Felietony

Czy Eto'o naprawdę był potrzebny? (25)

Autor:
Źródło: inf. własna
ponad 6 lat temu
63
25
fcinter serwisowe

Saga transferowa związana z wyborem klubu przez Samuela Eto’o właśnie dobiegła końca. Mimo, że tak naprawdę mało kto wierzył w powrót Kameruńczyka do Interu, a jego przejście do Chelsea prowadzonej przez Jose Mourinho wydawało się być prawie pewne, spekulacje trwały do ostatnich chwil.

 

Nie będę ukrywał, że nawet przez chwilę nie byłem zwolennikiem powrotu byłego napastnika Nerazzurrich na Stadio Giuseppe Meazza. Strasznie dziwiło mnie całe zamieszanie, a przede wszystkim związane z nim podekscytowanie. Cała ta sytuacja zmusiła mnie do przemyśleń nad wyrażanymi często przez kibiców oczekiwaniami.

 

Od kilku lat, dokładnie od zdobycia przez włoski klub Tripletty mówiło się, że Inter potrzebuje przebudowy, pozbycia się starych, wypalonych zawodników, zastąpienia ich młodymi, zdolnymi, a przede wszystkim głodnymi sukcesów chłopakami. Po dwóch latach totalnych niepowodzeń wreszcie wydaje się, że sytuacja ta może nastąpić. Z kadry pamiętającej finał Ligi Mistrzów zostało pięciu zawodników. Diego Milito, Walter Samuel i Javier Zanetti powoli wracają do zdrowia po kontuzjach. Cristian Chivu odpocznie od gry następne kilka miesięcy i tylko Esteban Cambiasso jest zawodnikiem, który może być brany pod uwagę podczas ustalania składu. Rozstania z pozostałymi, mimo że dla wielu bolesne, były konieczne. Toldo, Materazzi, Cordoba, czy kilka dni temu Stankovic postanowili, że Inter będzie ich ostatnim klubem i zawiesili piłkarskie buty na przysłowiowym kołku. Inni, tacy jak Eto’o, Maicon, czy Motta odeszli szukać motywacji (pieniędzy?) w innych klubach.

 

Wielu z nich przeżywa teraz drugą młodość. Muntari strzela bramki dla Milanu, Pandev haruje na boisku razem z kolegami z Napoli, a Julio Cesar był jednym z najlepszych bramkarzy poprzedniego sezonu w  Premier League. Gwiazdy niektórych, po odejściu, jednak lekko przygasły. Do nich z pewnością należą Eto’o i Maicon.

 

Transfer Kameruńczyka był jednym z najgłośniejszych transferów ostatnich lat. Nie wynikało to jednak, ani z kwoty odstępnego, ani z rangi klubu, do którego przechodził. Odejście do Anży miało go uczynić najlepiej opłacanym piłkarzem na świecie (20 mln rocznie), a dla rosyjskiego klubu miało być zwiastunem nadchodzących zmian, prowadzących dagestański, do tej pory nieznany, klub ku szczytom. Wystarczyły 2 lata, aby skończyła się szopka pod tytułem Anży Machaczkała w świecie wielkiego futbolu. Kilka tygodni temu stało się jasne, że właściciel klubu, Sulejman Kerimow nie ma zamiaru dłużej pompować pieniędzy do maszynki, która nie osiąga żadnych sukcesów. Tak właśnie zakończyła się przygoda Samuela w największym państwie świata.

 

Maicon w ostatnich latach swojego pobytu w Mediolanie był dość mocno niezadowolony z rzeczywistości, która go otaczała. Chęć gry w Realu Madryt, pod wodzą Mourinho sprawiała, że Brazylijczyk na boisku był tylko cieniem samego siebie. Po długiej sadze transferowej ostatecznie trafił jednak do Manchesteru City, w którym miał na nowo odnaleźć motywacje i zdobyć przy tym kilka trofeów. Rzeczywistość okazała się z goła inna. Nękany kontuzjami Maicon stracił praktycznie cały sezon na leczeniu, lecz nawet kiedy był dostępny nie mógł przebić się do jedenastki The Citizens, przegrywając rywalizację z Zabaletą.

