Felietony

Co z tym VAR-em we Włoszech? (15)

Autor:
Źródło: różne
ponad 6 lat temu
3755
15

We Włoszech trwa żywiołowa dyskusja na temat używania VAR-u przez arbitrów w Serie A. Oczywiście, obie strony mają swoje argumenty, a w tym sporze ciężko szukać konkretnego i jednoznacznego rozwiązania.

Włoscy sędziowie narzekają twierdząc, że technologia dała prawo każdemu kibicowi i członkowi klubu do podważania decyzji na boisku. Arbitrzy nazywają VAR swoim przekleństwem, powołując się na sytuacje, które mają miejsce praktycznie w każdej kolejce. Sędziemu trudno podejmować szybkie decyzje, gdyż każda z nich jest od razu negowana przez piłkarzy (i często trenerów), którzy sugerują żeby każdy szczegół był sprawdzany w powtórkach. Stąd, w ostatnim czasie, coraz częściej widzimy pokazywanie kartek ludziom ze sztabów szkoleniowych. 

 

Krytyka sędziów

Z drugiej strony ciężko jednak bronić pracę włoskich sędziów. Od początku sezonu powtarzają się karygodne błędy, które często prowadzą do niesłusznego tracenia punktów przez pokrzywdzony zespół. Wystarczy podać najświeższy przykład z ostatniej kolejki, kiedy Sottil był ewidentnie faulowany w środku pola przez Jordana Lukaku w meczu Fiorentiny z Lazio, a mimo to, arbiter główny nawet po użyciu VAR-u nie dopatrzył się przewinienia (Lazio zdobyło wtedy bramkę). 

 

od lewej: błędy popełnione / sytuacje w których należało użyć VARU, m.in. karny na Biraghim w meczu Inter - Parma, kontrowersje z meczów Bologna - Sampdoria, Torino - Cagliari oraz wspomniany wyżej faul Lukaku. po prawej natomiast sytuacje, gdzie prawidłowo użyto VAR. 

 

Zbyt długa praca VAR-u

I tutaj ponownie pojawia się stanowisko sędziów, którzy narzekają na techniczny aspekt systemu. We Włoszech weryfikacja spornych sytuacji trwa czasem nawet 7 minut, co jest precedensem w skali Europy, ponieważ w żadnej innej lidze VAR nie działa tak "wolno". Arbitrzy twierdzą, że długo nie otrzymują odpowiednich powtórek i system powinien pracować dużo sprawniej. Młodzi sędziowie obawiają się także odejścia z funkcji arbitra Daniele Orsato oraz Gianluci Rocchiego, którzy uważani są za najlepszych na Półwyspie Apenińskim. Pojawia się ryzyko, że po ich przejściu na emeryturę zapanuje prawdziwy chaos we włoskim sędziowaniu. 

Dodatkowo, niedawno mówiło się o propozycji wprowadzenia "challengów", gdzie w trakcie meczu trener miałby prawo skorzystać z powtórki, kiedy uzna, że korzyść należy się jego drużynie. W środowisku sędziowskim taki system uznaje się za całkowitą utratę autorytetu arbitra.

Jednak patrząc na niektóre decyzje, ciężko czasem nie odnieść wrażenia, że kilku sędziów lekceważy podpowiedzi z wozu VAR, aby pokazać, że przewyższają oni technologię i to do nich należy ostateczne rozstrzygnięcie dotyczące danych sytuacji.

Na sam koniec nasuwa się jednak smutny wniosek, że mimo wszelkich wątpliwości aktualne działanie systemu wideopowtórek i pracy sędziów posiada najlepszą z możliwych form. W takim wypadku, ciężko będzie zmienić obecny stan rzeczy.

