znowu..
09.06.2021 o 10:03 przez Omen
+3
Omen
Cała Polska śpiewa z nami wypierdalać z chińczykami
09.06.2021 o 08:05 przez Imrahil
+2
Imrahil
wniosek jest taki, że Inter to finansowy trup
09.06.2021 o 06:53 przez Kondzik
+4
Kondzik
Pięknie wyjaśnił. Jesteśmy w dupie czarnej dupie. Zaraz Steven wyczyści skład na koniec roku sprzeda klub i będziemy się bujać od nowa w budowie. Piękny syf po mistrzostwie jak w 2010...
09.06.2021 o 06:37 przez Majlo1908
Majlo1908
Reasumując. Suning będzie chciało odzyskać w krótkim czasie jak najwięcej gotówki że sprzedaży graczy bo wie że już nie zatrzyma tego bajzlu. Klub w ciągu 2 lat będzie walczył o eliminacje ligi europejskiej tak jak dziś Verona.
09.06.2021 o 06:30 przez Szociq
+1
Szociq
Anielski orszak niech twą duszę przyjmie...
09.06.2021 o 00:13 przez CzarodziejCzasu
+1
CzarodziejCzasu
Jesteśmy w kompletnej piz@dzie. Swoją droga to artykuł przypomina o umowach sponsorskich podpisanych z dużą ilością podmiotów kilka lat temu. Wtedy mówilonsie o świetnym zarządzaniu, teraz to będzie kłopot jak to rozwiązać.

Temat obligacji to się ciągnie chyba od samego przyjścia chinoli, idę o zakład że zostały wyemitowane maks rok od zmiany właściciela. Jak do tego doszło że nadal nie zostały wykupione? xD

Niestety wygląda ton koszmarnie, Marotta zapewnie umowy nie przedłuży i za rok zostaniemy z kompletnym pier@qdolnikiem, szykuje się kompletna rewolucja, oby nie na miarę 9 miejsca w tabeli
09.06.2021 o 10:33 przez Orzeu
+1
Orzeu
CzarodziejCzasu napisał:

Temat obligacji to się ciągnie chyba od samego przyjścia chinoli, idę o zakład że zostały wyemitowane maks rok od zmiany właściciela. Jak do tego doszło że nadal nie zostały wykupione? xD


Obligacje mają termin do 2022 roku i były wyemitowane żeby zrefinansować dług Interu. Nielogicznym byłoby ich wcześniejsze wykupienie.
08.06.2021 o 22:56 przez VVujek
VVujek
Coś tam
08.06.2021 o 22:53 przez El Imprezatore
+3
El Imprezatore
Czyli wszystko jasne na najbliższy sezon: modlimy się o top 4 i aby się nie skompromitować w LM.
I najważniejsze jakiegoś bogatego właściciela który również jest pasjonatem piłki ;)
08.06.2021 o 22:41 przez Orzeu
+2
Orzeu
Czyli w skrócie:
- Inter jest w dupie z przychodami, "pali gotówkę", dlatego schodzimy z pensji,
- szykuje się sprzedaż klubu, dlatego Suning szuka sponsora w Ameryce
- dużo nam powie przełom roku, kiedy to trzeba będzie spłacać obligacje, wtedy może dojść do zmiany właściciela
- Suning będzie w najbliższym czasie próbowało naprawiać księgi przy jednoczesnym zachowaniu konkurencyjności drużyny. Koniec z wielkimi inwestycjami i sprowadzaniem gwiazd.
08.06.2021 o 22:42 przez Orzeu
-2
Orzeu
aaa i InterSpac to mrzonka Pana Cottarellego, nie wejdą jako udziałowiec do klubu. Mimo, że mają jakieś tam środki i dobre intencje.
09.06.2021 o 14:10 przez Guarin
-1
Guarin
reasumując twój bełkot że zuning ogarnia można wywalić na śmietnik
09.06.2021 o 14:37 przez Orzeu
Orzeu
tak bo wszystko można oceniać tylko zero-jedynkowo :D
09.06.2021 o 14:51 przez Guarin
Guarin
Nie wiem jak to oceniają w chinach ale tak nasz klub to zero finansowe.
Skoro Inter nie zasłużył na poważnego właściciela to miejmy chociaż takiego którego stać na podstawowe potrzeby jak pensje bez brania pożyczek.
09.06.2021 o 15:00 przez Orzeu
Orzeu
no tak "Scudetto się nie liczy bo klub zadłużony", a Suning fatalny właściciel. Może by tak do Thohira wrócić co?
09.06.2021 o 17:29 przez Guarin
Guarin
Scudetto na które zuning nie było gotowe. Doceniam ale Scudetto już zdobyliśmy a nowy sezon zacznie się lada moment. Z tygodnia na tydzień Ty i jeszcze coraz mniejsza grupka kibiców tracicie jakiekolwiek argumenty żeby bronić chinoli, bo nowe trupy wypadają z szafy raz po drugim. Jedyna nadzieją, ze Inzaghi się nie osra i razem z Lukaku dadzą nam TOP4 .
08.06.2021 o 22:38 przez Kebo
+5
Kebo
Ależ wyjaśnieni gołodupce niebywale.
08.06.2021 o 22:29 przez Cny
Cny
I to są konkrety. Wynika z nich jasny przekaz. Będą sprzedawać i ciąć koszty. Marotta ma może czas do końca miesiąca by uciąć ile się da na niepotrzebnych graczach, a później przy niewielkich efektach jego działań do odstrzału pójdą Martinez i Hakimi (łącznie ok 120M z odstępnego i dodatkowo odpis pensji), a jak będzie trzeba to poświęcą Brozovicia lub Skriniara za kolejne 40M i zanotują łączny zysk 200M z czego ok. 50 postarają się wydać na łatanie dziur. Jak pojawi się dobra oferta za kogokolwiek, to też będą chętni do sprzedaży.