 

Dlaczego wspominam akurat o tych dwóch piłkarzach? Odpowiedź jest dość prosta. Obaj wracają do piłki na wysokim poziomie. Maicon najbliższy sezon spędzi w Romie, a Eto’o w londyńskiej Chelsea. Nie wątpię także, że obaj dadzą tym drużynom wiele, powiem więcej, bardzo wiele dobrego. Maicon, już w pierwszej kolejce Serie A trafił do zestawień najlepszych jedenastek. W meczu z Livorno widać było u niego chęć do gry, można było podziwiać charakterystyczny sposób podłączania się do akcji, dośrodkowania, strzały. Wiele osób zadaje więc pytanie dlaczego to Inter nie wykorzystał dostępności Il Colosso na rynku transferowym przy tak wielkiej potrzebie pozyskania prawoskrzydłowego? Dlaczego nie walczył z Chelsea w sprawie Eto’o?

 

Każdy z nas bez wątpienia chętnie zobaczyłby ich obu w koszulce Interu. Musimy zadać sobie jedno kluczowe pytanie: Jakim kosztem? Czy sprowadzenie Kameruńczyka, bo to kwestia jego transferu była przez media poruszana, wniosłoby do drużyny cokolwiek dobrego? Owszem, na pewno co najmniej kilkanaście bramek, wiele radości. Ale co dalej? Icardi i Belfodil odrywaliby się od ławki rezerwowych na około 15 minut tygodniowo i to tylko w przypadku gdyby na boisko nie wchodził Diego Milito. Jaki sens miałby wtedy ich transfery? Już teraz żeby grać będą musieli się mocno postarać. Pozycja Palacio w drużynie wielokrotnego Mistrza Włoch wydaje się być niezachwiana, Alvarez z pewnością będzie balansował między środkiem pomocy, a atakiem, zajmując  tym samym miejsce w zależności od potrzeb, któremuś z trójki pomocników, albo właśnie młodym napastnikom (tak jak miało to miejsce w meczu z Genoą). Przyjście do zespołu Kameruńczyka praktycznie zablokowałoby ich rozwój. A przecież to młodej drużyny od kilku lat wszyscy się domagali.

 

Sprowadzenie Samuela Eto’o na Meazza byłoby dodatkowo rozwiązaniem krótkoterminowym. 32-latek mimo swoich umiejętności może dać zespołowi góra dwa lata dobrej gry. Czy te dwa lata, które i tak będą poświęcone na budowę zespołu od podstaw nie lepiej wykorzystać na wprowadzenie do składu młodych, perspektywicznych zawodników?

Tagi:
udostępnij

Zobacz też

VAR

Co z tym VAR-em we Włoszech? (15)

29.10
12:58
Serie A

Z obozu rywali - podsumowanie pierwszego tygodnia mercato (12)

10.01
16:18

Komentarze (25)

Nie jesteś zalogowany. Tylko zalogowane osoby, mogą dodawać wiadomości
31.08.2013 o 17:32 przez Welys
Welys
Być nie był, ale będzie.
30.08.2013 o 22:21 przez Est
Est
Jak dla mnie sciagniecie Eto'o byloby niezlym pomyslem. Tym bardziej w momencie, kiedy ktos w ekipie z Interu zastanawia sie nad wypozyczeniem Algierczyka (co jest idiotyzmem).

