Felietony

System na system. Analiza taktyczna Atletico Madryt przed meczem z Interem Mediolan (7)

Autor:
Źródło: twitter.com
2 miesiące temu
2097
7

Atletico Madryt w ostatnich latach dwukrotnie dochodziło do finału Ligi Mistrzów. W tym sezonie wygrali swoją grupę pozostawiając w pokonanym polu Lazio. Simone Inzaghi zapytany po losowaniu par stwierdzi, że "Będzie to wspaniała runda 1/8 finału, z dwiema drużynami o wysokiej jakości, które zmierzą się na dwóch pięknych stadionach z licznie zgromadzoną publicznością. Jesteśmy szczęśliwi, ponieważ kontynuujemy rywalizację w tak ważnych meczach w Europie". Inter ostatni raz zagrał przeciwko hiszpańskiej drużynie w meczu o Superpuchar UEFA w 2010 r. notując porażkę 0:2. W związku z tym spróbujemy przybliżyć pomysł taktyczny Diego Simeone. Zapowiada się frapujący dwumecz. 

 

Defensywa jako punkt wyjścia 

Czy się to komuś podoba, czy nie, reputacja Simeone jest bezpośrednio powiązana z zaciekłą obroną jego drużyny i jego pragmatycznym podejściem. Praca nad tymi aspektami gry pozwoliła im osiągać wyniki powyżej możliwości zarówno w kraju, jak i w Europie.

W defensywie są silni jak zawsze. Analiza taktyczna ataku Atletico Madryt jest nierozerwalnie powiązana ze sposobem w jaki Atletico Madryt się broni. Ich praca przy posiadaniu piłki stwarza wiele okazji do ataku.

W porównaniu z zeszłym sezonem zauważalne są zmiany w sposobie w jaki Atletico angażuje się w walkę z przeciwnikami. Porównując małą próbkę z tego sezonu do ostatniej kampanii, Atletico odnotowuje średnio około 2,5 mniej odbiorów z kontrataków na mecz, kolejne 2,5 mniej odbiorów przy długich piłkach oraz 2,3 mniej odbiorów w ostatnich strefach boiska. 

Jeśli chodzi o pozycje zawodników w fazie defensywnej, nie ma dużej różnicy w szerokości, ani głębokości na boisku względem poprzedniego sezonu. Największe różnice występują w górnej części boiska gdzie lepiej wykonują pressing na przeciwnika. Ustawienie obronne Atletico jest głębsze niż w zeszłym sezonie, ale za to Atletico zdecydowanie wyżej odbiera piłkę i przechodzi do ataku. 

Istotne jest pełne zaangażowanie w wywieraniu presji na przeciwnika, choć jest ono ograniczone liczebnie. Atakujący wywierają odpowiednia presję oraz intensywność na obrońcach przeciwnika gdyż ich celem jest zmuszenie ich do długiej gry do przodu.

To właśnie tam Atletico Madryt odnosi sukcesy.

Może nie mają tak wielu wysokich odbiorów w przeciętnym meczu w porównaniu z poprzednim sezonem, ale ta presja w wysokim pressingu skutkuje średnimi odbiorami. Atletico bardzo często wygrywa pierwszą i drugą piłkę, co pozwala im wznowić atak z wyższych partii boiska.

Dodatkową zaletą jest to, że po odzyskaniu piłki ich najbardziej ofensywni gracze są ściśle połączeni i zazwyczaj znajdują się na centralnych pozycjach. Atlético będzie szukało wówczas podania do przodu i wykorzystania tych trzech lub czterech zawodników ściśle połączonych ze sobą. 

Na przykład przeciwko Realowi Betis, odzyskanie piłki po prawej stronie doprowadziło do jednego podania do środkowej strefy, a następnie posłanie piłki przez środek do linii ataku. Memphis Depay ruszył w kierunku bramki, ale podanie było za krótkie, co natychmiast skłoniło Álvaro Moratę do zejścia na pozycję wspierającego napastnika. Gdy utrzymali posiadanie w tym 2v2, Antoine Griezmann ruszył do przodu, aby dać więcej możliwości rozegrania, wprowadzając trzech napastników w pole karne Betisu.