Oaktree mając perspektywę 3-letnią, wybierze szybką sprzedaż klubu po nadchodzącym sezonie.
08.06.2021 o 22:29 przez Rebelde
+3
Rebelde
Hello darkness, my old friend...
08.06.2021 o 22:26 przez Pader88
+4
Pader88
No niestety ale ze związanymi rekami nie ma co stawać w ringu, dzięki za wszystko Zhang, ale czas się pożegnać👋🏻 i to jak najszybciej.

Shoutbox

andyvdm 14.06.2021 23:46

To jest kontra

Blastersky 14.06.2021 23:15

Argentyna Chile ktos ma link?

Chuchu 14.06.2021 23:05

Przepraszam, Ligi Konferencji

Chuchu 14.06.2021 23:03

Maicon podpisał kontrakt z zespołem z San Marino na 2 mecze eliminacji do LE :D

WTC 14.06.2021 22:22

żeby tylko mięśni trochę zrobił i strzały głową poprawił

WTC 14.06.2021 22:21

ale z tego Isaaka niezły kozak wyrasta

Imrahil 14.06.2021 22:20

polska mistrzem polski

Adriano_forever 14.06.2021 22:10

albo liga narodów, może emika mieć racje

Adriano_forever 14.06.2021 22:09

rewanż w eliminacjach

Kamiliusz1908 14.06.2021 22:09

I tym miłym akcentem kładę się spać w oczekiwaniu na mecz z Hiszpania.

Adriano_forever 14.06.2021 22:09

ze słowenią wtedy co Lewy przerobił całą obrone i ośmieszył oblaka po długim

Kamiliusz1908 14.06.2021 22:08

Jak to dziś mój sąsiad ryknął ze aż go było u mnie słuchać „pyerdolony sao paulo, kogo on wystawił”

emika 14.06.2021 22:02

w lidze narodow dwie rundy temu

Dzonyy 14.06.2021 21:58

Kiedy ze slowenia gralismy?

pluto11 14.06.2021 21:50

Hiszpania nas w srodek dupy wydyma

pluto11 14.06.2021 21:50

Jaki cud my ze slaba Slowenia strzalu nie oddajemy

Skepta 14.06.2021 21:49

Moze sie da cudem remis

Skepta 14.06.2021 21:48

Hiszpania to nie ta sama hiszpania co z przed 6 lat

Skepta 14.06.2021 21:48

A ju nie presadzajcie

Archiwum shoutboxa

Publicystyka

składy piłka zapowiedź serie a

Przejściowy kryzys czy koniec dolce vita? (7)

10.06
20:55
Simone Inzaghi

Ryzyko, które może się opłacić - artykuł (14)

30.05
11:30
Archiwum publicystki

Tabela

/

Tabela strzelców

Serie A

 • 1

  Inter

  Inter

  38

  91

 • 2

  Milan

  Milan

  38

  79

 • 3

  Atalanta

  Atalanta

  38

  78

 • 4

  Juventus

  Juventus

  38

  78

 • 5

  Napoli

  Napoli

  38

  77

 • 6

  Lazio

  Lazio

  38

  68

Pokaż tabelę

Mecze

Zawodnik

Bramki

 • 1

  Cristiano Ronaldo

  29

 • 2

  Romelu Lukaku

  24

 • 3

  Luis Muriel

  22

 • 4

  Dusan Vlahovic

  21

 • 5

  Ciro Immobile

  20

Pokaż wszystkich

Statystyki serwisu

Liczba użytkowników: 27195

Liczba newsów: 39886

Liczba komentarzy: 480321

Użytkownicy online: 5 (andyvdm, WTC, Gaspare, Gaspare, Nitrogen) oraz 17 gości

Serwis istnieje od 2003 roku

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką cookies. Możesz określich warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Herb Interu
Scudetto

19x

scudetto

Champions league

3x

Champions league

Coppa italia

7x

Coppa Italia

Fifa Club World Cup

1x

Fifa Club World Cup

UEFA cup

3x

Uefa Cup

Logo FcInter.pl

Nieoficjalny, największy polski serwis poświęcony Interowi Mediolan. Działamy dla Was od 2003 roku!

Serie A

Puchary

Dla Tifosich

Serwis

Zarejestruj się

Zarejestruj się