W kazdym razie nie ma co gdybac, Eto'o jest w Chelsea i zycze mu wielu bramek w barwach tego klubu.
30.08.2013 o 22:00 przez kulfon32
kulfon32
TAK....BYŁ POTRZEBNY....
30.08.2013 o 16:38 przez pico
pico
Tytuł artykułu powinien brzmieć "Czy Eto'o naprawdę BYŁBY potrzebny?", ponieważ obecny tytuł - "Czy Eto'o naprawdę BYŁ potrzebny?" - brzmi jakbyśmy to my kupili Eto'o i autor zastanawia się nad sensem tego, czy to dobrze, że go kupiliśmy. A tak nie jest. Różnica dość prosta do zrozumienia.

I równie dobrze obecny tytuł można odebrać jak zapowiedź artykułu wspominkowego, jakoby autor zastanawiał się czy - kupując Samuela - Inter dobrze zrobił w 2009 roku. A to już w ogóle nie ma żadnego sensu.

Proszę, zmieńcie tytuł, bo naprawdę dziwnie to wygląda. A po zmianie będzie zdecydowanie lepiej :) .


Pozdrawiam, pico
30.08.2013 o 15:15 przez Patrisoo
Patrisoo
Oczywiście, że nie był. Koniec z przeszłością, budujmy nowy Inter. Mamy świetnego Belfodila i coraz lepiej grającego Icardiego do tego Palacio i Milito, więc gdzie tu miejsce dla Sammiego? Tak samo Il Colosso. Czas patrzeć w przyszłość, a nie sprowadzać z powrotem starą gwardię.Obyśmy za rok już definitywnie pozbyli się zawodników, którzy zdobywali Triplettę, bo jak wspomniał redaktor w artykule chęci do grania u nich nie widać wcale.
30.08.2013 o 13:49 przez etomaster
etomaster
Bardzo żałuję że do nas nie przyszedł. A wy jeszcze za nim zapłaczecie...
30.08.2013 o 13:43 przez piotrekninter
piotrekninter
E2 uwielbiam kolesia ,przynosi szczescie, ale w dluzszej perspektywie racja, po co on
mamy Milito co w szpitalu ciagle jest, dobrze zapowiadajacego sie Belfodila a i Icardi ostatnio niezle
grajac 352, gra 2 napadziorw,a czesto bedzie tak ze bedzie gral 1 i podwieszony Alvarez, wiec przy takiej kadrze atak bym zostawil, kupilbym DMa i ewent bocznego obronce,szczegolnie na lewa strone,bo ostatnio kiepsko to wyglada
30.08.2013 o 13:01 przez ciechan
ciechan
czytaj ze zrozumieniem . napisalem ze "byl wyrwany od pilki na najwyzszym poziomie"... bo byl . nie napisalem ze jest to zla liga
30.08.2013 o 12:51 przez viking
viking
w koncu jakis sensowny artykuł, brawo
30.08.2013 o 12:50 przez Claudio
Claudio
Śmiać mi sie chce z tych komentarzy traktujacych ligę Rosyjską jakby to byla Polska Ekstraklasa.
30.08.2013 o 12:22 przez Darkos
Darkos
Bardzo dobry artykuł. Całkowicie popieram autora. Oczywiście bardzo lubię Eto'o i życzę mu jak najlepiej, ale także nie widziałem sensu żeby przychodził do obecnego, powoli wreszcie odmłodzonego Interu.
30.08.2013 o 02:52 przez ciechan
ciechan
po prostu sie czytac nie chce jak nie ktorzy pierdziela . absolutnie popieram autora. eto'o to klasa sama w sobie owszem , ale to juz jest wiek ...uwazam ze wybral najlepiej jak mogl , jak mu nie pojdzie w chelsea to bedzie mial konflikt z chelsea, jakby byl u nas to cala jego legenda z 2010 upadlaby, gdyby nie zagral dobrego sezonu. patrze z tej pesymistycznej strony ale nie uwazam ze eto'o zagra cos wielkiego i sciagniecie jego byloby rownie ryzykowne co transfer icardiego :) to kapitalny zawodnik ale trzeba pamietac ze 2 lata byl wyrwany od pilki na najwyzszym poziomie. licze ze mu sie uda w Chelsea ale ciesze sie ze nie przyszedl .
30.08.2013 o 02:34 przez Claudio
Claudio
Będzie jeszcze płącz za Eto :) Z takim zawodnikiem jeszcze byly realne szanse na te el.LM, ktos zapyta co da jeden zawodnik? No to zapytajcie kibicow Milanu co dal im Balotelli w poprzednim sezonie, a Eto jako pilkarza cenie zdecydowanie bardziej.
30.08.2013 o 02:00 przez Omen
Omen
Lepszy niż ten cały Icardi , Peldofil czy jak mu tam i Palacio razem wzięci . Inter znów bez klasowego zawodnika i znów bez ligi mistrzów za rok. Tyle będzie z tego
30.08.2013 o 00:25 przez Snake86
Snake86
Bla bla bla - teraz "dobrze, że nie przyszedł", a jak był news że jest szansa to większość z was robiła pod siebie, żeby to była prawda.