Kiedy pomocnik odzyskuje piłkę w środku pola można szybko wykonać  pierwsze podanie do przodu wówczas drużyna Atletico Madryt bardzo dobrze radzi sobie z wprowadzaniem napastników między linie z piłką przy nodze i w pozycji skierowanej do przodu. Dzięki temu mogą atakować linię obrony przeciwnika, podczas gdy obrońcy przeciwnika stopniowo wycofują się w stronę bramki. Tempo tych ataków jest bardzo intensywne. 

Kiedy już zaatakują linię obrony, pierwszy napastnik wyraźnie angażuje jednego ze środkowych obrońców przeciwnika. Celem tego ruchu jest pociągnięcie go za sobą i utworzenie linii biegowej z tyłu. Ruch środkowego obrońcy do przodu jest wskazówką wizualną. Kiedy wykonuje krok do przodu, piłka zostaje zagrana za niego, a napastnik, który od początku celował w ten ruch, biegnie się za linię obrony.

Dzięki prostym, mocnym podaniu prostopadłym Atletico Madryt znajduje się za linią obrony przeciwnika i zajmuje wysokiej jakości pozycje strzeleckie. Morata, Griezmann i Depay są gotowi na takie ataki bez piłki. Griezmann szczególnie dobrze radzi sobie z rozpoczynaniem ataku z głębszej pozycji i odczytywaniem ruchów zawodników przed nim. Rezultatem są jego wejścia w pole karne przeciwnika.

Ta sekcja to klasyczna taktyka Simeone. Struktura defensywna, która stwarza możliwości do kontrataku, zawsze była jego specjalnością, ale ta drużyna to coś więcej niż tylko drużyna kontratakująca. Skupmy się na ich taktyce ataku w otwartej grze.

 

Asymetria w ataku pozycyjnym

Atletico Madryt Simeone nigdy nie cieszyło się opinią drużyny, która ma wysokie posiadanie piłki. Kiedy mają piłkę, rzeczywiście starają się szybko przełamywać linie i tworzyć możliwości do szybkich bezpośrednich podań, co omówiliśmy w poprzednim akapicie. 

Jeśli chodzi o liczbę czystego posiadania piłki, w zeszłym sezonie drużyna miała średnio 47,88% posiadania piłki na mecz. W tym sezonie liczba ta spadła do 43,74%. 

Jedną z taktycznych nowości Diego Simeone jest wykorzystanie asymetrycznych pozycji w ataku w celu przełamania ustawienia przeciwnika.  Jego zespół prezentował tę zasadę we wszystkich meczach w tym sezonie. 

Rozgrywanie piłki z szerokimi środkowymi obrońcami jest bardzo ważny. Zwróć uwagę, że w przypadku niskiego pressingu dwóch zawodników wspiera prawego środkowego obrońcę, podczas gdy w przypadku dużego pressingu lewy środkowy obrońca bierze odpowiedzialność za podania. Jeśli przeciwnik cofnie się głęboko, wahadłowy obrońca rusza do przodu tworząc więcej miejsca dla drugiego i trzeciego atakującego zawodnika.

Niekoniecznie też traktują priorytetowo jedną stronę boiska tylko w zależności od możliwości wybierają kierunek ataku. Mecz otwarcia z Granadą zapewnił nam doskonałą oprawę wizualną. Podczas gdy lewy środkowy obrońca miał duże wsparcie, gdy pełnił funkcję pierwszego napastnika, Atetico Madryt było dobrze przygotowane na zmianę gry, mając czterech zawodników wysoko na prawej stronie boiska.

Biorąc pod uwagę przewagę w ataku pozycyjnym Atletico, przeciwnik musi dobrze się przesuwać oraz trzymać się pozycji, ponieważ Atletico Madryt bardzo szybko przenosi grę na drugą stronę boiska gdzie już czeka trzech lub czterech zawodników gotowych do wykonania swoich zadań . 