 

 

 

Zobacz też

Z Mediolanu przez Paryż do Turcji (25)

27.05
17:00

Luis Enrique - Od boiska po ławkę trenerską (3)

28.05
17:00

Komentarze (15)

Nie jesteś zalogowany. Tylko zalogowane osoby, mogą dodawać wiadomości
29.10.2019 o 20:20 przez maverik
maverik
Irytuje ilość pomijanych akcji do sprawdzenia w VAR. Rok temu Rocchi nie sprawdził w VARze ewidetnej ręki z Parmą z linii bramkowej, a teraz znów gramy z Parmą i nawet nie sprawdzili tej sytuacji z Biraghim.
29.10.2019 o 19:53 przez Mateonaldo
-3
Mateonaldo
Ja osobiście uważam że pilka nożna musi mieć te nutkę pomyłki i błędu ludzkiego, co jest urokiem tego sportu. Tak samo jak taktyka zabija spontaniczność i nieprzywidywalnisc piłki nie pozwala piłkarza być romantykami na boisku dającym się porwać swoim umiejętnością to to czasami nawet ta pomyłka sędziego ma swój urok
30.10.2019 o 11:09 przez CNS87
+1
CNS87
Pomyłka ma swoj urok ? Ciekawe czy dla obu stron taki sam co ? Pomyłki zabijają futbol, bo o wyniku decyduje sędzia a nie zawodnicy.
29.10.2019 o 17:22 przez ragnar
ragnar
Przecież to techniczni powinni dawać info że było zajście i trzeba użyć varu

Sędzia w biegu może dużo nie zauważyć
29.10.2019 o 17:19 przez maestro177
maestro177
Nic od razu Nie jest doskonałe, trzeba dopracować.
29.10.2019 o 15:44 przez wegorz
wegorz
Dalej w :cenzor: a lecą, bo muszą tylko spalone weryfikować (albo jest albo nie i tu nie ma miejsca na ich własne interpretacje), natomiast zjeby dalej po swojemu podchodzą do reszty kontrowersji... Weźmy mecz z Violą z zeszłego sezonu... Każdy widział, że DD ręką piłki nie dotknął (faul wcześniejszy na nim już nawet pomijam), ale sprzedawczyk karnego dał, później przeprosił i tyle w temacie...
29.10.2019 o 15:14 przez Dyl87
+2
Dyl87
Trener powinien mieć możliwość jednego sprawdzenia na 45 min to by było sprawiedliwe a i sędziowie nie czuli by się bezkarni
30.10.2019 o 11:11 przez CNS87
+1
CNS87
Coś jak w siatkówce z challenge’ami
29.10.2019 o 15:03 przez Yascarr
-4
Yascarr
To najgorsza rzecz, która obrzydziła mi piłkę nożną już jakiś czas temu i to bardzo skutecznie.
29.10.2019 o 15:17 przez Michellaga
+2
Michellaga
Ależ gardzę takim podejściem, najlepiej żyć nadal w latach 90 i nic nie zmieniać.
Tfffu
29.10.2019 o 18:50 przez Yascarr
Yascarr
A żyj sobie szczęśliwie w swoim nowoczesnym świecie, który dzielnie idzie do przodu :D
30.10.2019 o 11:10 przez CNS87
+1
CNS87
To nie oglądaj
29.10.2019 o 14:03 przez jacodj
+4
jacodj
Niewyobrażam sobie żeby nie miało być varu. Nawet gdy na decyzję mamy czekać 7 minut to i tak jest to sprawiedliwe i uczciwie dla wszystkich.
29.10.2019 o 13:52 przez KoBa
+6
KoBa
Narzędzie jest bardzo dobre, wystarczy nauczyć się nim dobrze posługiwać.
29.10.2019 o 18:41 przez Gajdzik
Gajdzik
Dokładnie, dopracować system i będzie dobrze!