Poza sentymentami prawda jest taka, że to nadal świetny piłkarz, który zawsze potrafi zrobić różnicę. Po prostu wybrał Mourinho.
30.08.2013 o 00:02 przez inter_21
inter_21
O przydatności Eto to można by dyskutować pozbywając się wcześniej Milito. Chyba nikt nie ma wątpliwości że dałby Interowi więcej niż "daje" święta krowa Milito od dłuższego czasu. Eto byłby rozwiązaniem krótkoterminowym, ale na tle kilku wspomnianych weteranów, którzy siedzą w tym klubie nie wiadomo za co, czy tego co np pokazuje pożal się Boże Icardi i tak by błyszczał. Ba, byłby najlepszym napastnikiem, potem długo długo nic. Jeszcze a propo Milito, idę o zakład że nie ugra bez kontuzji nawet z pół sezonu
29.08.2013 o 23:42 przez Krzaku
Krzaku
w sumie dobrze ze nie przyszedl chociaz tak naprawde jakby przyszedl byloby fajnie ale nie wiadomo ile kasy trzeba byloby mu placic. Kupic Fernando i bd dobry sklad na trojke bd to sklad
29.08.2013 o 22:41 przez cuba
cuba
Po co to całe zamieszanie,my bardziej chcieliśmy niż on :) skupmy się na lidze bo wolałbym żeby nie było teraz tydzień o tym jak to się stało że nie przyszedł itd ,szkoda bo też bym bardzo chciał ale cóż ...
29.08.2013 o 22:37 przez puchacz
puchacz
Po pierwsze mamy zbyt wielu zawodników, to że nie grałby Milito to nie tragedia. Na innych pozycjach mamy zbyt wielu graczy, kadra powinna liczyć 23 - max 25 zawodników. Eto'o mógłby się w niej znaleźć i pomóc nam wrócić do czołówki, awansować do Ligi Mistrzów, przecież to jest chyba najważniejsze, nie?
29.08.2013 o 22:31 przez AlwaysRemember
AlwaysRemember
Eto'o to gwarancja bramek, Maicon świetne wrzutki. Ale obaj wiekowi. Nie ma sensu wracać do starych czasów. Gdybyśmy kibicowali Hellasowi, to byśmy mogli się interesować starymi, klasowymi zawodnikami. Jednak musimy stawiać na młodzież + doświadczenie.
29.08.2013 o 22:11 przez hbk
hbk
Czy ja wiem, czy nasz zespol jest budowany od podstaw? O ile mnie pamiec nie myli, jedynym nowym zawodnikiem, ktory wybiegl w meczu z Genoa, to byl Campagnaro. Iscie rewolucja po Interowsku.
29.08.2013 o 21:45 przez sampam
sampam
Pewnie, ze bylby potrzebny, ale Inter na niego nie stac. Koniec dyskusji.
29.08.2013 o 21:40 przez Gajdzik
Gajdzik
Przynajmniej szybko się wyjaśniło, a w Chelsea też sobie za dużo nie pogra...
29.08.2013 o 20:51 przez Adriano_forever
Adriano_forever
Dobra robota Peter !!