Gdy Atletico gra przeciwko wysokiemu pressingowi, posiada wystarczająca elastyczność, aby przejść bezpośrednio do ataku poprzez szybką grę kombinacyjną lub zwolnić tempo. Spowolnienie tempa zazwyczaj wymusza na nich dośrodkowania z bocznych stref boiska, ale nawet tutaj niekoniecznie jest to jedyny schemat gry. Atletico będzie również starało się wykorzystać swoją przewagę liczebną lub przewagę w pobliżu piłki, aby zaatakować półprzestrzenie w polu karnym. Jednym z typowych ruchów jest zaoferowanie przez Moratę lub Depaya początkowego biegu, a następnie pokazanie się do zagrania. Gdy otrzymują piłkę, Griezmann wykorzystuje ich ruch, żeby ruszyć za linię przeciwnika. To stwarza Francuzowi lepszą sytuację do podania, a nawet strzału.

Jeśli są w posiadaniu piłki wyżej na boisku, zwłaszcza w środkowej tercji, Atlético będzie starało się zaangażować trzech lub czterech obrońców przeciwnika. Gdy skrzydłowi przechodzą w ostatnią strefę, wymusza to pewną adaptację z linii końcowej, zwykle powodując ich rozciągnięcie w poziomie. W tym przypadku to prawy obrońca Realu Betis zostaje wciągnięty na skrzydła. 

Atletico Madryt przykłada szczególną uwagę na swoich pozycjach, gdy przygotowują się do ataku. Bardzo dobrze radzą sobie w polu karnym, co odgrywa kluczową rolę w wykańczaniu szans. Zwłaszcza w bardziej ukierunkowanych atakach, wykazują wysoki stopień zaufania do swoich wahadłowych, którzy wprowadzają piłkę w pole karne i dają tylko tyle wsparcia, ile potrzebują napastnicy, aby kontynuować atak. W przeciwnym razie pozostali gracze w ataku są bardzo skoncentrowani na dostaniu się do strefy bramkowej, aby zaatakować zbliżający się podanie w pole lub drugich piłek. 

Asymetryczna przewaga liczebna w każdej fazie ataku, a także w fazach przejściowych, stwarzają wyjątkowe problemy, z którymi przeciwnicy muszą sobie radzić. Atletico Madryt to spójna drużyna, więc pozwolenie im na grę w przewadze liczebnej jest niezwykle trudne do zatrzymania, nawet dla czołowych drużyn w Europie, nie mówiąc już o mniejszych klubach w La Liga.

 

Szerokie ustawienie formacji 

Struktura 3-2 jest szeroko rozpowszechniona w taktyce piłkarskiej, zwłaszcza wśród najlepszych drużyn w grze. Podczas gdy gra przez wysoki pressing przeciwnika wiąże się z pewnym ryzykiem, struktura 3-2 lub 2-3 zapewnia bezpieczeństwo, chroniąc drużynę atakującą w przypadku niskiej straty. Struktura ta pozwala na szybkie przejście do obrony i ogranicza możliwości w środku pola.

Atletico Madryt stosuje te zasady. Wysoce ustrukturyzowani w budowaniu, zmniejszyli ryzyko, ograniczając liczbę podań z tyłu oraz następuje przesunięcie punktu ciężkości, w którym celują w przeciwnika. Chociaż chcą wciągać przeciwnika wyżej, aby stworzyć przestrzeń między liniami, ustawienie 3-2 ma na celu wpłynięcie na pozycje, które zajmuje przeciwnik.

Poszerzenie luki między trzema środkowymi obrońcami i dwoma środkowymi pomocnikami zachęca napastników przeciwnika do wyjścia wyżej na boisku i zmusza pomocnika przeciwnika do przejścia do podwójnego pivota Atletico. Tworzy to więcej miejsca dla Griezmanna do działania między linią obrony a środkiem pola przeciwnika.

Pozwala to również dwóm skrzydłowym przesunąć się wyżej na boisku, przyciągając uwagę zewnętrznych obrońców przeciwnika. Od samego początku przeciwnik jest rozciągnięty w pionie i musi uważać na szerokie zagrożenia.

Ta odległość między liniami jest zgodna z ideą asymetrycznych struktur ataku. W konkretnym przykładzie przeciwko Realowi Betis, to wysokie przeciążenie miało miejsce po lewej stronie boiska. W tym przypadku Atlético grało na skrzydle, co doprowadziło do przesunięcia obu stron w pobliże piłki.