Shoutbox

andyvdm 26.06.2026 01:48

Już niejeden był co chciał tylko do Interu

Paolo92 26.06.2026 01:13

Prima pagina Gazzetta dello Sport: “Il Real lo riprende ma Nico Paz vuole l’Inter”

Piekarz 26.06.2026 00:43

Są podstawy sądzić że typ może mieć większy talent od Lautaro a tu go Lautarak ma 'urabiać' xd żarty na bok

andyvdm 26.06.2026 00:35

Jedyny Paz w naszym zasięgu już gra w Interze

HB 26.06.2026 00:11

tu licza sie pieniadze, to nie jest organizowanie konkurencyjnego grilla

HB 26.06.2026 00:10

Lautaro nie umial nawet urobic dybali

HB 26.06.2026 00:10

rchemik 25.06.2026 19:43 Lautaro juz powinien dostac tel od Kobry aby urabiał chłopaka :D

Dejwid 25.06.2026 23:43

Może jest szansa jesli Como nie bedzie w stanie wyłożyć hasju, a Inter zgodzi się na klauzlue odkupu, bo angole to na cos takiego nie pójdą.

Cny 25.06.2026 23:08

pamiętajcie że real miał prośbę o poczekanie z transferem Denzela

KibicInteru 25.06.2026 22:47

Plus jest taki że nie negocjujemy już z Atalantą

timon 25.06.2026 22:46

Chyba, ze rzeczywiscie ktos to ogarnie szybciej

timon 25.06.2026 22:46

No w sierpniu

KibicInteru 25.06.2026 22:39

Jeśli sprawa się zrobić nieciekawa, to myślę że Marotta odejdzie od stołu

KibicInteru 25.06.2026 22:38

Real potrzebuje pieniędzy więc sprawa Paza raczej szybko się rozstrzygnie

timon 25.06.2026 22:31

Nie ma sie co nastawiac. Bedziemy co dzien kilkoma newsami bombardowani. Problem taki, ze teraz cale mercato pod niego ustawia a nam na juz potrzeba wahadla i dwoch obroncow. Żeby sie nie skonczylo ze bedziemy mrozic kase na Paza, wszystkie ciekawe opcje w tym czasie sie rozejda, Paz pojdzie do Chelsea a my w sierpniu bedziemy w panice robic hurtowe transfery po 20mln

Paolo92 25.06.2026 22:06

Bergomi: “Per me l'Inter si può spingere fino a 70 milioni per Nico Paz. Se conosco un po' come la pensano, per loro arrivare a 50 per Palestra era uno sforzo enorme, perché poi pensano sempre a rivendere il giocatore. Non dobbiamo fermarci al ruolo pensando a Paz, stiamo parlando di un 2005 che il ruolo può anche cambiarlo".

KibicInteru 25.06.2026 22:05

Jones to jest raczej alternatywą dla Paza. Dopóki jest choć cień szansy na Argentyńczyka, to rozmowy d Liverpoolem nie pójdą do przodu

Szczupac_FCI 25.06.2026 22:01

jedyna nadzieje w Beppe

Adriano_forever 25.06.2026 22:00

nie musi 2x tyle. wystarczy pół miliona

Archiwum shoutboxa

Publicystyka

Stajnia Ausiliasza (20)

02.04
19:37

Inter - Arsenal: Szukanie kozła ofiarnego to błąd. Prawdziwy problem leży u szczytu (6)

21.01
17:20
Archiwum publicystki

Tabela

/

Tabela strzelców

Serie A

  • 1

    Inter

    38

    87

  • 2

    Napoli

    38

    76

  • 3

    Roma

    38

    73

  • 4

    Como 1907

    38

    71

  • 5

    Milan

    38

    70

  • 6

    Juventus

    38

    69

Pokaż tabelę

Mecze

Zawodnik

Bramki

Pokaż wszystkich

Statystyki serwisu

Liczba użytkowników: 29494

Liczba newsów: 53360

Liczba komentarzy: 625475

Użytkownicy online: 0 1 gość

Serwis istnieje od 2003 roku

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką cookies. Możesz określich warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Herb Interu
Scudetto

21x

scudetto

Champions league

3x

Champions league

Coppa italia

10x

Coppa Italia

Fifa Club World Cup

1x

Fifa Club World Cup

UEFA cup

3x

Uefa Cup

Logo FcInter.pl

Nieoficjalny, największy polski serwis poświęcony Interowi Mediolan. Działamy dla Was od 2003 roku!

Serie A

Puchary

Dla Tifosich

Serwis

Zarejestruj się

Zarejestruj się