Gdyby Etoo bym z 4 lata młodszy to czemu nie, niestety swoje lata ma
29.08.2013 o 20:42 przez ambosito
ambosito
Bardzo dobrze że do nas nie wrócił! Wszystko co chciałbym napisać było w newsie. Dobry artykuł redakcjo!

Shoutbox

Skepta 06.12.2019 14:39

starzy za ściąną, maniek w odwiedzinach ale i tak sie podawało

maniekfci 06.12.2019 14:31

elo

maniekfci 06.12.2019 14:31

przyszedłem tylko podać, zostawiłem tobie złotych 200

Skepta 06.12.2019 14:30

ewidentnie

Skepta 06.12.2019 14:30

maniek zapjer dala o dwóch garbach jak wieblądy

maniekfci 06.12.2019 14:28

2 też

maniekfci 06.12.2019 14:27

obłęd

maniekfci 06.12.2019 14:27

1 łapka w dół moja

Alfa 06.12.2019 13:49

:D

Piter 06.12.2019 13:47

:(

maniekfci 06.12.2019 13:40

zgnić w dupie, czy w dupie to masz

Piter 06.12.2019 13:28

dla mnie to może zgnić w dupie to mam

maniekfci 06.12.2019 13:25

typowa p0lka co połyka za zestaw z maka

maniekfci 06.12.2019 13:25

pewnie liczyła, że ją zabierz i coś postawisz

maniekfci 06.12.2019 13:25

czyli żebraczk

maniekfci 06.12.2019 13:25

xddd

Piter 06.12.2019 13:24

nie gadam z nią, jak mi napisała że pojechała do maka i nie miała kasy na nic innego oprócz kawę to mnie jakoś odrzuciło od niej

maniekfci 06.12.2019 13:24

co skriny wysyłałeś

maniekfci 06.12.2019 13:24

tej co tak się pucuje na fb

Archiwum shoutboxa

Sonda

Kto był najlepszym zawodnikiem Interu w meczu ze SPAL?

Polls answer

Wyniki Serie A

Piątek, 06 grudnia

  • 20:45

    Inter

    ? - ?

    Roma

Sobota, 07 grudnia

  • 15:00

    Atalanta

    ? - ?

    Verona

  • 18:00

    Udinese

    ? - ?

    Napoli

  • 20:45

    Lazio

    ? - ?

    Juventus

Niedziela, 08 grudnia

  • 12:30

    Lecce

    ? - ?

    Genoa

  • 15:00

    Torino

    ? - ?

    Fiorentina

  • 15:00

    SPAL

    ? - ?

    Brescia

  • 15:00

    Sassuolo

    ? - ?

    Cagliari

  • 18:00

    Sampdoria

    ? - ?

    Parma

  • 20:45

    Bologna

    ? - ?

    Milan

Booking.com

Publicystyka

VAR

Co z tym VAR-em we Włoszech? (15)

29.10
12:58
Serie A

Z obozu rywali - na koniec mercato (2)

07.09
14:54
Archiwum publicystki

Tabela

/

Tabela strzelców

Serie A

  • 1

    Inter

    Inter

    14

    37

  • 2

    Juventus

    Juventus

    14

    36

  • 3

    Lazio

    Lazio

    14

    30

  • 4

    Cagliari

    Cagliari

    14

    28

  • 5

    Roma

    Roma

    14

    28

  • 6

    Atalanta

    Atalanta

    14

    25

Pokaż tabelę

Mecze

Zawodnik

Bramki

  • 1

    Ciro Immobile

    17

  • 2

    Romelu Lukaku

    10

  • 3

    Joao Pedro

    9

  • 4

    Luis Muriel

    8

  • 5

    Lautaro Martinez

    8

Pokaż wszystkich

Statystyki serwisu

Liczba użytkowników: 28989

Liczba newsów: 35343