Betis zamknął przyjezdnych na skrzydle, ale Atletico było w stanie utrzymać posiadanie piłki i wykonać kilka  podań w środku. Dodatkową uwagą jest przestrzeń po drugiej stronie boiska. Wszystko, co chce grać Atlético Madryt, to unikać pressing przeciwnika. 

Gdy udaje im się zmienić stronę to następuje natychmiastowa zmiana w liczbie zawodników po prawej stronie. Warto jednak zauważyć, że nie wszyscy się angażują. Drużyna nadal jest blisko siebie w pobliżu piłki i centralnie, gdy chcą zaatakować bramkę.

Środkowi obrońcy i inteligentne ustawienie podwójnego pivota tworzą więcej miejsca dla Griezmanna między liniami, dają skrzydłowym więcej swobody w operowaniu poza pressingiem przeciwnika w środku pola i pozwalają napastnikom na tworzenie wysokiego przeciążenia na skrzydłach.

Rozciąganie przeciwnika i tworzenie tych wysokich przeciążeń stwarzało Atletico Madryt więcej okazji bramkowych. Być może ważniejsze jest to, że są to również okazje bramkowe wysokiej jakości. Piękno tego pomysłu polega na tym, że kiedy grają z najlepszymi drużynami w Europie w Lidze Mistrzów UEFA, istnieje zrozumienie, że będą mieli mniej szans na zdobycie bramki, ale ta taktyczna konfiguracja powinna nadal zapewniać wysokiej jakości szanse.

Zobacz też

Czy jest do czego wracać? (29)

10.01
12:00

Finanse Zhanga i przyszłość Interu w artykule The Athletic - Pożyczki, Straty, Trofea (8)

22.11
23:50

Komentarze (7)

Nie jesteś zalogowany. Tylko zalogowane osoby, mogą dodawać wiadomości
19.02.2024 o 14:47 przez vandallo87
+2
vandallo87
Na mobile karykaturalnie rozciąga grafiki - dajcie sobie dopasowanie do szerokości z ograniczeniem max 100% dla grafiki.
19.02.2024 o 07:06 przez Inter9
Inter9
Prawda jest taka że do tego meczu Inter musi podejść z chłodną głową czyli z jednej strony skupić się na 200% na meczu i przestać myśleć że skoro pokonaliśmy Juve, Romę , Salernitanę to już pokonamy wszystkich a z drugiej po prostu nie bać się Atletico czyli grać swoje i być maksymalnie skupionym.
19.02.2024 o 03:09 przez El Imprezatore
+2
El Imprezatore
Osobiście obawami się ich bardziej niż Realu Madryt. Ale ja trochę dziwny jestem ;)
18.02.2024 o 21:35 przez mroowa111
+1
mroowa111
Nie ma faworyta prawdę powie boisko Analiza mówi ze Atletico to niezwykle twarda obrona za wszelją cenę ale atakować tez maja kim nie zapominajmy o tym sam artykuł kozacki i graty za to
18.02.2024 o 20:55 przez Pader88
+2
Pader88
Mamy 18.02 a Luki już zrobił dwa najlepsze artykuły w 2024 na FcInter.pl
18.02.2024 o 19:38 przez Paolo87
+2
Paolo87
Super👍
18.02.2024 o 19:23 przez Adi03
+1
Adi03
Piękna analiza i bardzo dobrze ogarnięte. Gratulacje.
Ogólnie czekam na ten dwumecz. Niby jesteśmy uważani za lekkich faworytów, ja osobiście uważam, że to będzie piekny dwumecz, pokaż dobrej taktycznej gry, dużo walki i w tym momencie będzie widać w jakim jesteśmy miejscu. do trudny teren dj zdobycia, bardzo ciekawy dwumecz i bardzo wymagający. Liczę na zwycięstwo jako kibic, ale realnie patrząc wiem, że będzie to wojna podzielona na dwa ciężkie starcia. Forza oby po zwycięstwo

Shoutbox

ludzik 24.04.2024 02:41

amala

HB 24.04.2024 01:49

arna i alexis maja po 600 min w serie a i po 2 gole, co za przegrywy

HB 23.04.2024 23:50

Za darmianka to do dzis trzeba dziękować panu conte, taki dobry transfer za bezcen, choc przez wielu tu wysmiewany na poczatku

TONYSOSA 23.04.2024 23:21

tu patrzcie jak sam bramkarz zawyza xd

TONYSOSA 23.04.2024 23:20

nie no z ta druzynka mozna smigac z 3 sezony z jakimis niewielkimi zmianami jeszcze na koz poziomie

kibix 23.04.2024 23:18

Z jednej steony masz racje cny z tym wiekiem, ale z drugiej Acerbi Miki i Darmian to mieli miec ten calkowity ostatni sezon 3 lata temu w swoich poprzednich klubach, więc uważałbym z głoszeniem takich teorii

TONYSOSA 23.04.2024 23:18

u nawet lazio mlodsze? xd

Cny 23.04.2024 23:17

hakimi, Dawidowicz, berardi

Cny 23.04.2024 23:11

wahadło, srodek obrony, trzeci napastnik to priorytety

Claudio 23.04.2024 23:09

nie przesadzaj juz to nie Football Manager

Cny 23.04.2024 23:08

Mnie bardziej martwi, ze ten sezon to byl max dla niektorych, a dla Acerbiego Mikiego czy Darmiana to całkowicie ostatni sezon na pewnym poziomie, ryzyko jest duże

Claudio 23.04.2024 23:07

caly czas mamy najwyzsza srednia od kilku lat a w SerieA osiagamy najlepsze rezultaty takze nie dramatyzowalbym

Cny 23.04.2024 23:06

a jeszcze przychodzą Taremi i Zieliński zawyżający tą srednią. co prawda odejdą Cuardado, Sensi i Klaasen więc utrzymamy ok 29

Cny 23.04.2024 23:04

powiem wam ze ze średnią wieku jestesmy na pierwsyzm miejscuw lidze 29,1, drugie lazio ma 27,5 wygląda to dramatycznie

HB 23.04.2024 22:47

ja w meczu juve i milanu jednak wole zwyciestwo milanu - juve to organizacja przestepcza

Adriano_forever 23.04.2024 22:41

oni ruszo po lige europy

HB 23.04.2024 22:38

ciekawe, czy milan ruszy po sarriego, oby nie

TONYSOSA 23.04.2024 22:28

co sie ze cweeli stalo ;o

Archiwum shoutboxa

Sonda

Kto był najlepszym graczem w meczu z Milanem

Polls answer

Publicystyka

InzaghiBall - analiza taktyczna Interu po meczu z Atletico Madryt (5)

22.02
13:11

System na system. Analiza taktyczna Atletico Madryt przed meczem z Interem Mediolan (7)

18.02
15:00
Archiwum publicystki

Tabela

/

Tabela strzelców

Serie A

 • 1

  Inter

  Inter

  33

  86

 • 2

  Milan

  Milan

  33

  69

 • 3

  Juventus

  Juventus

  33

  64

 • 4

  Bologna

  Bologna

  33

  62

 • 5

  Roma

  Roma

  32

  55

 • 6

  Atalanta

  Atalanta

  32

  54

Pokaż tabelę

Mecze

Zawodnik

Bramki

 • 1

  Lautaro Martínez

  23

 • 2

  Dusan Vlahovic

  15

 • 3

  Paulo Dybala

  12

 • 4

  Olivier Giroud

  12

 • 5

  Victor Osimhen

  11

Pokaż wszystkich

Statystyki serwisu

Liczba użytkowników: 28021

Liczba newsów: 48249

Liczba komentarzy: 571930

Użytkownicy online: 1 (Seba) oraz 18 gości

Serwis istnieje od 2003 roku

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką cookies. Możesz określich warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Herb Interu
Scudetto

19x

scudetto

Champions league

3x

Champions league

Coppa italia

8x

Coppa Italia

Fifa Club World Cup

1x

Fifa Club World Cup

UEFA cup

3x

Uefa Cup

Logo FcInter.pl

Nieoficjalny, największy polski serwis poświęcony Interowi Mediolan. Działamy dla Was od 2003 roku!

Serie A

Puchary

Dla Tifosich

Serwis

Zarejestruj się

Zarejestruj się